Meb Haksızlık Yapanları Müdür Yapıyor

MEB’de on iki yıldan beri akla hayale gelmeyen yöntemlerle ve bütün hukuk kurallarını çiğneyerek her türlü haksızlığı meşru sayarak yapılan idareci atamalarıyla eğitim sistemini kevgire çeviren Hükümet, bu zulmü ve hak gasplarını yeterli bulmayarak bütün il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile bütün okul müdür ve yardımcılarını görevden almayı ve kazanılmış bütün özlük haklarını sona erdirmek için düğmeye basmış bulunmaktadır.

Meb Haksızlık Yapanları Müdür Yapıyor
02 Mayıs 2016 Pazartesi 23:33

MEB’de on iki yıldan beri akla hayale gelmeyen yöntemlerle ve bütün hukuk kurallarını çiğneyerek her türlü haksızlığı meşru sayarak yapılan idareci atamalarıyla eğitim sistemini kevgire çeviren Hükümet, bu zulmü ve hak gasplarını yeterli bulmayarak bütün il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile bütün okul müdür ve yardımcılarını görevden almayı ve kazanılmış bütün özlük haklarını sona erdirmek için düğmeye basmış bulunmaktadır. 

Nitekim İstanbul’daki bütün il milli eğitim müdür yardımcıları görevden alınarak eğitim uzmanı yapılmış, 21 ilçe milli eğitim müdürü de görevden alınarak yandaş sendikanın şube başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve iş yeri temsilcileri ilçe milli eğitim müdürü olarak atanmıştır. İlçe milli eğitim müdürü olarak atananların önemli bir bölümü İl ve ilçe Ar-Ge’lerinde görevlendirilip hiçbir iş yapmadan ve kuruma uğramadan sendikacılık yaparak maaş ve ek ders ücreti verilen kişilerden oluşmaktadır. Daha doğru bir ifade ile haram para yiyenler eğitimin kilit noktalarına getirilmiş bulunmaktadır.

Hiçbir demokratik ülkede yaşanması bile tasavvur edilemeyen, akla hayale gelmeyen ve akla ziyan yöntemlerle Milli Eğitimi ve Devleti işgal etme gayretinin anlamı nedir? Bu tür tasavvur ve düşünceler ceberut ve dikta yönetimlerini akla getirmektedir. Hak, hukuk ve adaletle bağdaşmayan, paralel devlet oluşturmak için her türlü yöntemi meşru gören bu zulüm düzeni; hak gaspını meşru gören insanlık dışı bir zihniyetin dışa vuruşundan başka bir şey olamaz. Paralel devleti başka yerde değil, MEB’in yeni bütün icraatlarında rahatlıkla görmeniz mümkündür. 

Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Mart 2014 tarih ve 1098082 sayılı ve 1115669 nolu kararnameyle Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ataması gerçekleştirilen İbrahim Demir, birkaç gün önce de ikinci kez mükâfatlandırılarak Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmıştır. Önce Bakırköy, bilahare Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan İbrahim Demir hakkında Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütürken aşağıda detayları açıklanan olaylarla ilgili olarak İl Milli Eğitim denetmenlerince (müfettişlerince) soruşturma işlemi yapılmış soruşturma sonucunda yaptığı fiil ve işlemlerden dolayı suçlu bulunmuş ve müfettişler tarafından hakkında tevhiden 1 yıl kademe ilerlemesi cezası ile cezalandırılması ve yöneticilik görevinden alınması teklifi getirilmiştir. 

İlgilinin dosyası 01.04.2014 tarihinde İl Milli Eğitim Disiplin Kurulunda görüşülmüş dosyanın içeriği kabul edilmekle birlikte “olumlu sicil (!) ve geçmişteki başarılı çalışmaları (!) nedeniyle” bir alt ceza uygulamasına gidilmiştir.

İstanbul ilinde birçok yöneticinin görevine daha basit neden ve suçlamalardan dolayı yöneticilik görevine son verilirken; bu kişinin suçunun sabit olması ve yöneticilik görevinin üzerinden alınma teklifi varken Bakırköy, daha sonra da Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne getirilmesi hiçbir hukuki ve idari tasarrufla bağdaşmamaktadır. Diğer yandan aşağıda yazılı fiilleri gerçekleştiren ve suçu sabit olan böyle bir yöneticiye çalışma arkadaşlarının ve eğitim çalışanlarının nasıl güveneceği ayrı bir sorun oluşturmaktadır.

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü iken yeni Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan, Eski Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir kadrosunun bulunduğu Eyüp İlçesi- Eyüp Sultan Ortaokulunda okuyan ama sürekli devamsızlık yaptığı için sınıf tekrarı yapması gereken 80 öğrenciyi yasa dışı yöntemlerle sınıf geçirmiştir.

Eyüp ilçesinde okuyan bu öğrencilerin nakilleri İbrahim Demir’in Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptığı Arnavutköy’de bulunan 4 ortaokula yapılmıştır.

Nakil yapabilmek için ilköğretim kurumları yönetmeliği gereği velinin adresinin değişmesi ve okula yazılı talebinin olması gerekirken bu işlemler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli birkaç memura, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’in talimatıyla yaptırılmış, bu işlemin yapılabilmesi için e-Okul şifreleri okul müdürlerinden alınmıştır. 

Arnavutköy’de bulunan 4 ortaokulun öğrencisi olan, bu öğrencilere yine memurlar tarafından e okul şifresi kullanılarak, İbrahim Demir’in talimatı ile 45 puan not girişleri yapılmış sadece bir not alan öğrencilere karne düzenlenmiş ve sınıf geçmeleri gerçekleştirilmiştir. 

Böylece yıl boyunca hiç okula gitmeyen, derse girmeyen, sınavlara girmeyen, sürekli devamsız öğrenciler haksız yere sınıf geçmişlerdir.

Milyonlarca öğrencinin sınıf geçmek için ter döktüğü, ailelerinin maddi ve manevi çaba gösterdiği eğitim sistemimizde bu yasa dışı uygulama vicdanları yaralamaktadır.

Milli Eğitim Bakanı ve İstanbul Valisi başta olmak üzere, İbrahim Demir’in suçlu olduğu halde ödüllendirilerek Bakırköy, bilahare Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanması nedeniyle; eğitim camiamızın, öğrencilerimizin ve velilerimizin vivdanlarını rahatlatma adına şu sorulara cevap vermeleri gerekmektedir.

Böyle bir işleme niçin gerek görüldü? 

Okula gitmeyen bu çocukların usulsüz nakil ve sınıf geçme işlemi için talimat ya da emir kim tarafından verildi? 

Not verme işi öğretmene ait iken, memurlara not verdirmek hangi etik değerlerle izah edilebilir?

Sayın Milli Eğitim Bakanımız bu gelişmelerden haberdar değil midir?

Bu işlemler neye karşılık yapılmıştır?

Hanefi BOSTAN
yenicaggazetesi.com.tr

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.