Meb'in 2015'te Öğretmen Atama İzni 53 Bin

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015 yılında 53 bin öğretmen atama izni bulunuyor. Atama bekleyen öğretmen adayları Nisan-Mayıs döneminde, seçimden önce öğretmen ataması olup olmayacağını merak ediyor.

Meb'in 2015'te Öğretmen Atama İzni 53 Bin
11 Şubat 2015 Çarşamba 11:10

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015'te atayabileceği öğretmen sayısı MEB Komisyon üyesi Selçuk Özdağ tarafından 53 bin olarak açıklanmıştı. Bilindiği üzere yaklaşık 5 hafta önce 2015 yılında MEB'e alınması öngörülen 3 bin hizmetli kadrosu iptal edilmiş, yerine 3 bin öğretmen atanması için çalışma yapılmıştı. Buradan da anlaşılacağı üzere Maliye Bakanlığı'nın MEB'e öğretmen atamalarıiçin verdiği kadro tahsisi 50 bin ve 3 binlik hizmetli-öğretmen kadro dönüşümü ile birlikte MEB'in toplam 53 bin öğretmen atama izni bulunuyor.

 Bakanlık tarafından 2015 Şubat ayı öğretmen atama takvimine göre 6 Şubat'ta öğretmen atamaları gerçekleştirilecekti. Bilindiği gibi 1 gün öne alındı ve 5 Şubat'ta 15 bin öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Yeni atanan öğretmenler 9 Şubat Pazartesi günü işbaşı yaptı. Yapılan 15 bin atamadan sonra 2015 yılı için MEB'in atayabileceği öğretmen 53 binden 38 bine düşmüş oldu. MEB, 31 Aralık 2015'e kadar 38 bin öğretmenin atamasını yapabilecek izne sahip.

 Bilindiği gibi büyük sayıdaki öğretmen alımları her yıl Ağustos-Eylül döneminde yapılmaktadır. Hatta yakın geçmişe, 10 yıl öncesine kadar öğretmen atamaları yılda 1 kez yapılıyordu. Yani, Şubat, Mart, Haziran gibi aylarda öğretmen ataması yapılmıyordu. Fakat hükümet politikası MEB'in politikasını da etkiliyor. Seçim öncesi çok sayıda devlet memuru ataması oluyor. Bunun en somut ve yakın örneği 4 yıl önce yaşandı. 2011 yılında Haziran'da 30 bin, Ağustos'ta 10 bin 500 öğretmenin ataması yapıldı. Durum böyle olunca ve 2011'de yapılan atama örneği de düşünüldüğünde atama bekleyen öğretmenler Nisan ayında öğretmen ataması bekliyor, 40 bin atama yapılması için çalışma yapıyor.

 Başbakan Davutoğlu ve çeşitli siyasi çevrelerden Nisan ayında memur ataması için zaman zaman sinyaller geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı da ''Nisan-Mayıs döneminde öğretmen ataması yapılacak mı?'' sorusuna ''Hayır, yapılmayacak'' yanıtını vermiyor. Durum böyle olunca Nisan ayında öğretmen ataması ihtimali çok yüksek görünüyor.

 Nisan ayında atama olursa kaç bin öğretmen atanır? sorusu da merak edilen diğer hususlar arasında yer alıyor. Nisan ayında 20 binden fazla öğretmen alımı yapılırsa bu sefer Ağustos ayına kadro izni azalmış oluyor. Bu durumda yaz aylarında mezun olacak veya formasyonu bitecek öğretmen adayları duruma tepki gösteriyor.

 Bu duruma çare bulunması için ise Maliye Bakanlığı işaret ediliyor. Son yıllarda MEB'e öğretmen atama kadrosu tahsisi Maliye Bakanlığı tarafından artırılıyor. Maliye'nin geriye kalan 38 bin atama iznine 12 bin dolayında daha kadro tahsisi yapması durumunda bakanlığın elinde yine 50 binlik bir izin olmuş olacak. Bu şart sağlanırsa -ki seçim dönemi sağlanacağı düşünülüyor- hem sınırda kalıp atama bekleyen öğretmenler hem de yaz ataması bekleyen öğretmenler memnun olmuş olacak.

 Eğitim ve öğretmen atamaları ile yıllardan beri ilgilenenler, şartların 2011'den farklı olduğunu ve bu defa yaz ayına daha çok kadro tahsisi yapılacağına işaret ediyor. Son yıllarda Ağustos ayında 40 bin atama yapılıyor. Nisan ayında 10 bin, Ağustos ayında 40 bin öğretmenin atamasının yapılacağı tahmin ediliyor. MEB'in kadro izni daha fazla olursa Nisan ayında 15-25 bin dolaylarında da atama yapılabileceği konuşuluyor.

 Sözün özü Nisan-Mayıs ve Ağustos-Eylül dönemlerinde, yani önümüzdeki 7 ay içerisinde öğretmenleri 38 bin ile 65-70 bin(tahmini) arasında bir atama bekliyor. MEB'in resmi verilerine göre 278 bin atama bekleyen öğretmen bulunuyordu. Son atama ile bu sayı 263 bin dolaylarına düştü. 2015 yılında eğitim fakülteleri 34 bin mezun verecek ve formasyon alan sayısı son verilen 40 bin kontenjan ile 2015 yılında toplam olarak 60 bini geçmiş olacak. 2015 yılında 100 bin atama olsa bile 2016 yılına yine 300 bin dolaylarında işsiz öğretmen ordusu ile girilecek. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.