Meb Norm Güncellemesi Yapmalı Mıdır ? Öğretmenler Mağdur Olacak Mı ?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin il içi ve il dışı atamaları için düğmeye bastı. Aynı hafta içerisinde hem il içi hemde il dışı atama kılavuzları yayınlandı. Öğretmenlerin atama dönemi öncesinde sendikalardan MEB'e norm güncellemesi konusunda uyarı geldi. Öğretmenler mağdur olacak mı ? İşte yanıtı...

Meb Norm Güncellemesi Yapmalı Mıdır ? Öğretmenler Mağdur Olacak Mı ?
11 Mayıs 2015 Pazartesi 00:12

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin il içi ve iller arası atamaları öncesinde kılavuzları yayınladı. Öğretmenlerin il içi ve il dışı atama kılavuzları MEB tarihinde ilk kez aynı hafta içerisinde ve atama takvimine uygun olarak yayınlandı.  Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Bey ve ekibini tebrik ediyoruz. 

Öğretmenlerin il içi ve il dışı atama kılavuzlarının yayınlanmasıyla neredeyse sendikalarımızın tamamı ve eğitim yazarları norm güncellemesi olmadan yapılacak atamaların öğretmenleri mağdur edeceği yönünde itirazları yükseldi. Şimdi bu konu üzerine bir değerlendirme yapalım.

MEB NORM GÜNCELLEMESİ YAPMAZSA ÖĞRETMENLER MAĞDUR OLUR MU?

Norm Güncellemesi Hakkında;
Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, Okul ve Kurumlarda norm güncellemesini en son 2014 yılı Ekim ayı içinde gerçekleştirmiştir. (Normu Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak belirlenen okul ve kurumlardan, Halk Eğitim Merkezleri 2015 yılı Şubat ayında onaylanmış, sisteme işlenerek illere duyurulmuş olup Bilim Sanat Merkezlerinin onay süreci devam etmektedir.)
2014 yılı Ekim ayından sonra da yönetmeliğin 26. Maddesi gereği işletilerek okul ve kurumların normu sürekli güncel tutulmaktadır. 

Şöyle ki, ilgili maddeye göre yeni açılan okul ve kurumların ve yeni açılan sınıfların okul/kurum açma veya sınıf açma onayları ile birlikte Bakanlığa ulaşması durumunda okul ve kurumların normları süre aranmaksızın belirlenerek sisteme işlenmektedir. Kısaca yeni açılan okul ve kurumların norm kadro güncelleme işlemleri süre şartı aranmaksızın yıl boyunca devam etmektedir.
Eğitim kurumlarının normunun sürekli güncel tutulduğu dikkate alındığında; Talim ve Terbiye Kurulunca ders saatlerinde ve haftalık çizelgelerde her hangi bir değişiklik yapılmadığı sürece yeniden norm kadro belirlemeye gerek yoktur. (TTKB’nin çalışma sistemine bakıldığında TTKB, yaz döneminde ders saatlerinde veya haftalık çizelgelerde değişiklik yapmakta ve genellikle güncellemeyi takip eden eğitim öğretim yılında uygulanmaktadır.) 

Ekim 2014 tarihinden sonra TTKB ve diğer eğitim dairelerince norm kadroyu etkileyecek bir çalışma yapılmamıştır. Ekim ayı ile Mayıs ayı arasında norm kadroyu etkileyecek bir değişim ve dönüşüm olmadığı halde norm kadro güncellemesi hangi mantıkla istenmektedir?

2015-2016 eğitim öğretim yılı ders saatleri dikkate alınarak norm güncellenmesi talep edilecekse öncelikle mevcut eğitim ve öğretim yılının sonra ermesine bir ay gibi bir süre varken, (TTKB yeni ders çizelgesini yayınlamamışken) dört ay sonrası için tamamen hayal ürünü ders saati yükleri ve sınıf sayıları girilecektir. 

