Meb’de Sözlü Sınavla Atanan Şube Müdürlerine Yürütmeyi Durdurma Kararı

MEB’de sözlü sınavla atanan şube müdürlerine yürütmeyi durdurma kararı

Meb’de Sözlü Sınavla Atanan Şube Müdürlerine Yürütmeyi Durdurma Kararı
10 Aralık 2014 Çarşamba 12:37

 Ankara 17. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nda tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan şube müdürü atamalarının tümünün yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. 

Türk Eğitim Sen mahkeme kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 10-28 /02/2014 tarihleri arasında sözlü sınavların yapıldığını, bu doğrultuda da 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak atama yapıldığı ifade edildi. personel Atamalar yapılmadan önce Türk Eğitim-Sen tarafından sadece sözlü sınav puanı esas alınarak atama yapılması işlemi ve çeşitli maddelerin iptali için ilgili yönetmelikler Danıştay nezdinde davaya konu edildi. 

Davalar sonucu Danıştay 5. Dairesi 2013/8367E ve Danıştay 2. Dairesi 2013/10363E sayılı yürütmeyi durdurma kararları verdi. Her iki kararda da özetle, Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiği kaydedildi. 

Türk Eğitim-Sen, 22.07.2014 tarih ve 1122 sayılı yazı ile Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunarak Danıştay 2. Dairesi tarafından yürütmesi durdurulan 21/1. Madde kapsamında tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan şube müdürü atamalarının tümünün iptalini talep etti. MEB yapılan atamaları iptal etmediği gibi başvuruya yasal süre içerisinde cevap vermedi. 

Bakanlığın cevap vermemesi üzerine sendika yargı kararının uygulanması ve sadece sözlü sınavdan alınan puanların esas alınarak belirlenen başarı sıralamasına göre atanan kişilerin atamalarının iptali için İdare Mahkemesine başvurdu. Ankara 17. İdare Mahkemesinin 25.11.2014 tarih ve 2014/1634E sayılı kararı ile tek başına sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulan başarı sıralamaları esas alınarak yapılan şube müdürü atamalarının tümünün yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Yargı kararında “Bu durumda liyakat ilkesine aykırı şekilde, atamanın yalnızca sözlü sınavda alınacak puana göre yapılmasını öngören sistem çerçevesinde 21.02.2014 tarihinde gerçekleştirilen sözlü sınav neticelerine dayanak olarak yapılan tüm atama işlemleri hukuka aykırı olup, iptal davasının konusunu, düzenleyici bir işlemin oluşturması halinde, verilen kararın bu düzenleyici işleme dayalı olarak tesis edilen bireysel işlemler üzerinde benzer şekilde hukuki etki ve sonuç doğurmamasının kaçınılmaz olması karşısında düzenleyici işleme yönelik olarak verilen karar, bu işlemi yayım tarihinden itibaren hüküm ifade edeceğinden, bu tarih itibariyle kazanılmış hak yaratacak bir işlemin varlığından söz edilemeyeceği dikkate alındığında davacı sendikanın talebinin reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.