MEB ÖĞRETMENLERE ÇOK YAZIK ETTİ!

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararıyla birlikte eğitim kurumu yöneticilerinin atanması yeniden gündeme geldi. Bakalım Sayın Müsteşar Yusuf Tekin şube müdürlüğünde olduğu gibi ‘Mahkeme ne derse desin biz bildiğimizi yapacağız.’ diyecek mi? Her ne kadar Bakanlık illere konuyla ilgili bir yazı gönderdi ama bakalım uygulaması nasıl olacak?

MEB ÖĞRETMENLERE ÇOK YAZIK ETTİ!
13 Haziran 2015 Cumartesi 11:53

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararıyla birlikte eğitim kurumu yöneticilerinin atanması yeniden gündeme geldi. Bakalım Sayın Müsteşar Yusuf Tekin şube müdürlüğünde olduğu gibi ‘Mahkeme ne derse desin biz bildiğimizi yapacağız.’ diyecek mi?  Her ne kadar Bakanlık illere konuyla ilgili bir yazı gönderdi ama bakalım uygulaması nasıl olacak?

Buradan MEB yetkililerinde bir isteğim var: Allah’ınızı severseniz adil olun, kitabınızı severseniz hukuku uygulayın! Allah aşkına bunlardan daha insani bir istek olur mu? Eğer insanlar yönetimden hukukun uygulanmasını talep eder durumda kalıyorsa orada hukuk devletinden bahsedilemez. Ne demek kanunları, yönetmelikleri, mahkeme kararlarını uygulamamak? Sayın Avcı siyasi olduğu için neyse de hukuksuz işlere imza atan bürokratların istikbalini düşündükçe içim acıyor.

Bakar mısınız eserinize ey MEB! Ne hale soktunuz işleri. Eğitimcileri birbirine düşürdünüz, insanlar birbirini ispiyonladı, birbirine diş biledi. 15 yıl boyunca yapılan tüm sınavları boşa çıkardınız. Yazık ettiniz onca emeğe. İşleri kurumsallaştıramadınız.

Eğitimciler 800 bin lisanslı, alanında uzman öğretmenden oluşur. Eğitimin dinamiklerini, gerçeklerini ve parametrelerini en iyi eğitimciler bilir. Merkezi ve iyi geliştirilmiş sınavlarla atama yapılırken yöneticiliği valilerin eline bıraktınız.

Bakın Afyonkarahisar valisi ne buyurmuş: "Bu adam bunu gerçekleştiremediyse, istediği kadar siyasi, çevre, aşiret gibi desteğine sahip olsun yapmayacağım, atamayacağım. Şimdiden herkese duyuyorum. Buradan siyasilere de duyuruyorum. Çalışan yöneticilere de duyuruyorum. Bu konuda da çok kararlıyım. Birisi, başarısızı atayın diyorsa onu da biz, kim teklif ediyorsa bu şehre denklere ederiz. Bu şehrin geleceğiyle kimsenin keyfiyetiyle oynama lüksü yok. Vali olarak ben buna müsaade etmem. Bu yönüyle bu okulda, bu okulda görevlendirdiğimiz okul müdürünün güzel işlere başarılar elde ettiğimi öğrendim. Bu okulun başarısı küçümsenecek bir başarı değildir. Bu başarı, valilik olarak sadece bizim desteğimiz ile olmaz. Burada öğretmen, öğrenci, veli ve idarenin yaklaşımı çok önemlidir."

Yani saygısızlık etmek istemem ama sayın vali ne anlar eğitimden? Anlatım biçimine bakar mısınız, birinci tekil şahıs! Mülkiyede insanları allame-i cihan mı yapıyorlar? Eğitim bir uzmanlık işidir, herkes uzman olduğu alanda konuşmalıdır. Okul müdürünü denetleyen, alanında eğitimli ve bunu iş edinen kişiler olmalıdır. Tabi ki vali idari tasarruf sahibidir ama kimse kral değildir. Kral da olsan sıkıntılı bir durum görürsen inceleme soruşturma yaptırırsın mevzuat ne diyorsa onu yaparsın.

Ey MEB; eğitimcileri ayağa düşürdün, şamar oğlanına çevirdin. Müdür ya da müdür yardımcısı olmak için parti ilçe başkanlıklarına gidip yalvaran öğretmen yarattın! Şu valinin krallığına bakar mısınız? Sizin eseriniz!

Ben halen oradayım. Sayın vali sen kral mısın? Şunu görevden alın denildiğinde o kişi görevden alınacak mı? Böyle olursa idareye hisler karışmaz mı? Hoşunuza gitmeyen bir davranışını gördüğünüz biriyle ilgili ferman buyurursanız o kişi görevden alınacak mı?

Yapılması gereken:

1- Geçmişte sınavla idareci olanlar eski görevlerine derhal iade edilmelidir.

2- Ülke genelinde yazılı sınav yapılmalıdır.

3- Yaz sonunda tüm okullara sınavlı idareci atamaları tamamlanmalıdır.

4- Sınavsız olarak -2014’ten bugüne- yapılan tüm atamalar iptal edilmeli her herkes eski görevine dönmelidir.

5- Yönetici ve öğretmenlerin objektif olarak denetlenmesi ve değerlendirilmesi için ciddi bir sistem oluşturulmalıdır. Performans Yönetim Sistemi (PYS) güzel bir çalışmaydı ama akim kaldı, yeniden hayata geçirilmelidir.

Oğuz AVŞAROĞLU

personelmebhaber.net

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.