Meb Alan Değişikliğinde Çuvalladı

MEB Alan Değişikliğinde Çuvalladı

Meb Alan Değişikliğinde Çuvalladı
27 Kasım 2014 Perşembe 12:15

MEB Alan Değişikliğinde Çuvalladı
Sendikamızın alan değişikliği noktasında istikrarlı duruşu, MEB bürokratlarına sunulan, yüz yüze de müzakere ettiğimiz başlıklarla net olarak ortadadır. Mevzuata, ihtiyaca ve hakkaniyete uygun olarak özetlediğimiz talepler Milli Eğitim Bakanlığının içinde bulunduğu sıkıntılara çözüm olacak nitelikteyken yayınlanmış olan “gecikmeli” duyuru, yanlışta ısrar eden bürokrasinin fotoğrafıdır.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 26/11/2014 tarih ve 190953 sayılı Alan Değişikliği resmi yazısı 4+4+4 eğitim sistemiyle oluşan sınıf öğretmenlerinin fazlalığının ve çare bulunamayışının itirafı niteliği taşımaktadır. Buna göre; 

1-5 Aralık tarihleri arasında başvuruları alınarak 8-10 Aralık tarihleri arasında da sonuçlandırılacak olan alan değişikliklerinde yalnızca : 
  1) 540 saatlik Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim Programını başarı ile tamamlayanlar 
  2) 90 saatlik Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Eğitim programlarını başarı ile bitirenlere başvuru  hakkı tanınmıştır.
İkinci üniversite bitirmiş olanlar ve lisans üstü eğimini yan dalıyla ilişkilendirebileceğimiz hiçbir öğretmene başvuru hakkı tanınmamıştır. Mevzuat ve hatta TTK kararlarıyla çelişik bir sınırlama söz konusudur. 
Alan değişikliğinin bakanlıkça ilan edilen boş norm kadrolara göre yapılacak olması bu işlemin iller arası gerçekleşeceği şeklinde yorumlanabilir, zira iller arası atamaları bakanlık yapmaktadır. Hizmet puanı üstünlüğüne göre alan değişikliği yapılması atamalarda tüm okulların açılmayacağı, başvurusu onaylanan herkesin atanamayacağı anlamına gelir.  Kontenjan ve puan üzerinden yarışı kazananlar Alan yarı tatilde yeni görevlerine başlatılacaklardır.
Resmi yazıyı incelediğimizde öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 44. Maddesi hükümlerinden ziyade kısıtlı bir alan değişikliğini görmekteyiz. 540 saatlik Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim Programı ile  90 saatlik Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Eğitim programlarını başarı ile bitirenlere alan değişikliği BAŞVURUSU YAPMA hakkı tanınmıştır. Bakanlığımız buna gerekçe olarak; bizim de uyarılarda bulunduğumuz 4+4+4 eğitim sisteminin mağduru olan sınıf öğretmenliğinde oluşan fazlalığın giderilmesine dönük 2012 yılında yapılan alan değişikliği uygulamalarındaki hataların sonucunu göstermektedir.
Ayrıca bakanlığımız basın açıklamasında Türkiye genelindeki öğretmen doluluk oranının %87.66 olmasını ve atama bekleyen öğretmenlerin olası mağduriyetleri gerekçe gösterilerek alan değişikliğinin son defa ve sadece yargı kararlarına dönük olarak yapılacağı ifade edilmiştir. Buradan anlaşılan şu ki; MEB bundan sonra alan değişikliğini yapmayacak.
Danıştay 2. Dairesinin 12/04/2013 tarih ve 2012/12121 esas numaralı kararında il içi alan değişikliği ile  25/09/2013 Tarih ve  2012/11933 Esas Sayılı Kararıyla iller arası özür durumundan kaynaklı alan değişikliği işlemlerinin yürütmesinin durdurulması bakanlığı alan değişikliğinde atacağı adımlardan alıkoymaktadır. Verilen mahkeme kararları o işlemin hatalı yapıldığı anlamına gelir, hatalı yapılan bir işten sonra hata düzeltilip yeniden uygulanmalıdır. Bir hatadan dönüyoruz basitliğinde, bir daha alan değişikliği yapmayacağım noktasında hüküm vermek başka mağduriyetleri ve yeni hukuki süreçleri gündeme getirir. Bilimsel ve hukuki zeminde karar almak yerine anlık ve duygusal kararlar veren MEB i yeni durum ve süreç konusunda uyarmayı borç biliriz.
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.