MEB'den Rotasyon Dalgası...

‘’8’’ DALGASININ TSUNAMİ ETKİSİ YARATACAĞINI ANLAYIP, ‘’12’’ YIL DALGASINI ÇIKARANLAR, LÜTFEN, BU ROTASYON DALGASINI DA, ROTASYONLA DALGA GEÇMEYİ DE BIRAKINIZ! (Takvim yapraklarından tescillidir dalga geçtiğiniz..)

MEB'den Rotasyon Dalgası...
06 Temmuz 2015 Pazartesi 02:38

2014-2015 ders yılı başında, öğretmenin başını ellerinin arasına alarak, derin derin düşünmeye başladığı sürecin fitili, ulusal ve yerel ölçeklerde faaliyet gösteren yayın organlarında, eğitim-kamu sitelerinde kocaman puntolarla servis edilen ‘’ÖĞRETMENE ROTASYON GELİYOR!’’ başlığı ile boy vermeye başlıyordu. Ve rotasyonun çapı, dalga dalga yapılan haberlerle adeta irdeleniyordu. Akılları da, birtakım sorular meşgul ediyordu elbette. Mesela, bunlardan birkaçı şöyleydi, rotasyon kimleri kapsayacak, rotasyon alanı il içi ile mi sınırlı olacak, yoksa il dışışeklinde mi kendini gösterecek? Bu gibi soruların izini sürüp akla gelen onlarca soru da, öğretmenin ders yılı başındaki enerjisini, motivasyonunu ve adaptasyonunu silip süpürmek için adeta beyinleri fırçalıyordu. Neyse, bir süre sonra MEB üzerinde zırt pırt değişiklik yaparak tadilat ettiği ÖĞRETMENLERİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNİN tamamı üzerinde bir revizyona gideceğini ilan ederek, ROTASYONUN ayak seslerinin hafiften hafiften işitilmesini sağlıyordu. Bu bağlamda, önce her zamanki gibi sistem üzerinden söz konusu yönetmeliğin revizyona uğramış taslak halini yayınlayıp, muhatap paydaşların görüşlerini almaya başladı. Muhatap paydaşlar, elbette BAŞTA ÖĞRETMENLERDİ. Takvimler ise 2014 yılının Kasım ayı günlerini gösteriyordu.

Rotasyonun, sözlük anlamı aşağıda da görüleceği üzere yer değiştirme demektir. Gündeme geldiği an, eğitim camiası içinde algısal olarak biribirinden farklı iki tepkisel grup ortaya çıktı.

1-      ‘’Rotasyon’’ adı ile bakanlar...

2-      ‘’Yer değiştirme’’ adı ile bakanlar...

Her iki kavram da, anlamsal olarak aynı kapıya çıksa da, bakış açısından ötürü farklı algılamaları çağrıştırıyordu. Bu algılamalar ise verilecek olan tepkiyi biçimlendiriyordu. Nasıl mı? Şöyle ki;

Rotasyon olarak bakanlar, sürgün edileceğini sananlardı. Ve tepkileri, ‘’...yerimizden yurdumuzdan edileceğiz.’’ şeklinde kendini kaybetmiş, deliye dönmüştü.

Yer değiştirme olarak bakanlar ise ‘’...onca yılın ardından hala küçücük bir umudum vardı ve bu umut, bu gelişme ile iyice katmerlendi’’ diyerek kazığı çaktığı yerden kurtuluş yolunun açıldığını sananlardı. ‘’... Ve tepkileri ‘’...Yaşasın! Destekliyorum...’’ şeklinde havalara uçuyordu.

rotasyon 
isim Fransızca rotation

isim Yer değiştirme

(TDK üzerinden alınmıştır.)

Sendikal reaksiyon ise muhalif kanatta, rotasyon algısına sahip öğretmenleri örgütleyerek, kendini gösterdi. Sendikal alanlarda EĞRETİ DURAN, bol tanıklı sarı kanatta ise yer değiştirme algısına sahip öğretmenler üzerinden üye devşirme şeklinde belirdi.

ÖĞRETMENLERİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNİN taslak hali sistem üzerinden yayınlamış, paydaş görüşleri alınmıştı. Sırada, MEB bürokrasisinin bu görüşler üzerinde bir mesai harcayarak, yapacağı değerlendirmeler neticesinde söz konusu yönetmeliğin son şeklini vermek var idi. Son şeklini de verdi, LAKİN ROTASYON algısı YER DEĞİŞTİRME algısının üstüne çıkamadı, altta kaldı ve 17 Nisan 2015 günü Resmi Gazete müjdeyi verdi, ‘’ÖĞRETMENE KADEMELİ ROTASYON DÖNEMİ BAŞLADI, 12-11-10...9-8 sırasıyla inip gidecekti, 8 ‘e sabitlenip yürüyüp gidecekti. Takvim yaprakları da, sistem üzerinden ‘’rotasyona hayır!’’ diyen rotasyon algısına ve tepkisine sahip öğretmenler de, 17 Nisan 2015 gününde DONUP KALMIŞTI...