Bu dönemde ataması/tayini yapılan il içi, il içi zorunlu yer değiştirme (rotasyon), iller arası ve ilk atamada; öğretmenler Ekim ayında yapılacak olan norm güncellemede (malumunuz olduğu üzere norm güncellemesinin belli bir tarihte yapılması ile ilgili bir mahkeme kararı var ve bu yönde yönetmelik değişikliği onay sürecinde (tabi birde bu değişiklik durumu var)) norm fazlasına durumuna düşecektir. 

Norm kadro güncellemesi ile ilgili bu kapsamda yorum yapacak olursak;

1- Bugün sendikaların ve eğitimci yazarların norm güncellemesi konusundaki ısrarları hayırlı gibi görünen popülist bir davranış olsa da TTKB yeni ders çizelgesi ve değişecek olan norm kadro yönetmeliği ile Ekim ayından sonra kâbusa dönüşecektir. 

2; Ayrıca, bir norm güncellemesi incelendiğinde, ortalama 3-4 hafta sürmektedir ve öncesinde eğitim kurumları ve eğitim daireleri norm güncellemesi yapılacağı hakkında uyarılmakta ve hazırlıklarını yapmaları istenmektedir. Eğitim kurumları norm güncellemesi hakkında bilgilendirilmektedir. Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere kadro ve atama daireleri koordineli çalışmaktadır. MEB yayınlamış olduğu yıllık çalışma takviminde (norm güncelleme, yer değiştirme ve atama) işlemlerini yıllık çalışma takvimine bağlamış ve bu takvime göre hareket etmektedir. Yıl içerisinde yıllık çalışma takviminden bağımsız yapılacak norm güncellemeleri konusunda mahkeme kararları bulunmaktadır. 

Dönüşüm kapsamında bulunan okul ve kurumlarda çalışan öğretmenler mağdur olacak mı?

Dönüşüm kapsamında bulunan eğitim kurumları bir okulun altında alt tür olarak yer almaktadır. Eğer dönüşüm tamamlanmış ise üst tür olan eğitim kurumu ilgili genel müdürlükçe/İl MEM tarafından kapatılarak alt tür olarak açılan eğitim kurumu asıl statüsüne kavuşmaktadır. 

Sorun bu sene sonunda dönüşümü tamamlayacak olan eğitim kurumlarındaki öğretmenlerin Haziran 2015’ten sonra norm fazlası olacağı ve Mayıs atamalarından faydalanamayacağı hususu ise bu durumdaki öğretmenlerin sorunu da norm güncellemesine gerek olmadan çözülebilir. Dönüşüm kapsamındaki okullarımızda, dönüşüm süreci ile birlikte norm kadro fazlası olacak öğretmenler okul idareleri tarafından tespit edilerek norm kadro fazlası olarak gösterilebilirler. Ya da atama dairesince bu durumda bulunan öğretmenler için atama ekranına ek bir buton konulması ile bu öğretmenlerin atama talebinde bulunması ve oluşabilecek mağduriyetin önlenmesi sağlanabilir.

Sonuç olarak; Öğretmenlerin il içi ve il dışı yer değiştirme süreci öncesinde her yıl olduğu gibi bu yılda popülist yaklaşımla norm güncellemesi konusunda MEB'e eleştiri getiren STK ve eğitimci yazarların haklılık paylarının olduğu istisnai durumlar olabilir. Ancak, yukarıda izah edilen bilgiler ışığında MEB'in TTKB ders çizelgelerini yayınlamadan ve dönüşümler tamamlanmadan yapılacak bir norm güncellemesi ileride telafisi imkânsız sonuçlar doğurabilir. Ayrıca MEB'in yıl boyunca ilgili yönetmeliğin 26. maddesine göre normları güncel tutması göz önüne alındığında, yine MEB'in yıllık çalışma takvimine göre norm güncelleme tarihinin belli olması ve yeni norm kadro yönetmeliğinin hazırlanıp makama sunulduğu göz önüne alındığında; norm güncellemesinin Ekim 2015 gibi yapılması uygun görülmektedir.

KADİR AYATAR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.