Meb, Ya İl İçi Atamaları Tekrar Yapmalı Yada Yönetmeliği Değiştirmeli

MEB, Ya İl İçi atamaları Tekrar Yapmalı Yada Yönetmeliği Değiştirmeli

Meb, Ya İl İçi Atamaları Tekrar Yapmalı Yada Yönetmeliği Değiştirmeli
02 Haziran 2016 Perşembe 10:55

 İl İçi Atama Sıralarının iki kez yapılmasını öngören madde yönetmelikte hala duruyor.

MEB, Ya İl İçi atamaları Tekrar Yapmalı Yada Yönetmeliği Değiştirmeli 

  MEB, Ya İl İçi atamaları Tekrar Yapmalı Yada Yönetmeliği Değiştirmeli  
  
  İl içi Atamalarının,öğretmenlerin mevcut yer değiştirme isteklerini karşılamadığını buradan “İl İçi Atamalar Bir Daha Yapılmalı” yazımız ile kaleme almıştık.Önerilerimizden biri de İl içi yer değiştirme sıralarının bir daha çalıştırılmasıydı.
  İl İçi atama sıralarının iki kez çalıştırılmasının en son 2011 de yapılmıştı ve bu uygulamanın dayanağı ise MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 34. Maddesiydi.İsterseniz O maddeye bir bakalım;
 
Resmi Gazete Tarihi: 06.05.2010                                 Resmi Gazete Sayısı: 27573

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME

YÖNETMELİĞİ

 

İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme suretiyle atamalar  

MADDE 34 – (1) (Değişik:RG-30/7/2010-27657) İl içinde yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak haziran ve ağustos aylarında birer kez olmak üzere eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı çerçevesinde hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilir. Ataması yapılamayanların sıraları ağustos ayı sonu itibarıyla iptal edilir. İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, alanlar itibarıyla belirlenen kontenjan ölçüsünde tercih edilen eğitim kurumlarına hizmet puanı üstünlüğüne göre ilgili yılın haziran ayı içinde yapılır.

 

MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği için tıklayınız…

Yönetmelikten de anlaşılacağı üzere 34. Madde gereği haziran ve ağustos aylarında birer kez il içi sıralar çalıştırılır denilmektedir.bunu ben değil şu anda da yürürlükte bulunan MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği söylüyor.Bakanlığımız eğer bu il içi atamaları iki kez yapmak istemiyorsa yönetmeliğin ilgili hükmünü değiştirmesi gerekiyor,çünkü 34. Madde,sıraların çalıştırılmasını zorunluluk hükmü anlamını taşıyan kesin fiiller ile bitirilmiş yani “gerçekleştirilir” hükmü yerine “gerçekleştirilebilir” denmiş olsa idi uygulamada isteğe bağlı olunabilirdi.

Yönetmelikte hala sıraların çalıştırılmasını haziran ve ağustos aylarında yapılmak üzere 2 kez yapılması yazılı iken öğretmenler 2. İl içi atamalarının olmasını doğal olarak bekleyecektir.Eğer MEB’in düşündüğü farklı planlar var ise mevcut mevzuat çerçevesinde açılması ihtimal davalardan kaçınmak adına MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğindeki 34. Maddesinde değişikliğe gitmeli…

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.