Meb'in Adalet Anlayışı Üzerine!

personelmebhaber.net yazarlarından Eşref Yusufoğlu adaletin önemiyle MEB'in bugünkü uygulamalarına adeta ders niteliğinde göndermelerde bulundu:

Meb'in Adalet Anlayışı Üzerine!
16 Haziran 2014 Pazartesi 15:18

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER 

İLLE DE ADALET

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından itibaren insanlar türlü sıkıntılar yaşamış ve bu sıkıntıların üstesinden gelmeye çalışmış, bir çoğunda da başarılı olmuştur. İlk zamanlarda ilkel şartlarda yazılı olmayan toplum kuralları ile hayatlarını devam ettirmişler ancak bu duruma daha fazla tahammül gösteremeyerek birlikte yaşama arzusu içersinde devlet denilen yapıyı oluşturmayı başarmıştır insanoğlu. İnsanların birlikte yaşamaları fikri başta insanlara çok akıllıca gelmiş ama zamanla bu durumun da bazı sıkıntıları ortaya çıkmış. Devlet denilen yapının başına bir kişi getirilmiş, insanlar ona biat etmiş ve biat ettikleri kişinin kendilerini yönetmelerini beklemişlerdir. Tabi ki, biat edilen her kişi kendisinden bekleneni hakkınca yerine getirmemiştir. Bu noktada iyi bir yöneticinin nasıl olması gerektiği konusunda bir çok fikirler ortaya konulmuş ve hatta bir kısmı kitaplaştırılmış ve bu eserler de yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Müslüman Türk toplumunda bu gibi fikir insanları çoktur. Günümüz devlet adamlarının ülkesi, dini, dili ne olursa olsun bu kitapları okumaları ve bu kitaplardaki muhteşem bilgilerden feyiz almaları toplumu mutlu kılacaktır. Bunların en bilineni Yusuf Has Hacib’tir. Yusuf Has Hacib “Kutadgu Bilig” (Mutluluk Veren Bilgi) adlı eserinde, adından da anlaşılacağı gibi insanları mutlu etmenin yolunu yöneticilere aktarmaya çalışmıştır. Peki ne der Yusuf Has Hacib bu eserinde.

“Türk devleti güçlü olmalıdır. Devletin güçlü olması için halkın devletini ve yöneticilerini sevmesi gerekir. Bunun için de yöneticinin “adil” olması gerekir.”

“Halkı adil kanunlar ile idare et; birini diğerine tahakküme kalkışmasına meydan verme, onları koru” (mafya, terör ve anarşiye meydan vermemek).

“Açgözlü kimseye memlekette mevki/yol verme, onun memleket nizamını bozacağından şüphe etme.”

“Beyliğin temeli doğruluktur, beyler doğru olursa dünya huzura kavuşur…”

“Halka huzur ve rahat sağlayacak bir nizam kur; sana hayır ve dua etsinler.”

“Kötüye katılma ve doğruluktan ayrılma, kötüler arasında doğru insanın güneşi kararır.

“Bütün iyilere hürmet göster ve onları yükselt, kötülere yüz verme, onları kapına dahi yaklaştırma.”Der.

Kitabın özünü anlatan, bütün kitabı özetleyen cümleler bunlardır aslında. Bu cümleler aslında devlet yöneticileri için söylenmiş gibi görünse de aslında toplumun bütün yapılarına uyarlanabilir bir özellik de taşır. Düşünün ki bir baba, hali vakti pek de yerinde değil, çoğu zaman evlatlarının temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çekiyor ama evlatları ve eşine karşı inanılmaz bir şekilde adil, onların her birine aynı değer ve kıymeti veriyor. Bu insan, evlatları tarafından baş tacı edilmez mi? O, aile içersinde maddi sıkıntılar dışında başka bir sıkıntı görülecek midir? Peki yine bir baba düşünelim hali vakti yerinde, ailesinin bütün ihtiyaçlarını fazlasıyla yerine getirebilecek kadar maddi imkana sahip ama ailesine yeterli zamanı ayırmıyor, onlara karşı adil değil, evlatları arasında ayırım yapıyor. Peki bu baba hakkında evlatları ne düşünüyordur acaba. Birinci örnekteki baba evlatları için iyi babadır, ama ikinci örnekteki babanın evlatları gözündeki değeri bir miktar tartışmaya açıktır.

Devlet yöneticileri de işte bu baba gibidir. Maddi imkanlar iyi, herkes istediğini alabiliyor, istediğini giyebiliyor, istediği yere gidebiliyor. Ama adalet yok. Peki ne olacak şimdi. Adaletin bozulduğu yerde düzen olmaz. Düzenin olmadığı yerde de devlet denilen yapının var olmasının kıymeti yoktur. Devlet var olacaksa adil olmaya mecburdur.

Eşref YUSUFOĞLU

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.