Meb’den Maarif Müfettişliği Kaldırılmalı

MEB Maarif müfettişliği sistemini tamamen kaldırmalıdır neden? Her şeyden önce , şuan kendisini baş müfettiş olarak takdim eden zevatlar, pardon beyefendiler, hanımefendiler, yıllar önce okul müdürü veya okul idarecileri idiler. Bunlar...

Meb’den Maarif Müfettişliği Kaldırılmalı
27 Mayıs 2014 Salı 21:53

MEB Maarif müfettişliği sistemini tamamen kaldırmalıdır neden?

Her şeyden önce , şuan kendisini baş müfettiş olarak takdim eden zevatlar, pardon beyefendiler, hanımefendiler, yıllar önce okul müdürü veya okul idarecileri idiler. Bunlar nasıl müfettişlik makamına geçtiler sanıyorsunuz, sınavla mı girdiler?  Mülakat sonucuna göre mi atanmışlardır? 4 yıllık ve eğitim yönetimi ve denetim bölümünde mi okuyup mezun oldular?  Hangi alanda yüksek lisans yapmışlardır? Diğer eğitimcilerden farklı hangi meziyetleri , becerileri ve mesleki kariyerleri mi vardı  ?

. Ben sizi daha fazla uzatmadan  cevap vereyim. Koman bir hayır.  Peki bunlar nasıl müfettiş oluverdiler, Gökten zembille iner gibi  torpili veya tanıdığı olan şahıslar bakanlık müfettişi  koltuğuna gökten düştüler, böylece bir günde müfettiş oldular. Sakın abarttığımı mübalağa ettiğimi düşünmeyin kendilerine sorun. Sonrası, Hükümetler değiştikçe bu beyefendiler hanımefendiler, bakanlıktaki konumlarını iyice pekiştirdiler, kendilerine ayrıcalıklı bir konum, pardon özlük alanında kazanımlar elde ettiler, kendilerine meşru bir statü oluşturdular,

Bakanlık müfettişleri gün geçtikçe ve sayıları arttıkça, konumları güçlendikçe, kendi içlerinde de kısmen  kast örgütüne, kısmen  tertipçilik sistemine benzer bir katı yapı oluşturdular. Bu yapı içerisinde belirli kişiler bu konumun balını, kaymağını yerken, bir anda ilk öğretim müfettişleri de bizlerde onlar gibi aynı işleri yapıyoruz üstelik bizler sınavlarla ve eğitim yönetimi alanlarını okuyarak müfettiş olduk, bizlerde bal kaymak isteriz, bizde yağlı hoşaf isterizuk, bizlerinde konumu onlar gibi olmalı ,bizim neyimiz eksik dediler, ve onlarda ayrıcalıklar devşirmeye başladılar, önce 3600 ek göstergeyi sonra ise isim değişikliklerle ayrıcalıklı bir statüye erişi verdiler.

Bu kadar ayrıcalıklara rağmen Bir kısım ilk öğretim müfettişleri ki azınlıkta olsa halen var huylu huyundan vaz geçer mi eski alışkanlıklarını devam ettiriyorlar, bir kere geçmiş ellerine bir fırsat deyip gittikleri inceleme ve soruşturmalarda hak hukuk gözetmeyerek tetikçilik ve kayırmacılık yapmaya devam ettiler. Halbuki yılda 2 ila 3 arasında soruşturma ve incelemeyi yürüten bu maarif müfettişleri bu işlerinin karşılığında devletten bir öğretmenin aldığı maaşın en az iki katını alırken ortaya koydukları işten dolayı devlet iki kat zarar etmektedir. Örneğin iki eğitim müfettişin Ankara Çankaya’da 3 kişi hakkında yaptıkları inceleme ve soruşturma 10 ay sürmüş bunun sonucunda 25 disiplin cezası verilmiştir. İlgili kişiler bu soruşturma raporuna açtıkları idari dava neticesinde devletten aldıkları ücret yaklaşık 80 bin Türk lirasıdır. Bu paranın bir kısmı avukatlık ücretleri bir kısmı mahkeme masrafları bir kısmı ise uğradıkları zararların tanzimidir. Bir başka örnek mi ? yine 2011 yılında bir idareci hakkında düzenlenen soruşturma sonucunda 12 adet disiplin cezası verilmiştir. söz konusu kişi bu disiplin cezalarına açmış olduğu davanın tamamını kazanmıştır. Devletin ödediği para 12 x 650  TL avukatlık ücreti, 12 x 180 TL mahkeme masrafı ve söz konusu müfettişlerin yargılanması bitmiş değil bitse de bitmese de söz konusu mağdurlar mutlaka tazminat davası açacaklardır. işte hesap ortada bunlar gibi yüzlerce değil binlerce örnek vermek mümkündür. Öyle ise devletin müfettişlerden karı ne ?  yılda 1 veya iki inceleme ve soruşturma yapacak diye maaş öde sonuçta hem adaletten hem de maddi anlamda kayba uğra devletin karı burada ne?
Çözüm nedir Çözüm Basit, buğun bütün okul müdürleri muhakkik olarak yılda en az 4 veya 5 kez muhakkiklik adı altında inceleme ve soruşturma yapmaktadır ve onlarca inceleme ve denetimde yapmaktadır ve bu kişiler bu işlerden devletten her hangi bir ücret ve ödeme dahi almamaktadırlar.burda devletin karı yüzde yüz iken  Neden Maarif müfettişleri birimini tamamen kapatıp ta inceleme ve soruşturmaları okul müdürlerine ve baş öğretmenlere ve uzman öğretmenlere devredilmesin ki.Uzman öğretmenler veya baş öğretmenler arasından eğitim yönetimi ve denetimi alanında yüksek lisans yapmış olanlar veya yeterli olmaz ise kendi alanlarında yüksek lisans yapmış kişilerden seçerek bu kişileri kursa tabii tutup muhakkik yetiştirip inceleme ve soruşturmaları bu kişiler eliyle yürütmesin ki anayasal bir engel mi var. MEB bu iş karşılığında azda olsa ücret ödemesi  halinde  yüzlerce gönülle bu işe talip olacaktır. sizin en iyi müfettişinizden daha adaletli ve düzgün bir inceleme ve soruşturma yapacakları gün gibi ortadadır .

Bu çözüm üzerinde MEB mutlaka düşünmeli ve dikkate almalıdır. Vatan millet meselesi gibi bu maarif müfettişlerinin MEB’in başına sorun açması sistemi kilitlemeye çalışmaları. Elbette ki Öğretmenleri ,idarecileri olumsuz etkilemektedir, sonuçta eğitim-öğretimde olumsuz etkilenmektedir.
öğretmenlerimiz eğitimin ve öğretimin temel taşı ve direğidir. Direği yerinden oynatırsanız eğitim çöker ve herkes altında kalır. eğitimin önünün açılması için Maarif müfettişliği kökten kaldırılmalı Bürokratik oligarşiyi kaldırıyoruz diye başımıza yeni filler göndermenin anlamı ve mantığı olamaz son çıkan Maarif müfettişleri yönetmeliği bürokratik oligarşiyi perçinlemiş ve öğretmeni şamar oğlana çevirmiştir.
Bu yazıma tepki gösterecek kişiler olabilir ama benim umurumda değil kıral çıplaktır
inanın doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış selam ve dua ile

Hilmi okur/eğitimci-Sakarya
kamu.tv.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.