'meb'de Tasfiye Sırası Okul Müdür Yardımcılarına Geldi'

Türk Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, ilçe milli eğitim müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve okul müdürlerinin tasfiyesinden sonra şimdi de sıranın okul müdür yardımcılarına geldiğini bildirdi.

'meb'de Tasfiye Sırası Okul Müdür Yardımcılarına Geldi'
08 Ekim 2014 Çarşamba 15:28

Geçtiğimiz ay sadece İzmir’de görevden alınan bin 400 civarındaki okul müdürünü ardından sıra 5 bini bulan müdür yardımcılarına geldiğini ifade eden Türk Eğitim Sen İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, "Okul müdürleri yandaş sendika tarafından aranılıp ‘Şu isimleri müdür yardımcısı olarak teklif et ’ deniliyor veya farklı sendika üyeleri aranıp sendikalarını değiştirmeleri isteniliyor. Aksi takdirde öğretmen olarak başka yerlere gönderilecekleri tehdidinde bulunuluyor. İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı siyasete teslim olmuş, yetkilerini yandaş sendikaya devretmiştir. İzmir’de 700 bin öğrencinin emanet edildiği Milli Eğitim resmen siyasi kadrolaşmanın hakim olduğu bir yer olmuştur. Maalesef bu duruma kaymakamlarımız ve Valimiz seyirci kalmaktadır. Alın teri çalınan insanların haklarını siz savunmazsanız kim savunacak? Bu insanlar kime güvenecek? Buradan iktidara da seslenmek istiyorum. İnsanların siyasi iktidara teslim olma mecburiyeti yok. Kimse çalışanlara bunu dayatamaz. Cefakarca yaptığımız hizmetlerin karşılığını görmek istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan her vatandaş -dünya görüşü, siyasi anlayışı, mezhebi, meşrebi, sendikası ne olursa olsun- saygı görmeye layıktır. Bunun için devlet vardır. İktidarlar, bu milletin her ferdine hizmet için vardır. İnsanlar sizi, yandaş olanları baş tacı yapın diye iktidar yapmıyor. İllaki müdür, müdür yardımcısı olmak ,bir makama gelmek için sizin istediğiniz sendikaya üye olmak zorunda mı olacaktır? Şımarık iktidar anlayışından kurtulun. Bu şımarıklıkla bir yere varamazsınız. Hukuk içinde davranmak durumundasınız." dedi.

Görevden alınma ve haksız görevlendirmelerin telafisi mümkün olmayan hatalara sebep olacağını söyleyen Sarısayın, “Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve okul müdürlerinden sonra okul müdür yardımcılarının da görevden alınmaları Türk milletinin geleceği açısından hayati önem taşıyan eğitim hayatımız ve eğitim camiası üzerinde tahribat yaratacaktır. Tecrübeli, liyakat sahibi, çalışkan, dürüst, hak ederek, çoğu sınav kazanarak müdürlük, müdür yardımcılığı makamına gelmiş, yolsuzluğa ve haksızlığa bulaşmamış kadroların, hukukla bağdaşmayan ve objektif olmayan değerlendirilmelerle görevlerine son verilmesi telafisi imkânsız zararlara yol açacaktır. Objektif ve haklı gerekçelere değil, siyasî değerlendirmeler, mensup olunan sendikanın kimliği vb. ölçülere göre yapılan uygulamaların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğitim camiasında haksız, ölçüsüz ve kıyım görüntüsü veren uygulamadan derhal geri dönülmelidir.” diye konuştu.

 Cihan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.