Meb’den Aynı Konu İki Farklı Yönetmelik İki Farklı Tanım

MEB’de aynı konu iki farklı yönetmelik, iki ayrı tanım. Milli eğitim bakanlığı 7 Eylül 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ortaöğretim...

Meb’den Aynı Konu İki Farklı Yönetmelik İki Farklı Tanım
27 Ekim 2014 Pazartesi 22:35

MEB’de aynı konu iki farklı yönetmelik, iki ayrı tanım. Milli eğitim bakanlığı 7 Eylül 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 154 maddesine göre tam gün tam yıl eğitimin tanımı yaparken ‘’ Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında şartları uygun olan okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azamî derecede yararlandırılması esastır. Bu amaçla okullar hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulur.’’ Şeklinde tanımlanırken18 Haziran 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan MEB Yönetici ve öğretmenlerin norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğin 4.maddesinin J )bendinde tam gün tam yılı eğitimin tanımı şu şekilde yapılmıştır. ‘j) Tam gün tam yıl eğitim: Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarının fizikî kapasitelerinden azamî derecede yararlanılması amacıyla hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 07.00-22.00 saatleri arasında yapılan eğitim ve öğretimi,’’şeklinde tanımlanmıştır.

MEB nasıl oluyor da aynı konu hakkında iki faklı yönetmelikte iki farklı tanım yapılıyor. Yapılan bu tanımlar birbiriyle tamamen zıt ikisi de yönetmelik ikisi de eşdeğerde hangisine göre işlem tahsis edilecek norm kadro yönetmeliğini hazırlayanların anlaşılan ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 154 maddesinden haberi olmadığıdır.

Orta öğretim kurumlarının 156 maddesinde tam gün tam yıl uygulaması şartlarında tam gün tam yıl eğitim uygulaması yapan sadece mesleki ve teknik eğitim okulları değil başta ikili eğitim yapan Anadolu liseleri olmak üzere diğer şartları uygulayan okulları da kapsamaktadır.

Yanlışlıklar silsile bunla da kalmıyor ilk düğme yanlış iliklendiği için düğmeler yanlış iliklenmeye devam ediyor. MEB insan kaynakları 23.07.2014 tarihinde Osmaniye valiliğinin orta öğretim kurumları yönetmeliğine atıfta bulunarak ikili eğitim yapan Anadolu liselerine tam tün tam yıl kapsamın da ilave müdür yardımcısı kadrosu verilip verilmeyeceğine dair görüş yazına verdiği cevabı orta öğretim kurumları yönetmeliğine göre değil de norm kadro yönetmeliğine ilgili maddesine atıf yapınca yanlışlıklar zinciri devam edip gitmektedir.

Her halde Orta öğretim kurumları yönetmeliğinin orta öğretim genel müdürlüğü hazırladığı için norm kadro yönetmeliğini hazırlayan insan kaynakları genel müdürlüğünün tam gün tam yıl düzenlemesinden haberi olmadığı görülüyor.
Acilen norm kadro yönetmeliğinde değişiklik yapılarak orta öğretim kurumları yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu görüş ve norm kadro yönetmeliği Meslek liseleri dışında başta ikili eğitim yapan Anadolu liseleri ve diğer okulları sıkıntıya sokacaktır.

ilgili görüş yazısı

 
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNİN TAM GÜN TAM YIL EĞİTİM DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ 154,155,156 MADDELERİ
Tam gün tam yıl eğitim
MADDE 154- (1) Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında şartları uygun olan okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azamî derecede yararlandırılması esastır. Bu amaçla okullar hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dâhil olmak üzere gerektiğinde 07.00-22.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurulur.
Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınma
MADDE 155- (1) Okul müdürlüğünce, çevrenin eğitim ihtiyacı, fiziki kapasite, öğrenci-kursiyer potansiyeli, çevre şartları, öğretmen durumu, araç-gereç ve donatım girdileriyle bu kapsamda yapılacak faaliyetin içeriği gibi hususlar dikkate alınarak, okulun tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınması isteği ders kesiminden eylül ayının son iş gününe kadar millî eğitim müdürlüğüne bildirilir.
(2) Okul müdürlüğünce hazırlanan etkinlik planının uygun bulunması hâlinde il millî eğitim müdürlüğünün teklifi üzerine valilik oluruyla tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamına alınma kararı verilir.
(3) Okulun tam gün tam yıl eğitim uygulanması kapsamına alınması kararı planlanan faaliyetin fiilen yapıldığı sürece yürürlükte kalır.
(4) Uygulama kapsamında yapılacak etkinlikler her yıl okulun yıllık çalışma planında gösterilir.
Tam gün tam yıl eğitim kapsamında yürütülecek faaliyetler
MADDE 156- (1) Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında;
a) Ders yılı süresince, hafta içi günlerde çalışma saatleri dışındaki sürelerle hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatillerinde gerçekleştirilen eğitim ve öğretim hizmetleri,
b) Okullarda yapılan ikili öğretim,
c) Açık öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin yüz yüze eğitim uygulamaları,
ç) Telafi eğitimi uygulamaları,
d) Okulda yapılan staj çalışmaları,
e) Özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri, üretici konuma getirmeye yönelik düzenlenen mesleki eğitim,
f) Okullarda açılan hayat boyu eğitime yönelik kurslarla her türdeki mesleki kurslar,
g) Okullarda yapılan çıraklık ve kalfalık eğitimi ile iş pedagojisi kursları,
ğ) Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarıyla yapılan proje ve protokoller çerçevesinde yapılan yaygın eğitim faaliyetleri,
h) Programlarının özelliğine göre günlük çalışma saatleri dışında akşamları, hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilinde sürekli hizmet verilen alanlarda okulda yapılan eğitim ve öğretim
gibi etkinlikler yapılır.
(2) Yarıyıl ve yaz tatilinde işletmede yapılan staj çalışmaları tam gün tam yıl eğitim kapsamında değerlendirilmez.
 
 
NORM KADRO YÖNETMELİĞİNİN TAM GÜN TAM TIL DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ 4.MADDESİNİN J BENDİ
j) Tam gün tam yıl eğitim: Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarının fizikî kapasitelerinden azamî derecede yararlanılması amacıyla hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 07.00-22.00 saatleri arasında yapılan eğitim ve öğretimi,
abdullahgence@kamu.tv.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.