Meb'de Kanuna Ve Teftiş Usullerine Aykırı Teftiş Yapılıyor İddiları

MEB'DE KANUNA VE TEFTİŞ USULLERİNE AYKIRI TEFTİŞ YAPILIYOR İDDİLARI

Meb'de Kanuna Ve Teftiş Usullerine Aykırı Teftiş Yapılıyor İddiları
04 Şubat 2015 Çarşamba 19:01

 Mili Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığında kanuna ve teftiş usul ve esaslarına aykırı teftiiş yaptırılmak istendiği iddiaları Meclis’te gündeme getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yanıtlanması iddiasıyla, İstanbul milletvekili Durmuş Ali TORLAK tarafından hazırlanan önerge ile gündeme gelen konuya ilişkin iddialar şöyle ifade edildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanununda yapılan düzenleme sonrası MEB Teftiş Kurulunda (Rehberlik ve Denetim Başkanlığı) görev yapan Bakanlık Müfettişleri (Milli Eğitim Denetçileri) İl Eğitim Denetimleri ile birleştirilerek, Maarif Müfettişi adı atında yeniden yapılandırılmıştır. Ancak Rehberlik ve Denetim Başkanı görevine devam etmektedir. Bununla birlikte söz konusu birimde geçici görevlendirmeler yoluyla kanuna ve teftiş usul ve esaslarına aykırı olarak teftiş yaptırılmak istenmektedir.

Buna göre;

1-Bakanlık Teftiş Kuruluna (Rehberlik ve Denetim Başkanlığı) bağlı Milli Eğitim Denetçilerinin lağvedilmesinin gerekçesi nedir?

2-Bakanlık Teftiş Kurulunda şuan müfettiş/denetçi bulunmakta mıdır? Bulunmuyor ise, o halde sadece Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı (Rehberlik ve Denetim Başkanı) göreve hala neden devam etmektedir? Sadece Kurul Başkanın devam etmesinin nedenleri arasında mevcut İçişleri Bakanının kardeşi olmasıyla her hangi bir bağlantısı var mıdır?

3-Diğer bütün Bakanlıkların Teftiş Kurulu Başkanlığına bağlı müfettişler görevlerine devam ederken ve Bakanlığınızda bu birimde sadece Kurul Başkanı görevde kalırken, diğer bütün müfettişler/denetçiler hangi ilmi gerekçeye göre daha önce soruşturma yaptıkları bir birim ile birleştirilmiştir?

4-Bakanlık Müfettişlerince de çok yanlış bulunan bu uygulamayı eski haline getirmeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız yeni bir yasal düzenlemeyi ne zaman yapacaksınız?

5-Teftiş Kurulunu (Rehberlik ve Denetim Başkanlığı) Maarif Kurulu olarak adlandırdığınıza göre, bundan sonraki süreçte Bakanlık ismini de Maarif Bakanlığı olarak değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

6-Bakanlık Müfettişlerinin yaşamakta olduğu mağduriyetleri giderici her hangi bir çalışmanız var mı? Var ise ne aşamadadır?

7-Müfettişler tarafından öğretmen denetiminin yapılmaması, kurumların denetiminin de her üç yılda bir yapılmasının gerekçesi nedir? Bu uygulamada neyi amaçlıyorsunuz?”

memurunyeri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.