Meb Teog Sınav Sonuçlarını Açıkladı

MEB tarafından 8. sınıf öğrencilerine yönelik 28-29 Nisan'da gerçekleştirilen ikinci dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklandı. İşte TEOG sınav sonuçları sorgulama sayfası...

Meb Teog Sınav Sonuçlarını Açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yaklaşık 1 milyon 200 bin 8. sınıf öğrencisine düzenlenen merkezi sınav sonuçları bugün açıklandı. Açıklanan sonuçlarının ardından, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında tercih dönemi gerçekleştirilecek.

TEOK SINAV SONUÇLARI TIKLA ÖGRENÖğrencilerin ortak sınav sonuçları ile yıl sonu puanlarını temel alan başarı puanı hesaplanabilecek. Okullar ise kontenjanlarını 4 Temmuz'da açıklayacak. Okulların kontenjanlarını açıklaması 31 Temmuz'a kadar sürecek. Milli Eğitim Bakanlığı kontenjan boşluğunun önüne geçmek için bu yıl A ve B grubu tercih listesi uygulaması başlattı. Buna göre, öğrenciler 15 tercihten oluşan A Grubu listede bir okula yerleşemezse, B Grubu'ndaki bir okula yerleşebilecek. B Grubu listedeki tercih ise okul türlerine göre bir istek sıralaması şeklinde olacak. Öğrenci, B Grubu'ndaki okul türlerinden ancak ikamet ettiği ilçede bulunanları seçebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi şeklinde 6 okul türü belirlendi. Her iki listedeki okullara da yerleşemeyen öğrenciler, bakanlık tarafından adrese göre otomatik yerleştirilecek.

Öte yandan, boş kontenjanlar için bu yıl yedek yerleştirme yapılmayacak, nakil yoluyla doldurulacak. Ayrıca, geçmiş yılların aksine bu yıl, nakillerde puan kıstası da kaldırıldı. Bu yıl ayrıca tercih döneminde okul puanları da açıklanmayacak. CHAYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması