Meb Yeni Teog Neticeleri / 2014 İdadi Taban Puanları / Yep Yüzdelik Dilimler

Yeni TEOG Neticeleri Açıklandı. 2014 TEOG Yüzdelik Dilimler ve İdadi Taban Puanları. TEOG Tercih İşlemleri. TEOG Tercih Kılavuzu. TEOG Tercih Robotu. TEOG Tercih Listesi. 2014 TEOG Neticeleri . TEOG Yeni Sınav Neticeleri . 2014 İdadi Kontenjanları haberimizde...

Meb Yeni Teog Neticeleri / 2014 İdadi Taban Puanları / Yep Yüzdelik Dilimler
30 Haziran 2016 Perşembe 19:05

 Yeni TEOG Neticeleri . 2014 İdadi Taban Puanları. TEOG Yüzdelik Dilimler ve Yüzdelik Dilim Hesaplama. TEOG Tercih Neticeleri . TEOG Tercihleri. TEOG Neticeleri Yeniden Açıklandı. TEOG Tercih Listesi. TEOG Tercih Kılavuzu. TEOG Tercih Robotu. TEOG Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? 2014 İdadi Kontenjanları personelmebhaber.net 'te...

2014 TEOG Neticeleri ve YEP Yüzdelik Dilimleri Yeniden Hesaplandı. TEOG Tercihlerini Yapan Öğrencilerin Yeniden Tercih Yapmasında Fayda Var. 2014 TEOG İdadi Kontenjanları, İdadi Taban Puanları, 2014 TEOG Neticeleri . TEOG Tercih Rehberi, TEOG Tercih İşlemleri, TEOG Tercih Kılavuzu, TEOG Tercih Robotu. 2014 TEOG Tercih Listesi, 2014 İdadi Puanları, İdadi Puan Sıralaması. TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli? TEOG Tercihlerinde En Fazla Yapılan Hatalar haberimizde...

Milyonlarca öğrencinin heyecan içinde bekledikleri haber MEB'den geldi. Öğrencilerin sabırsızlıkla bekledikleri TEOG sonuçları belirtildi . Öğrenciler için şimdi tercih süreyi . 31 Temmuzda başlayacak olan tercihler 8 Ağustosta son bulacak. Öğrencilerin istedikleri liselere yerleşmek için yapması gerekenler neler? Tercih icra ederken nelere dikkat etmek lazım gelir ? Tercihler nasıl yapılacak olan ? Tercih icra ederken puan mı mühim yüzdelik dilim mi? Tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? Ayrıntılar haberimizin devamında...

TERCİH SÜRECİ BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu sene ilk defa uygulanan Ana Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) istikametinde lise tercihlerini yarından bu yana almaya başlayacak.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'na göre, tercih alınma süreci, 8 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Anadolu liselerine, anadolu imam hatip liselerine, çok fazla programlı anadolu liselerine, fen liselerine, mesleki ve teknik anadolu liselerine, sosyal bilimler liselerine, mesleki ve teknik eğitim merkezlerine, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve Yerleştirme Esas Puanına (YEP) göre öğrenci alan özel okullara, 2014–2015 eğitim-öğretim senesi için öğrencilerin YEP'ine göre yerleştirme yapılacak olan .

Liselere, 2013–2014 eğitim-öğretim senesinde ortaokul 8. sınıfı başarıyla tamamlayan, başvuru yapılacak olan okulun kayıt- itiraf şartlarını taşıyan ve YEP'e sahip olan öğrenciler başvurabilecek.

Tercihler, öğrenci veya veli tarafından, https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin 8. sınıfı tamamladığı ortaokuldan veya hiç bir ortaokul müdürlüğünden de yapılabilecek.

Tercihler iki grupta alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, okulların kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak olan .

A grubu tercihleri Bakanlığın http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ya da https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan, okulların kodlarına göre velisi tarafından en çok 15 tercih olmak üzere yapılacak olan . Öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde, öncelikle A grubu tercihleri, puan üstünlüğü ve tercih sıralamaları dikkate alınacak.

A grubu tercih listesinde bulunan tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, öğrencinin ikamet adresi, YEP, tercih önceliği, okul kontenjanı ve okulun A grubu yerleştirme taban puanı dikkate alınarak B grubundan tercih edeceği okul türlerine göre sistem tarafından otomatik yerleştirilecek.

