Meb'in Okullara Gönderdiği Yazı Ortalığı Karıştırdı

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük tarafından yaşanan bazı tereddütleri gidermek amacıyla bugün okullara gönderilen yazı ortalığı karıştırmış durumda.

Meb'in Okullara Gönderdiği Yazı Ortalığı Karıştırdı
27 Mayıs 2015 Çarşamba 11:51

2014-2015 eğitim öğretim yılı içinde uygulanmaya başlayan liselerdeki öğrenciler için yapılan telafi sınavı hakkında bir çok problem gündemdeyken yeni gelen yazı iyice ortalığı karıştırmış durumda. Telafi sınavları 1 yıl içerisinde öğrencilere 2 defa daha sınav yapılması nedeniyle eğitim öğretimin 2 haftasının daha sınava gitmesine neden oluyordu. Zamanın sıkışması nedeniyle yaşanan sorunları açıklamak için MEB'den açıklama geldi. Ancak yine de idareciler konuya nasıl çözüm bulacaklarını düşünüyorlar.

Telafi sınavları ile ilgili yönetmeliğin 47. Maddesinin üçüncü fıkrasında, "Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler için her bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir" ifadeleri yer alıyordu.

Yukarıda belirtilen madde gereği bir öğrencinin not ortalaması 50'nin üzerinde dahi olsa, her hangi bir dersten başarısız not aldıysa o dersten telafi sınavına girmek zorundaydı. Girmeyen öğrencinin sınav hanesine 0 (sıfır) giriliyordu.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün okullara gönderilen yazıda, "Aynı yönetmeliğin 57. Maddesinin birinci fıkrasının b bendine göre, ders yılı sonu itibarıyla başarısız dersi bulunmasına rağmen ortalama ile sınıf geçebilecek durumda olanlar da başarılı öğrenciler gibi değerlendirileceğinden bu durumdaki öğrencilerden isteyenler ortak sınava katılacaktır" ifadeleri yer alıyor.

Gönderilen bu yazı özellikle meslek liseleri ve imam hatip liselerinde ortalığı karıştırmış durumda.

Çünkü 7 Haziran Genel Seçimleri olduğundan dolayı, eğitim öğretim 12 Haziran 2015'te bitecek olmasına rağmen, okul idareleri 1 Haziran itibariyle öğrencilerin not işlemlerini tamamlamaya çalışıyordu. Bir çok okulda 2 sınavı olan derslerin yazılıları bitti. Ve bu hafta telafi sınavları yapılmaya başladı.

Burada ortalığı karıştıran nokta şu:

Meslek liselerinde kültür derslerinde 2 sınav yapılırken, bir çok mesleki derste 3 sınav yapılmakta. Şuan kültür öğretmenleri telafi sınavlarını yapmaya başlamalarına rağmen, meslek öğretmenlerini bir çoğu halen 3. Sınavlarını yapıyorlar. İşte burada karmaşa başlıyor.

Örneğin bir öğrencinin 3 dersten zayıfı var ve bu hafta telafi sınavlarına girmeye başladı. Girdiği telafi sınavlarından çok düşük notlar aldı. Ancak birkaç gün sonra yapılan meslek derslerinden yüksek notlar aldı ve ortalama ile geçecek duruma geldi. Yeni gönderilen yazıya göre bu öğrenci bu hafta girdiği 3 telafi sınavına girmek zorunda değildi. Ancak isteğe bağlı girebileceği için farkında olmadan girdi. Fakat zayıf aldığı için o derslerden geçebilecekken kalacak duruma düştü.

Diğer bir durum ise şu: öğrencinin şuan itibariyle not ortalamaları yüksek. Ancak 3 tane zayıf notu var. Yeni yazı gereği bu derslerin telafi sınavına girmedi. Ancak bu hafta meslek derslerinden yapılan 3. Yazılılardan düşük not aldı ve not ortalaması düştü. Telafi sınavına girmediği o 3 dersten kalacak duruma geldi.

Sendikahaberleri olarak konuyla ilgili görüştüğümüz bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin müdür yardımcına bu tür öğrenciler için ne yapacaklarını sorduk. Aldığımız cevap: "Şuan biz de bilmiyoruz." Oldu.

Burada akıllara gelen soru, her dakika bir değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığımız bulunmakta. Bu kadar karışık bir zamanda böyle bir yazının okullara gönderilmesi için neden Mayıs ayının son haftası beklendi ve bu karışıklığın oluşmasına imkan tanındı acaba? Konu belki yönetmelikte belirtilmiş. Ancak madem ki tereddüte düşülen bir husus ise şimdiye kadar açıklığı kavuşturulmuş olması gerekmez miydi?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.