MEB Bürokratlarını Bekleyen Büyük Tehlike!

MEB Bürokratlarını Bekleyen Büyük Tehlike!

MEB Bürokratlarını Bekleyen Büyük Tehlike!
01 Ekim 2015 Perşembe 11:36

Çözüm süreci sırasında terörle etkin şekilde mücadele edilmediği ve terör örgütüne göz yumulduğu basına yansımıştı. TSK’dan gelen yüzlerce operasyon talebinin Valiliklerce reddedildiği ve süreç adına teröre göz yumulduğu saklanamaz şekilde belgelendi. Bilinen bir gerçektir ki Valilikler siyasi iktidara rağmen inisiyatif alamazlar. Özellikle terör gibi bir konuda göz yumulması can kayıplarına yol açacağından Valilerin bu konuda siyasi iktidara rağmen işlem yapması düşünülemez bile. Akla gelen şudur: Üstten sözlü olarak talimat verilmiş ve valilikler de operasyon yapmamışlar.

Her devlet memurunun bildiği bir ‘memur atasözü’ vardır: Laf dosyaya girmez.

Geçenlerde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bir röportajda ‘Valiler görevlerini yerine getirmede zaaf göstermiş olabilirler.’ mealinde açıklamada bulundu. Dönemin İçişleri Bakanı Sayın Ala da ‘Jandarmanın ve valiliğin operasyon için izin almalarına gerek yoktu.’ dedi.  

Buradan anlaşılacak olan şudur: Siyasiler her türlü talepte bulunurlar ve günü geldiğinde ‘Kardeşim, ben talepte bulundum ama mevzuata uyup uymayacağını bilecek olan bürokrattır. Mevzuata uygun olmayan işi neden yaptın?’ der ve üstelik bürokratları bir de azarlarlar!

Gelelim Milli Eğitime. Hani Sayın Burhan Kuzu kamudaki israfla ilgili veciz bir ifade kullanmıştı hatırlar mısınız: ‘Anam, anam, anam, anam, anam!’ İşte MEB’deki durum budur. Hadi kanunsuz işlemlerden –bilsek de belge sunamadığımız için- bahsetmeyelim ama mahkeme kararlarını keyfi olarak uygulamamak konusunda ne pervasızlıklar oluyor anam, anam, anam, anam, anam!

Bir MEB personeli ilçe milli eğitim müdürüyken okul müdürlüğüne mahkeme kararıyla geçiyor, MEB itiraz ediyor, kişinin tekrar ilçe milli eğitim müdürlüğüne iadesi gerekiyor, kişi eğitim uzmanı olmak istiyor, kendisine ‘tamam’ deniyor, ertesi gün kişi MEB’e gittiğinde kendisine ‘Mahkeme kararını uygulamıyoruz.’ diyorlar. ‘Neden?’ diyor. ‘Öyle’, diyorlar.

Olan şey şu: MEB bürokratları mahkeme kararlarını uygulamak istiyor, yukarının veya dışarıdaki bazı örgütlenmelerin baskısıyla uygulayamıyorlar. Bürokrat: ‘Ama efendim, uygulamazsak şöyle böyle olur.’ diyecek oluyor, siyasi ya da siyasette etkili kişiler: ‘Kardeşim orada oturuyorsan bizden dolayı oturuyorsun, ya politikalarımızı uygularsın ya da gidersin, sen uygula biz sana sahip çıkarız.’ mealinde cevaplar veriyorlardır.

En umutsuz olunan zamanlardan ve en karanlık tünellerden sonra bile bu ülke hukuka ve aydınlığa çıkabilme kabiliyeti göstermiştir.

Şeytan diyor ki: Olan oldu zaten, bırak iyice hukuksuzlukları artsın!

Müstakim KORKMAZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.