Meb İlçe Milli Eğitim Müdürleri Sınavla Atanacak !

MEB den basın açıklaması İlçe milli eğitim müdürleri sınavla atanacak

Meb İlçe Milli Eğitim Müdürleri Sınavla Atanacak !
18 Mayıs 2015 Pazartesi 11:01

MEB den basın açıklaması İlçe milli eğitim müdürleri danıştay İDDK kararı doğrultursunda sınavla atanacak

 Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2014/702E sayılı kararı ile yönetmeliğin 23. Maddesinde yer alan "ilçe milli eğitim müdürü" ibaresi ve 29. Maddesinin fıkrasının 4. ve 5. Cümleleri dışındaki kısımlarının yürütmesi durdurumuştu.

Yönetmeliğin "Şube müdürü üstü kadrolara atama'' başlıklı 23. maddesinde ''İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı, il milli eğitim müdürü ve daha üst kadrolara atanacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartlar aranır.'' şeklinde yer alan 23 maddesinin ilçe milli eğitim müdürü ibaresinin yürütmesini durdururken il milli eğitim müdür yardımcısı ve üstü kadrolar için vize vermişti.

Danıştay İDDK kurulunun bu   kararıyla ilgili olarak MEB ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı.17 Mayıs 2015 tarihinde bir gazetede yer alan 1800 müdür yardımcısı sınavsız atanacak başlıklı haberle ilgili yalan haberle ilgili yaptığı basın açıklamasında il milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcılarının atanması için sınavla atanma şartı olmadığını basın açıklamasında açıklamış ancak  ilçe milli eğitim müdürlerini sınavla atanmayacak kadrolar arasında yer vermeyerek  danıştay karar gereğini yapılacağını ilk defa  açıklamış oldu.

Bu açıklamaya göre MEB anlaşılan bundan sonra ilçe milli Eğitim müdürlerini kadrolu atamayacaktır.Yalnız MEB'in daha önceden atanan çok az sayıda ilçe milli eğitim müdürü için nasıl bir uygulama yapacağı da merak konusu 

Yine meb bu açıklamada şube müdürlüğü atamaları için mahkeme kararlarının uygulandığını bundan sonrada uygulanacağını bu açıklamada yer vermiştir.

İşte MEB den yapılan o açıklama

17 Mayıs 2015 tarihli Bugün Gazetesi'nde "1800 Müdür Sınavsız Alınacak" başlığı ile yayımlanan yalan habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

1. Şube müdürlüğü atamaları ile ilgili mahkeme kararlarının tamamı Bakanlığımız tarafından uygulanmaktadır.

2. Şu anda eğitim uzmanı olan kişilerin sınavsız milli eğitim müdür yardımcısı olarak atanması demek bütün il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin tekrar görevden alınması demektir ki bu iddia da tamamen hayal ürünüdür.

3. Ayrıca milli eğitim müdür yardımcıları için sınavla mülakat şartı yoktur. Atamalar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 68. Maddesi kapsamında yapılmaktadır.

4.1800 kişinin ilçe ve il milli eğitim müdürü olarak seçimlerden önce atanacağı iddiası tamamen asılsızdır. Bakanlığımızda 919 ilçe ve 291 il milli eğitim müdür yardımcılığı kadrosu bulunmaktadır ve bunların toplamı 1800'e ulaşmamaktadır.

5. Yalan haberde iddia edildiği gibi il milli eğitim müdürleri ile yapılan istişare toplantısında bu konu hiçbir şekilde gündeme gelmemiştir.

6. Bakanlığımızda il milli eğitim müdür yardımcılığı görevini vekaleten yürüten yöneticilerimize kadroları ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde verilmektedir.

Görüldüğü gibi, Bugün gazetesinin yalan haberi, aynı paralelde yayın yapan şerikleriyle birlikte yürüttükleri sistematik yalan, iftira ve karalama kampanyasının yeni bir örneğidir. Kamuexpress

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.