Meb: 'okullarda Siyaset Yapmayın!'

Milli Eğitim Bakanlığından Okullara Siyasi Toplantılar Uyarısı:

Meb: 'okullarda Siyaset Yapmayın!'
27 Ocak 2015 Salı 16:29

Bakanlığımıza bağlı ve denetimi altındaki bazı okul ve kurumlarda. eğilim ve öğretim faaliyetlerinin amaç ve hedefleri dışında öğrenci velileriyle siyasi, ideolojik konularda toplantı ve görüşmeler yapıldığına dair Bakanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

Bilindiği üzere;

Anayasanın Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve ödevi başlıklı 42 nci maddesinde "...Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür.”.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık başlıklı 7 nci maddesinde de "Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil. ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar."

şeklinde amir hükümler bulunmaktadır.

Bu hükümler çerçevesinde Bakanlığımızın denetimi altındaki okul/kurumlarda; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin amaç ve hedefleri dışında siyasi ve ideolojik toplantı yapılmasının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda, maarif müfettişlerimizin ve Bakanlığımızın her kademedeki yöneticilerinin; kendilerine ulaşan ihbar, şikayet ve duyumları değerlendirerek, mevzuata aykırı eylem ve işlemleri tespit edilenler hakkında gereğini yapmaları ve sonucundan Bakanlığımıza bilgi vermelerini rica ederim.

Atif ALA Bakan a.
Rehberlik ve Denetim Başkam


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.