Malum yönetmeliğin, Resmi Gazete’de yayımı ile birlikte artık işin ciddiyeti de anlaşılmış olundu. Gerçektendi artık, SAHİCİYDİ, YALANI YOKTU, muhtemelen olmaktan çıkmıştı. Emekleyen rotasyon; artık yürümeye başlamıştı. İLLERE, TALİMATLAR VERİLDİ... ÖNCE, ROTASYONA UĞRAYACAK ÖĞRETMENLERİN BELİRLENMESİ İÇİN HİZMET SÜRELERİ; SONRA DA, ROTASYONUN İL İÇİNDE OLACAĞINDAN DOLAYI ROTASYON GRUPLARININ BELİRLENMESİ İSTENDİ...

Ve malum yönetmeliğin yayımının üstünden yaklaşık 2 ay geçtikten, yukarıda saydığım talimatlı işler tamamlandıktan sonra en yetkili ağız yani Sayın Nabi AVCI, ‘’Rotasyon, bu yıl uygulanmayabilir...’’ diyerek rotasyon algısına ve tepkisine sahip öğretmenlerin, yüreğine su serpiyor ve rahatlatıyordu. BÖYLELİKLE ÖĞRETMEN, DERİN MÜLAHAZA VE KAYGI-ENDİŞE İLE BAŞLADIĞI DERS YILININ EN SONUNDA, BİRAZ DEŞARJ OLMUŞ PSİKOLOJİ, ENERJİ TOPLAMAYA HAZIR BİR BEDEN İLE YAZ TATİLİNE GİRECEKTİ. Takvim yaprakları, 23 Haziran 2015’i gösteriyordu.

Tam da, bu duygu ve düşüncelerle ROTASYON süreci, rotasyon algılı ve tepkili öğretmenlerin, muhalif sendikaların istediği yöne doğru gidiyor demiş iken, ikinci yetkili ağızdan Sayın Yusuf TEKİN’den rotasyona dair bir açıklama geldi. Açıklamada, Sayın TEKİN, ‘’Rotasyon, planlandığı gibi uygulanacak...’’ DİYORDU. Bakan ve müsteşar ağzından, birbirlerini adeta yalanlayan, tekzip eden açıklamalar, sürecin iki arada bir derede kaldığının apaçık göstergesiydi. Bu sefer, rahatlayan yer değiştirme algısına ve tepkisine sahip öğretmenler ve sarı sendika oluyordu. Takvim yaprakları, 26 Haziran 2015’i gösteriyordu.

Süreç gitgellerle yürürken, son noktayı dersem yalancı olabilirim, onun için son nokta yerine gelinen nokta diyeceğim. GELİNEN NOKTADA, TAKVİM YAPRAKLARI, 4 TEMMUZ 2015’İ GÖSTERİYORDU. ANILAN GÜNLÜ RESMİ GAZETE ŞÖYLE DİYORDU:

‘’ROTASYON, SIRASI İLE YİNE KADEMELİ OLARAK 15-14... 12 YIL OLARAK UYGULANIP, BU SEFER 12 YILDA SABİTLENİP YÜRÜYÜP GİDECEK...’’

MEB’İN DALGASIZ DENİZİNİ GÖRMEDEN, LÜTFEN PAÇALARI SIVAMAYINIZ!..

AYRICA, ELLERİNİZİN ARASINA SIMSIKI BİR ŞEKİLDE ALMIŞ OLDUĞUNUZ BAŞINIZI, ROTASYONLA DAHA FAZLA MEŞGUL EDİP CANINI SIKMAYINIZ, LÜTFEN RAHAT BIRAKINIZ ARTIK!

KEDİNİN FAREYLE OYNADIĞI GİBİ ROTASYON RAKAMLARI İLE OYNUYORLAR İŞTE! ÜZERİNDE SIK OYNADIKLARININ, İNSANLARIN YAŞAMLARI OLDUĞUNU DA UNUTUYORLAR... ARTIK YETER, OYUNLARINIZI BİTİRİN, YOKSA OYNATMAYA AZ KALDI EY MİLLİ EĞİTİM...

‘’8’’   DALGASININ TSUNAMİ ETKİSİ YARATACAĞINI ANLAYIP, ‘’12’’ YIL DALGASINI ÇIKARANLAR, LÜTFEN, BU ROTASYON DALGASINI DA, ROTASYONLA DALGA GEÇMEYİ DE BIRAKINIZ! (Takvim yapraklarından tescillidir dalga geçtiğiniz..)

Not: VEEEEEEEEEE ROTASYONA BAKANLAR, BLOK OLUR, BAKIŞ AÇISINI DARALTIR VE SON ŞEKLİNİ ALIR:

‘’MİLLİ EĞİTİM’’ BAKANLAR...

İYİ BAKIŞMALAR!

HEPİNİZE İYİ TATİLLER!

 

Yahya ASLAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.