MEB e-Okul Kayıt Sonuçları Sorgulama 2015 - MEB E-okul Not Bilgisi

MEB e-Okul Kayıt Sonuçları Sorgulama 2015 - Meb E-okul Not Bilgisi hakkında merak edilen detaylar haberimizdedir. 2015-2016 Öğretim Yılı Okul Öncesi - İlkokul - Ortaokul kayıt sonuçlarını öğrenmek için MEB'in e-okul bilgilendirme sistemine giriş yapılarak öğrenilebilir.

MEB e-Okul Kayıt Sonuçları Sorgulama 2015 - MEB E-okul Not Bilgisi
17 Eylül 2015 Perşembe 19:47

2015-2016 eğitim öğretim yılı için resmi ilkokulların birinci sınıflarına ve bütün ortaokulların beşinci sınıflarına öğrenci kayıtları, e-okul üzerinden tamamlandı.

Buna göre, öğrencilerin herhangi bir başvurusu olmadan MERNİS adres bilgileri esas alınarak, ikametgâhlara en uygun okula yapılan e-kayıt bilgilerine, "http://www.meb.gov.tr" internet adresindeki e-okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden ulaşılabilecek.

Herhangi bir nedenle hiç bir okula kaydı yapılmamış öğrencilerin velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe millî eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirecek.

Özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından,  e-okulda 2015-2016 dönemi açıldığında, çocuklarını bu okullara kaydettirmek isteyen velilerin doğrudan başvurmaları yeterli olacak.Bu okulların yöneticileri, velilere gerekli kolaylıkları sağlayarak kayıt veya nakil işlemlerini gerçekleştirecek.
[MEB e-Okul Kayıt Sonuçları Sorgulama 2015]


Okul öncesi eğitim kurumuna kayıtlar

Okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtlarda ise e-okul sisteminde kayıt bölgesi belirleme zorunluluğu bulunmuyor. E-okul sistemi üzerinde kayıt bölgesi belirleyen il veya ilçelerde 30 Eylül 2015 itibarıyla 54-65 aylık çocukların kayıtları sistem üzerinden ilgili okulun kaydına aktarılıyor. Kayıt bölgesi belirlememiş il ve ilçelerde okul öncesi eğitime kayıtlar ise velilerin okul müdürlüğüne müracaatı ile yapılıyor. 

Tüm çocukların en az bir yıl okul öncesi eğitim almış olarak ilkokul birinci sınıfa başlamalarını sağlamak amacıyla öncelikle çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilmesi sağlanacak. Bu çocukların eğitim talebi karşılandıktan sonra daha küçük yaşlardaki çocukların kaydı da yapılabilecek.

2015-2016  Öğretim Yılı Okul Öncesi - İlkokul - Ortaokul Kayıt Sorgulama İçin Tıklayınız

Okula kayıt olma yaşı  

M.11/ (6) İlkokula kayıt:

a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

c) Nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul yönetimince velilerinden istenir. Bu öğrencilerden velisi üç ay içinde girişimde bulunmadığı veya bu işleri yapmadığı takdirde gereği yapılmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.

ç) Mecburi ilköğretim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış okuma yazma bilmeyen çocukların kayıtları birinci sınıfa yapılır.

Bu hükümler çerçevesinde 2015-2016 Öğretim yılı için 2015 yılının Eylül ayının sonu itibariyle 66 aylık ve daha büyük olan çocuklar yaşça İlkokula kayıt hakkı kazanmış oluyorlar.  Bu Çocuklardan;

30 EYLÜL 2009 ve daha önce doğmuş olanlar( 72 aylık ve daha büyük olanlar) Okula ZORUNLU olarak kayıt ettirilmek zorundalar.

Ekim 2009, Kasım 2009 ve Aralık 2009 doğumlular (71,70,69 aylıklar) Okula kayıtları ZORUNLU, ancak Veliler çocuklarının ilkokula başlamaya hazır olmadığını belgelendirecekleri bir sağlık raporu ibraz ederek, çocuklarını okul öncesi eğitimine (anasınıflarına) kayıt ettirebiliyorlar ya da kayıtlarını bir yıl boyunca erteleyebiliyorlar.

Ocak 2010, Şubat 2010, Mart 2010 doğumlular (68,67,66 aylıklar) okula kayıtları ZORUNLU, ancak Veliler çocuklarının ilkokula başlamaya hazır olmadığını düşünüyorlarsa, Okula ibraz edecekleri bir dilekçe ile , çocuklarını okul öncesi eğitimine kayıt ettirebiliyorlar ya da ile kayıtlarını bir yıl erteleyebiliyorlar.

Nisan 2010, Mayıs 2010, Haziran 2010, Temmuz 2010, Ağustos 2010, Eylül 2010  doğumlular (65,64,63,62,61,60 aylıklar) Velisinin yazılı isteğine  bağlı olarak ilkokula kayıt ettirilebiliyorlar.

Ekim 2010 ve daha sonra doğanlar(59 ay ve daha küçük olanlar) hiçbir şekilde 2015-2016 Öğretim yılı için ilkokul 1. Sınıfa kayıt ettirilemiyorlar.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.