B grubu tercihlerde en az 4 okul türünün bulunması lazım geliyor 

B grubu tercihlerde öğrencinin önceliğini söylediği türe göre, sırasıyla ikamet ettiği cadde, sokak, bulvar, mahalle, köy, bucak, ilçe ve tercih başvurusu esnasında seçeceği alternatif 3 ilçe geneline bakılarak yerleştirme gerçekleştirilecek. B grubu tercih listesinde, 6 okul türünden en az 4'ünün bulunması zorunlu olacak.

Öğrencinin ikametinde istediği okul türünde puan üstünlüğüne göre, boş kontenjanı olan birçok okula yerleşmesi durumunda okullar arasından A grubu yerleştirme sonucunda taban puanı en yüksek olan okula yerleştirme yapılacak olan . B grubu yerleştirmelerin sonunda adresine yakın okullardan herhangi birisine yerleşen öğrenciler yerleştikleri okullara kesin kayıtlı sayılacak.

Herhangi bir tercihte bulunmayan veya tercih yapmış olmalarına karşın A ve B grubu tercihlerine göre hiç bir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri, öğrencinin ikamet adresi, YEP’i, okul kontenjanı, okulların A grubu yerleştirme taban puanları dikkate alınarak sistem tarafından otomatik yapılacak olan .

Elektronik tercih yapamayanlar için okul müdürlükleri tercihleri yapacak

Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu"na bağlı kalarak yapacak.

Ülke dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma fırsatı olmayan öğrenciler hariç "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu" ve "Tercih Başvuru Bilgileri Formu” telefon, posta, faks, e-posta gibi iletişim araçları ile Bakanlığa gönderilmeyecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Tercihlerle alakalı varsa her türlü düzeltme onaylanmadan evvel elektronik ortamda yapılacak olan .

Tercih listesinden öğrenci velisi, izin işleminden ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacak.

Elektronik ortamda onaylanan "Tercih Başvuru Bilgileri Formu"nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan akabinde aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

Tercih başvurusu bir defa yapılacak olan . Başvuru işleminden akabinde farklılık yapılamayacak.

Sonuçlar İkinci Ağustos'ta açıklanacak

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları İkinci Ağustos'ta http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek ve kesin kayıtları da bu tarihte sistem tarafından otomatik yapılacak olan . Sonuçlara ait bilgiler isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığıyla SMS olacak şekilde de gönderilecek.

Yerleştirme işlemi yapıldıktan akabinde resmi ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları istikametinde , yerleştirmeye yönelik nakil suretiyle öğrenci kaydedilecek.

Nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak olan . İkinci - İkinci Ağustos'ta öğleden sonra saat 5 ’ye kadar nakil başvuruları alınacak. İkinci Ağustos saat 19.00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak.

Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer şekilde eylül ayı bitimine kadar haftalık periyotlarla devam edecek. Nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak olan .

Ekim ayı itibarıyla yapılacak olan nakillerde eylül ayı bitimine kadar gercekleşen nakiller neticesi oluşan taban puan asıl alınacak.

MEB'DEN BASIN AÇIKLAMASI

? Ana Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında , 8’inci sınıf öğrencilerinin İkinci - İkinci Kasım 2013 tarihlerinde katıldıkları birinci dönem ortak sınavlarından Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığının dokuz ’uncu (B kitapçığında 6’ncı), İngilizce Testi A kitapçığının 4’üncü ve 6’ncı (B kitapçığında beş ’inci ve 7’nci), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’inci (B kitapçığında 1’inci) sorularının hatalı olduğu sebebiyle Başkent Ankara 13. Yönetim Mahkemesi´nde yürütmeyi durdurma istemli olarak iptal davası açılmıştır.

Mahkeme, Haziran ayı içerisinde davalarla alakalı olarak yürütmeyi durdurma kararı vermiş, Bakanlığımız, karar aleyhine Bölge Yönetim Mahkemesi´ne itiraz başvurusunda bulunmuş, gün içerisinde itibariyle de yürütmeyi durdurma kararına yönelik bu itirazımızın reddedildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Bakanlığımız, yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazın reddi üzerine, öğrencilerimizin hiç bir mağduriyet yaşamalarını engellemek ve yargı kararlarının uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla yargılamanın devamındaki haklarından feragat ettiğine ait başvurusunu da alakalı mahkemeye ulaştırmıştır.

Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararında söz konusu 4 sorunun düşünme dışı tutularak imtihan puanı hesaplanmasında imtihan kılavuzunun 11’inci maddesinin (i) bendindeki "Soru iptali olması durumunda düşünme geçerli sual sayısı dikkate alınarak yapılacaktır" hükmü asıl alınarak düşünme yapılması gerektiğine hükmetmiştir.

Bakanlığımız, bu hüküm istikametinde tekrardan düşünme yaparak Fen ve Teknoloji, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ilişkin puanları hesaplamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TERCİH DÖNEMİ

Öğrenciler, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacak olan öğrencilerin yerleştirme sonuçları, İkinci Ağustos’ta duyurulacak ve kesin kayıt yapılacak olan . Yerleştirme akabinda boş kalan kontenjanlara, ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları istikametinde nakil suretiyle öğrenci kaydedilecek.

Merkezi Ortak Sınav Neticeleri belirtildi MEB tarafından 8. sınıf öğrencilerine yönelik İkinci - İkinci Nisan'da yapılan ikinci dönem merkezi ortak imtihan sonuçları belirtildi -Sonuçlar, Bakanlığın e-okul veli bilgilendirme sisteminden öğrenilebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması çerçevesinde 8. sınıf öğrencilerine yönelik İkinci - İkinci Nisan'da yapılan ikinci dönem merkezi ortak imtihan sonuçları belirtildi . Veli ve öğrenciler, ortak sınavlar çerçevesinde yapılan altı temel ders için imtihan sonuçlarını gün içerisinde itibarıyla https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde bulunan e-okul veli bilgilendirme sayfasından görebilecekler.

Ortak sınavlar, yurt içi ve yurt dışı yekün 986 imtihan merkezinde, 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda gerçekleştirilmişti. 2. dönem ortak sınavlara, 1 milyon 271 bin 811 öğrenci yer aldı . Ortak sınavların İkinci Nisan'daki birinci oturumunda öğrenciler, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları, İkinci Nisan 2014 Salı gercekleşen ikinci oturumunda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılılarına girdi.

Ana eğitimden ortaöğretime geçiş uygulaması çerçevesinde 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı birinci dönem ortak sınavları ise İkinci - İkinci Kasım 2013'te yapılmıştı. Öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf sene sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak imtihan puanı toplanacak. Elde edilen yekün , ikiye bölünerek yerleştirmeye asıl puan belirlenecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak olan .

Ortaöğretim okul kontenjanları 4 Temmuz'da açıklanacak. 8. sınıf yerleştirmeye asıl puanları 7 Temmuz'da duyurulacak, 31 Temmuz-8 Ağustos'ta tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise İkinci Ağustos'ta bildirilecek.

2014 MEB TEOG SINAV SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2014 MEB TEOG TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ
 
2014 MEB TEOG LİSELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2014 MEB TEOG SINAVI TERCİH MOTORU İÇİN TIKLAYINIZ

2014 ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

E OKUL SİSTEME GİRİŞ

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 TEMMUZ: Tercihlere asıl kontenjan tablolarının ilanı

7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

İkinci AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması İkinci - İkinci AĞUSTOS: Nakil mürracaatları alınacak

İkinci AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay bitimine kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek

TERCİH LİSTESİ HAZIRLARKEN PUANLAR MI YÜZDELİK DİLİM Mİ ÖNEMLİDİR?

Tercihler yapılırken okulların yüzdelik dilimlerine daha çok fazla ehemmiyet verilmesi lazım gelir . Zira okulların taban puanları her sene sorulara ve öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu sebepten ötürü taban puanlara nispeten sıralamalarınızı ifade eden yüzdelik dilimlere dikkat etmek daha iyidir.

Öğrenciler tercih listesini hazırlarken yüksek puanlı liseleri en üste akabinda azalarak puanlar aşağıya doğru bir sıralama yapmalıdırlar.

OKUL KODLARI NEDİR ? NE İŞE YARARLAR?

