Meb Lise Tercih Kodları

meb lise tercih kodları

Meb Lise Tercih Kodları
07 Ağustos 2014 Perşembe 09:37

 (MEB) Milli Eğitim Bakanlığı Lise Yerleştirme Tercih kılavuzu yayınlandı. Liselerin tercih kodları nelerdir? Lise yerleştirme tercih kodları haberi ve daha fazlası için tıklayınız. Anadolu liselerine, Anadolu imam hatip liselerine, Çok programlı Anadolu liselerine, Fen liselerine,  Mesleki  ve teknik Anadolu liselerine, Sosyal bilimler liselerine,  Mesleki  ve teknik eğitim merkezlerine,  Özel  Öğretim  Kurumları  Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre  öğrenci  alan  özel  okullara 2014 - 2015 eğitim-öğretim yılı için Tercih ve Yerleştirme kılavuzu haberi...

Anadolu liselerine, Anadolu imam hatip liselerine, Çok programlı Anadolu liselerine, Fen liselerine,  Mesleki  ve teknik Anadolu liselerine, Sosyal bilimler liselerine,  Mesleki  ve teknik eğitim merkezlerine,  Özel  Öğretim  Kurumları  Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre  öğrenci  alan  özel  okullara 2014 – 2015 eğitim-öğretim yılı için,  öğrencilerin  Yerleştirmeye Esas Puanına (YEP) göre okul türlerine yerleştirme  işlemleri  yapılacak olup yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Açık öğretim ortaokulu  öğrencileri  YEP’e göre ve kayıt­kabul şartlarını taşımaları hâlinde; tercihlerini http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://aio.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek­2’ deki “Yerleştirme İşlemi  Tercih Formu”nu doldurarak yapacaktır.  ÖğrencilerinYenilik  ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ­06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek­2’ deki “ Yerleştirme  İşlemi  Tercih Formu”nu 07 Ağustos 2014  tarihi  mesai bitimine kadar APS veya dengi  hızlı  posta  hizmeti  ile göndermeleri gerekmektedir. Bu  tarihten  sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. 

Tercihlerden,  öğrenci  velisi sorumlu olacaktır. Yurt dışından sınava giren  öğrenciler ; e­okul sisteminde kayıtlı ise http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden tercih yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Bu imkânı  olmayan yurt dışındaki  öğrenciler  ise tercihini http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek­2’ deki “ Yerleştirme  İşlemi  Tercih Formu”nu doldurarak yapacaktır.  ÖğrencilerinYenilik  ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ­06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek­2’ deki “Yerleştirme  İşlemi  Tercih Formu”nu 07 Ağustos 2014  tarihi  mesai bitimine kadar APS veya dengi  hızlı  posta  hizmeti  ile göndermeleri gerekmektedir. Bu  tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır.  Öğrencinin  tercihlerinden,  öğrenci  velisi sorumlu olacaktır.  Öğrenci  velisi, tercih ve yerleştirme ile ilgili her tür yazışmada, tercih  işlemini  yaptığı okulun il/ilçe  kurum  adı ve kodunu,  öğrencinin  adını soyadını, T.C. kimlik numarasını, yabancı uyruklu ise  öğrenci  kayıt numarasını ve açık adresi ile GSM(cep)  telefon  numarasını yazacaktır. Okul müdürlüklerinin  işlemleri  usulüne  uygun  ve zamanında yapabilmeleri için il/ilçe millî eğitim müdürlükleri gerekli desteği sağlayacaktır. Kılavuzun yayımlanmasıyla birlikte bu kılavuzda (2014 Yılı Ortaöğretim  Kurumlarına  Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e­ Kılavuzu’nda) belirtilen hükümlere göre yerleştirme  işlemleri  yapılacaktır. Veli ve okul müdürlüğü, bu kılavuz hükümleri doğrultusunda  işlem  yapacaklardır. 

