MEB E TARİHİ UYARI !

Anayasa mahkemesi kararları herkesi bağlar, bir tek Milli Eğitim Bakanı’nı ve Milli Eğitim Bakanlığını bağlamaz.

MEB E TARİHİ UYARI !
05 Ağustos 2015 Çarşamba 13:09

Anayasa mahkemesi kararları herkesi bağlar, bir tek Milli Eğitim Bakanı’nı ve Milli Eğitim Bakanlığını bağlamaz. Anaysa mahkemesi diyor ki… ( iptal kararının gerekçesinde) Sen kamu görevlilerini görevden alabilirsin, idari tasarruf kullanabilirsin, ancak kazanılmış haklarını ihlal edemezsin. İlçe milli eğitim müdürlerinden ve il müdür yardımcılarından eğitim uzmanı yaptığınız yöneticilerin maaşlarını sabitlemek suretiyle hak ihlali yapmışsın diyor. Buna karşılık Milli Eğitim Bakanı ve Milli Eğitim Bakanlığı diyor ki… Anayasa mahkemesi kararları geriye dönük işlemez. Maaşlarını sabitleyerek eğitim uzmanı yaptığınız yöneticilerin ileriye dönük maaşları nasıl oluyor da geriye dönük oluyor.    

    Milli Eğitim Bakanlığı ne yapmaya çalışıyor, anlamak mümkün değil Ve yine Milli Eğitim Bakanı Diyor ki… Yasa ile görevden alınarak eğitim uzmanı yapılan yöneticilerden daha önce dava açmış olanların hakları mahfuzdur. Dava açmayanların ise görevlerine iadesi mümkün değildir. Bu ne sakat, ne akıllara ziyan, ne basiretsiz bir açıklamadır. Zira kanun yayınlandıktan sonra hükümet politikalarını benimsememiş, hükümet politikalarına hep karşı olmuş yöneticiler dava açmışlar, kendi hükümetimiz kendi bakanlığımız diye düşünenler herhangi bir dava açmamışlardır. Buradan Cumhur Başkanıma ve Cumhurun Başkanına selam olsun. Kendi insanını sahiplenmede bu kadar basiretsiz kalan bir yönetim yaklaşımı ile tarihi bir hataya neden olunuyor. Büyük hatadan derhal dönülmeli, hukukun gereği yerine getirilmelidir. Aksi takdirde Cumhur Başkanımızın adeta tırnaklarıyla kazıyarak bu günlere taşıdığı emekler yanlış yönetim yaklaşımları ve bakanlıkların yanlış hukuk anlayışları nedeniyle yok olmaya doğru yüz tutuyor.                                                                              Yasa ile görevden alınarak eğitim uzmanı yapılan ilçe milli eğitim müdürleri ve il mili eğitim müdür yardımcılarının yeniden eski, görevlerine atanmaları idarenin takdiri olarak değerlendirilse bile, kazanılmış mali hakları ileriye dönük olduğundan verilmesi bir zorunluluktur. Bu kapsamda ilçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcılarından eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin Ağustos 2015 maaşlarının sabitlenmiş maaş üzerinden yapılması anayasal bir suç teşkil etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığını anlayabilene aşk olsun Gerekçeli karar yayınlanıyor, gerekçeli karar okunmuyor. Hak ihlali deniyor, dava açanların hakları mahfuzdur deniyor. Naçizane bir dost olarak bu uyarıyı tarihi bir vazife biliyorum. İsmi mahfuz Bir Eğitim Gönüllüsü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.