Öğrenciler tercih icra ederken okulların isimlerini değil kodlarını sisteme gireceklerdir. Bu sebepten ötürü öğrenciler ve veliler dikkatli olmalıdırlar. Kodlar aynı isimli ama değişik şehirlerde olan okulları karıştırmanızı önlemek amacı ile kullanılmaktadır.

Tercih icra ederken öğrenciler bu kodlara göre liste oluşturacaklardır.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK ?

Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı kılavuza göre öğrenciler tercihlerini 31 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında yapacaklardır. Sonuçlar ise İkinci Ağustos’ta ilan edilecektir.

Tercihler öğrenciler ve veliler tarafından hazırlandıktan akabinde meb.gov.tr adresinin resmi sunucusu olan e- Mektep sistemi üzerinden yapılacaktır. Şayet tercih listesinin onayı için öğrenci ve velinin beraber okul müdürlüklerine gitmesi ve tercih listesine izin vermesi gerekmektedir.

Yani evinizden girebildiğiniz tercihlerinizi onaylamak için okul müdürlüklerine ve bir okul idaresi görevlisinin onayına ihtiyacınız vardır. Bu öğrenci ve velilerin yanlış yapma oranını daha aza indirgeyecek bir sistemdir. Başvuru yapıldıktan akabinde işlemlerinde hiç bir farklılık yapılamayacaktır, tercih listesi sadece bir defa gönderilebilir ve değiştirilemez.

LİSE TERCİHLERİ İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğrenciler 31 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında liseye giriş için tercihlerini yapabilecekler. Öğrenciler bu süreçte A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacaklar. Öğrenciler bu başvuru işlemlerini internet üzerinden yapacaklar.

LİSE YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

İdadi yerleştirme sonuçları İkinci Ağustos’ta duyurulacak ve duyurular akabinda kesin kayıtlar yapılacak olan . Yerleştirme akabinda boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları dikkate alınarak nakil yolu ile öğrenciler alınacak.

LİSELERE YERLEŞTİRMEDE YENİ SİSTEM

Öncelikle ortak sınavların puanları 11 Haziran’da açıklanıyor. Puanlara itiraz dönemi 16- İkinci Haziran. 4 Temmuz’da kontenjanlar ilan edilecek. 7 Temmuz’da yerleştirme puanları açıklanacak ve 31 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında tercihler alınacak. Yerleştirme sonuçları İkinci Ağustos’ta duyurulacak.
Özel okullar kayıt takvimini henüz açıklamadı. Temmuz sonu, Ağustos başında tercihleri almayı düşünüyorlardı, fakat çok büyük ihtimalle bunu daha erkene çekecekler. Özel okullar Türkçe, Matematik ve Fen puanlarına ve 8’inci sınıf TEOG puanlarına göre öğrenci alacaklar. Şayet , bu sene biraz sıkıntılı. Nedeni de Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları “öğrencilerin özel bilgileri” diye paylaşmayacak. Bu durumda da en tepedeki Federal Amerikan Robert Lisesi’nden, en düşük koleje kadar kayıtlar nasıl yapılacak olan merak konusu.

Bu sene 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında adaylar tercih yapmak için e-okulun başına oturacak. Burada önlerine üç şık çıkacak: Özel okulu tercih ettim, Güzel Sanatlar Lisesi’ni tercih ettim ve Tercih Yapmak İstiyorum.

İlk iki tercihi işaretlerse tercih yapamayacak. Şayet , önerim özel okul veya güzel sanatlar lisesine yerleşse dahi diğer hükümet liselerinde şansını denemek istiyorsa adayların bu iki şıkı işaretlememeleri. Tercih yapacaklar A grubu denilen bölümde 15 okuldan birini seçecek. Bakanlık, özel okulların tam burlu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre % beş ’lik dilim içinden alabilecekler. Şayet , bu dilim sıralama olmadan nesil belirgin olacak, bu % beş ’lik dilim, özel okulların alması lazım gelen % 3’lük kontenjandan mı seçilecek henüz net değil.

LİSE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Bu yılki liselere yerleştirme tercihleri iki liste üzerinden yapılacak olan . İlk listedeki 15 okula yerleşemeyen ikinci listedeki 6 okul türünden birine girebilecek.
Hiçbirine yerleşemeyenler ise evine en yakın okula yerleştirilecek. İstemese de imam hatipe gidebilecek. Bu okula da gitmek istemezse nakillerde şansını deneyecek.

