Meb’den Dijitalleştirilmiş Kütüphane

Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ferit Ragıp Tuncor Bakanlık Arşiv ve Dokümantasyon Kütüphanesi’nde dijitalleştirme çalışmalarına başladı.

Meb’den Dijitalleştirilmiş Kütüphane
07 Nisan 2015 Salı 17:23

2015 yılında başlatılan otomasyon ve dijitalleştirme çalışmaları ile elde edilen dijital veriler e-kutuphane.meb.gov.tr adresinden erişime açıldı. Kataloglama çalışması süren koleksiyonlara da kutuphane.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.
Bakanlık merkez kütüphanesinin ardından Bakanlığın z-kütüphanelerindeki koleksiyonlar da otomasyon sistemine taşınacak. Bütün okul koleksiyonlarına erişimin sağlanmasıyla hem öğrenci ve araştırmacıların kütüphane kaynaklarına her yerden ulaşabilmelerine imkân sağlanmış olacak hem de okuma etkinlikleri ile ilgili istatistikler elde edilebilecek.
Yayımlar Dairesi’nin eski bir çalışanı olan Ferit Ragıp Tuncor’un dağınık bir şekilde depolarda bulunan eserleri toparlayarak kütüphane hâline getirdiği ve adını taşıyan arşiv kütüphanesi özellikle eğitim tarihi açısından önemli bir koleksiyona sahip.
Ankara’da eski Yayımlar Dairesi Başkanlığı binasında hizmet veren kütüphane, matbaanın ülkemize gelmesiyle basılmaya başlayan matbu eserlerin önemli bir kısmına; Dâru’t-Tıbâ’a, Matba’a-i Âmire, Millî Matbaa, Devlet Matbaası, Millî Eğitim Basımevi, Millî Eğitim Yayınevi ve Millî Eğitim Yayınlarına ait eserlere sahip. Millî Eğitim Bakanlığının yayın arşivi niteliğindeki, 30.000 eserden oluşan Türkçe Arşiv Eserler koleksiyonu ise eğitim tarihimiz açısından özel bir öneme sahip.
Bugün arşiv kütüphanesinde 36.500 civarı eser yer almakta. Bunların 6.500 adedi Osmanlı Türkçesi ile yazılmış el yazması ve matbu eserlerden oluşuyor.
Kütüphanede 20.000 civarında eser de açık raf sistemiyle okuyuculara hizmet veriyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.