Meb: 'ücret Ayıbı Devam Edecek!'

MERKEZİ SINAV ÜCRETLERİ

Meb: 'ücret Ayıbı Devam Edecek!'
23 Şubat 2016 Salı 19:38

"Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Örgün ve Yaygın eğitim kuramlarına ait sınavlar, ders notu verilen eğitim ve öğretimle ilgili sınavlar olması sebebiyle Orta Öğretime Geçiş Ortak Sınavlarına katılan öğrencilerden ücret alınmamakta Genel Bütçeden karşılanmakta. Açık Öğretim Okullarının Sınavları da öğrencilerden cüzi ücretler alınarak yapılmaktadır.

Bu nedenle Örgün ve Yaygın eğitim kuramlarına ait sınavlarda görev alan okullardaki idareci ve öğretmenlere ilgi (a) Bakanlar Kumlu Kararının 12.Maddcsinin birinci fıkrası "İler derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir." hükmü gereği okulları tarafından genel bütçeden ödeme yapılmakta, diğer görevli personele ve İçişleri Bakanlığından görevlendirilen güvenlik personeline ilgi (e) Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar gereği, ilgi (d) Makam Onayı ile belirlenen gösterge rakamları üzerinden Döner Sermaye İşletmesinden ücret ödenmektedir.

Ancak Örgün ve Yaygın Eğitim Kuramlarına ait sınavlarda bu talebin uygulanması ise Açık Öğretim Okullarında okuyan öğrencilere ek maliyet çıkaracak sınav ücretlerinin artmasına neden olacak ve ücreti genel bütçeden karşılanan sınavlar nedeniyle genel bütçeye ek yük getireceği mütalaa edilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Salih ALTUNTAŞ
Bakan a.
Daire Başkan V."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.