LİSE TERCİHİ YAPARKEN 3 SEÇENEK BULUNACAK

E -okul üzerinden tercih yapacak olan öğrencilerin karşısına üç seçenek çıkacak: “Özel yetenek sınavıyla yerleştim”, “Özel okula kayıt yaptırdım”, “Tercih yapmak arzu ediyorum ." Öğrenci yetenek sınavı veya özel okul kayıt yaptırdığına dair seçeneği işaretlerse tercih listesi yapamayacak. Bunun için de özel okula kayıt yapılsa dahi iyi bir fen, Anadolu, imam hatip, sosyal bilimler veya meslek liselerinden birine gitme umudu olanların “Tercih yapmak arzu ediyorum ” bölümünü işaretlemeleri lazım geliyor .

PUANLAR ÖZEL KALACAK

Öğrencilerini Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin sınavlarına göre seçeceklerini ifade eden özel okullara Milli Eğitim Bakanlığı beklemedikleri bir bomba sürpriz yaptı. Bu okullara üç dersin puanı verilmeyecek. “Öğrencilerin kişisel bilgilerini kimse ile paylaşamayız” diyen Bakanlık, dileyen özel okulun tam burslu öğrencileri kendi sistemine dahil olarak seçebilecekleri mesajını verdi.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

1. Öncelikler TEOG yerleştirme puanınızı öğrenmelisiniz. Öğrencilerin TEOG yerleştirme puanlarının açıklandığı ekranda puanlarının yanında yüzdelik dilimlerini de öğrenecekler. Yüzdelik dilimler mühim , çünkü MEB bu sene okulların puanlarını açıklamadı, yalnızca öğrencilerin yüzdelik dilimlerini konuştu ve tercihler de yüzdelik dilime göre yapılacak olan .

2. Tercih listesinde yüzdelik dilim ve kontenjanlarını öğrenmek istediğiniz okullara ulaşabilmek için evvel okulun türünü, akabinde il ve ilçesini seçmeniz lazım geliyor . Bu aramayı icra ederken sonuçları görebilmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmanız lazım geliyor . Zira sonuçlar sayfanın aşağı kısmında geliyor ve siz ‘LİSTELE’ dediğiniz halde sonuçların gelmediğini düşünebilirsiniz. Ayrıca bu tercih listelerinde yüzdelik dilime göre de arama yapabilirsiniz.

3. Tercihler, okul tercih kodlarına göre yapılacak olan tercihleri içeren A grubu ve okul türlerine göre yapılacak olan tercihleri içeren B grubu olmak üzere iki grupta alınacak. A grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içerebilen 15 tane tercih alınacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih listelerinde bulunan okulların tercih kodlarına göre, B grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak olan . Mektep türlerine göre oluşturulacak B grubu tercih listesinde, en az 4 (dört) okul türü zorunlu olarak seçilecektir.

4. Mektep seçerken okulun yüzdelik dilimlerinin makul olmasının yanında öğrencinin istediği okul ve istediği bir alan türü olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca bunun beraberinde okulun ikamet edilen yere yakınlığını da göz önünde bulundurun.

beş . Tercihleri kendinizi https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceğiniz gibi öğrencinin mezun olduğu okulda veya hiç bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.

6. Tercih işlemleri 31 Temmuz’da başlayıp, 08 Ağustos 2014 öğleden sonra saat 5 ’de sona erecek.

7. Tercihleri yaptıktan akabinde kesinlikle okul müdürlüğüne onaylatmanız lazım geliyor . Tercihlerle alakalı hiç bir düzeltme söz konusu olursa onaylanmadan evvel elektronik ortamda yapılması lazım geliyor . Zira onaylama işlemi yapıldığı andan bu yana öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış oluyor ve hiç bir farklılık yapma söz konusu olmuyor.

8. Elektronik ortamda onaylanan “Tercih Başvuru Bilgileri Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan akabinde aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

dokuz . Öğrencilerin yerleştirme sonuçları İkinci Ağustos’ta https://e-okul.meb.gov.tradresinden açıklanacak.