TERCİH KODLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ


ORTAÖĞRETİM OKULLARINA BAŞVURU ŞARTLARI 
Genel Başvuru Şartları
a) 2013–2014 eğitim-öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak,
b) Başvuru yapılacak okulun kayıt­ kabul şartlarını taşımak,
c) YEP’e sahip olmak.

Özel  Başvuru Şartları
a)Resmî okullarda (Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri,çok programlı Anadolu liseleribünyesindeki Anadolu liseleri ile Anadolu imam hatip liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri) genel başvuru şartları dışında,  özel  başvuru şartları bulunmamaktadır. İlgili mevzuata göre ülkemizde  öğrenim  görme şartlarını taşıyan yabancı uyruklu  öğrenciler  hakkında da diğer  öğrenciler  gibi  işlem  yapılır. 
b)  Özel  okullarda (Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri programı uygulayan  özel  liseler) genel başvuru şartları dışında,  özel  başvuru şartları bulunmamaktadır. Ancak, tercih listesinde  yer almak  isteyen  özel  okullar tam burslu olarak alacakları  öğrencileri   Türkiye  genelinde puan üstünlüğüne göre ilk % 5’lik dilim içerisinden alacaklardır. Yerel şartları dolayısıyla  Türkiye  genelindeki ilk % 5’lik dilimden  öğrenci  alamayan  özel  okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılaya bileceklerdir. 
c) YEP’e göre  öğrenci  alan tüm resmî ve  özel   mesleki  ve teknik Anadolu liselerinde kayıtlar Anadolu  meslek  lisesi programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu sınıfta alana geçiş  işlemleri   öğrencinin  YEP, 9’uncu Sınıf  Yıl  Sonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları ( Özel  yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında  öğrencinin   sağlık  durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin  öğrenimine  elverişli olması şartı aranacaktır. 9’uncu sınıfın sonunda Anadolu teknik programına geçiş şartları, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilgili Genel Müdürlük tarafından ayrıca açıklanacaktır. 

TERCİH  İŞLEMLERİ
8'inci sınıfı başarıyla tamamlayan tüm  öğrenciler  taban puan uygulaması olmadan yerleştirme  işlemleri  için tercihte bulunabilecek.
Tercihler  öğrenci /veli tarafından, https://e­okul.meb.gov.tr  internet  adresinden yapılabileceği gibi  öğrencinin  8'inci sınıfı tamamladığı ortaokuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacak. A grubu için  öğrencilerden  tüm okul türlerini içerebilen 15 tercih alınacaktır.  Öğrencilerin  A grubu tercihleri, tercih listelerinde  yer alan  okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.

Okul tercih kodlarına göre oluşturulacak A grubu tercih  işlemleri , Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr  internet  adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde  yer alan  okulların tercih kodlarına göre  öğrenci  velisi tarafından 31  Temmuz -8 Ağustos arasında en fazla 15 tercih olmak üzere yapılacak. Okul türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 okul türü zorunlu olarak seçilecek.

Elektronik ortamda tercih  işlemlerini  yapamayan veliler için; okul müdürlüğü, tercih  işlemlerini   öğrenci  velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği "Yerleştirme  İşlemi  Tercih Ön Çalışma Formu"na bağlı kalarak yapacak. (08 Ağustos 2014 saat 17:00'ye kadar)

Yurt dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma  imkanı  olmayan  öğrenciler  hariç, "Yerleştirme  İşlemi  Tercih Ön Çalışma Formu" ve "Tercih Başvuru Bilgileri Formu”  telefon , posta, faks, e-posta v.b. iletişim  araçları  ile Bakanlığımıza gönderilmeyecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylanmadan önce elektronik ortamda yapılacak. Onaylama  işlemi  yapıldığı andan itibaren  öğrencinin  tercih  işlemi  tamamlanmış olacaktır. Aksi takdirde  öğrenci  tercih yapmamış sayılacak.

Tercihlerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e‐kılavuzuna  uygun  doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden  öğrenci  velisi, onay  işleminden  ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan "Tercih Başvuru Bilgileri Formu"nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm  işlemler  ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.