MEB'DEN ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN NORM KADRO HAZIRLIĞI

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu: Norm kadro güncellenmesi ile ilgili bugün illere gönderdiğimiz yazı...

MEB'DEN ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN NORM KADRO HAZIRLIĞI
04 Temmuz 2015 Cumartesi 13:18

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

İnsan Kaynaklan Genel Müdürlüğü

Sayı : 16833931-601.04.02-E.692956I

Konu: Norm Kadro Güncellenmesi Hk.

DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere eğitim kurumlarının norm kadro güncelleme iş ve işlemleri en son 2014 yılı Ekim ayı içinde gerçekleştirilmişti.

2014 yılı Ekim ayı sonrasında ise; Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlan Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin 2 nci fıkrasında ifade edilen “Yeni açılan eğitim kurumları ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğilim kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenir.” hükmü çerçevesinde eğitim kurumlarının norm kadroları sürekli güncel tutulmaktadır. Bu yenilik 2014 yılı haziran ayında gerçekleştirilen norm kadro yönetmelik değişikliği ile yürürlüğe konulmuştur.

Ancak, ilgili maddenin tam olarak anlaşılmadığı genel norm kadro güncellemesi taleplerinin oluşmaya başlamasından anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan: Norm Kadro Modülünün yaz döneminde açılması, 2015-2016 eğitim öğretim yılında oluşacak durumun belirlenmesinde ilgili eğitim kurumu müdürlüklerini tamamen bir tahmine yönlendirilerek, haftalık ders saatlerinde, şube sayılarında ve öğrenci sayıları gibi bazı verilerde olması gerekenden çok farklı rakam ve sayıların sisteme girilmesine sebep olmaktadır. Eğitim kurumuna kayıt yaptıracak öğrencilerin sayılarındaki ve seçmeli derslerdeki belirsizlikler, özellikle ortaöğretim 3 ve 4 üncü sınıf öğrencilerini etkileyecek olan temel liselere geçiş sayılarının bilinmemesi bugün itibariyle oluşacak durum ile eğitim öğretim yılı başladıktan sonra yapılacak norm kadro güncellenmesi arasında önemli farklar oluşturacaktır.

Bu da il içi, iller arası, özür ve ilk atama sonucu, yeni atandıktan eğitim kurumunda göreve başlayan öğretmenlerimizin daha eğitim ve öğretim yılı başında norm kadro fazlası durumuna düşmesine veya o eğitim kurumundaki hizmet puanı en düşük olan öğretmenin norm kadro fazlası olmasına sebep olacaktır.

Bu itibarla; eğitim kurulularında yeni açılan ve kapatılan okul/derslik/şube ile dönüşümü sağlanan eğitim kurumları ve buna benzer değişiklik taleplerinin onayları ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Bakanlığımıza gönderilmesi halinde süre aranmaksızın norm kadroları güncellenmektedir.

Bilgilerinizi ve ilgili eğitim kurumlarının da bilgilendirilmesi hususunda gereğini arz/rica ederim.

Hamza AYDOGDU

Bakan a.

Genel Müdür

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.