10. TEOG yerleştirme işlemi sonucunda öğrencilerin yerleştirildikleri okullara kayıt yaptırmalarına ihtiyaç yok, kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak olan .

11. Yerleştirme işlemi yapıldıktan ek yerleştirme yapılmayacak. Yerleştirme akabinda resmî ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına nakil suretiyle öğrenci alınacak. Nakil mürracaatları İkinci - İkinci Ağustos tarihleri arasında alınacak.

TEOG SİSTEMİNDE YENİLİK

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürülmesi ile tüm okul türlerine YEP ile öğrenci alınacak.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulları seçen öğrenciler, evvelki yıllarda doğrudan alan tercihi icra ederken artık okul tercihi yapacak.

Anadolu Lisesi’ne yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, gereksinim olması halinde 40 olacak. 4 Anadolu Muallim Liseleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Anadolu Liseleri’ne dönüştürülecek.

Fen Liseleri’nde de 2014-2015 öğretim yılından bu yana hazırlık sınıfı zorunlu hale gelecek.

TEOG öncesindeki 201 taban puan uygulaması kaldırıldı.

Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre % beş ’lik dilim içinden alacaklar.

Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını, başarısızlık, sınıf tekrarı gibi ek gerekli ve yükümlülük aramadan eğitim-öğretim zamanı boyunca devam ettirecekler.

TEOG NEDİR?

Ana Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 Eğitim Öğretim yılından başlayarak uygulamaya başlayacağı sisteme veriler addır. Sisteme göre altı temel dersin ikinci sınavı MEB tarafından gönderilmektde olan ortak bir imtihan olacaktır. Yeni sistemin amacı öğrencileri imtihan stresinden kurtarmaktır. temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu yeni sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava girecek ve ağırlıklandırılmış merkezi imtihan puanına eklenmiş yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşeceksin.

Türkiye’de 2013-2014 senesinde uygulanmaya başlanan temel eğitimden ortaöğretime geçiş imtihan sistemidir. Bu yeni sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava girecek ve ağırlıklandırılmış merkezi imtihan puanına eklenmiş yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liseye yerleştirilecektir. 6 temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmeninin yıl içerisinde düzenlediği sınavlardan biri merkezi olacak. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, İkinci sınavı olan derslerin 1. sınavı merkezi olarak gerçekleşecek. Bu sınavlardan alınan sonuçlar istikametinde ağırlıklandırılmış merkezi imtihan puanın hesaplanacaktır.

6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem sonunda girilen bütün sınavlar temel alınarak sene sonu başarı puanları hesaplanacak ve bu puan liseye yerleşme puanını etkileyecek. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacaktır. Diğer sınavlarda mevcut bulunan yanlışların doğruları etkileme sistemi TEOG sınavlarında bulunmamakta, yanlışlar doğruları etkilemektedir. 2013-2014 Eğitim döneminde, İkinci - İkinci Kasım 2013 tarihinde gercekleşen TEOG imtihan sonuçları İkinci Ocak 2014 Pazartesi günü açıklanmıştır. TEOG ( Ana Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) ortak imtihan puanlarının açıklanmasını birden fazla ilköğretim öğrencisi ve veli bekliyor. TEOG sonuçları 11 Haziran Çarşamba günü E Mektep sistemi üzerinden belirtildi . TEOG'la alakalı merak ettiklerinizi arıza , MEB yetkilileri cevaplasın . Bugün, yeni sistem TEOG ile alakalı bilinmeyenleri açıklıyor. Aklınızdaki tüm soruları personelmebhaber.net ’ten bize iletin, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yanıtlasın...

2014 TEOG Neticeleri ve YEP Yüzdelik Dilimleri Yeniden Hesaplandı. TEOG Tercihlerini Yapan Öğrencilerin Yeniden Tercih Yapmasında Fayda Var. 2014 TEOG İdadi Kontenjanları, İdadi Taban Puanları, 2014 TEOG Neticeleri . TEOG Tercih Rehberi, TEOG Tercih İşlemleri, TEOG Tercih Kılavuzu, TEOG Tercih Robotu. 2014 TEOG Tercih Listesi, 2014 İdadi Puanları, İdadi Puan Sıralaması. TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? TEOG Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli? TEOG Tercihlerinde En Fazla Yapılan Hatalar haberimizde...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.