Meb'in Talimatına Dershanecilerden Büyük Tepki

MEB'in valiliklere ‘Dershanelere seviye tespit sınavı yaptırmayın’ talimatına eğitimciler tepki gösterdi. Dershanelerin 1 Eylül’e kadar faaliyet gösterebileceği vurgulanarak AYM kararının beklendiği kaydedildi

Meb'in Talimatına Dershanecilerden Büyük Tepki
30 Aralık 2014 Salı 11:30

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, dershanelere öğrenci alımını engellemek için valiliklere gönderdiği “Seviye tespit sınavı yaptırmayın” talimatına eğitimciler isyan etti.

Eğitim faaliyetlerini 1 Eylül 2015’e kadar yasal olarak sürdürme hakları olduğunu söyleyen GÜVEN-DER Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı, sektörün AYM’den çıkacak kararı beklediğini vurguladı.

Kılcı, bu uygulamanın mali acıdan sıkıntı içinde olan dershaneleri çıkmaza sürükleyeceğini dile getirdi. Kılcı, “Ocak ayında kayıtlar başlıyor. Eylül ayına kadar olan dönem için gelir gider dengesi kuruyorlar. Böyle faaliyetleri yapmayın denir ama öğrenci almayın gibi bir şey olamaz” dedi.Kılcı, valiliklere verilen talimatın dershane sektörünün boğazına çökme olarak değerlendirdi.

SADECE YÜZDE 10’U DÖNÜŞTÜ

Dershaneler ve velilerin ikili anlaşma yapmalarında sakınca olmadığını ifade eden Kılcı, okula dönüşen 54 dershanenin öğrenci bulmada sıkıntı yaşadığını vurguladı.Kılcı, “Dershanelerin yüzde 25’inin dönüştüğü söylentisi gerçeği yansıtmıyor. Sadece yüzde 10’u dönüştü. Dönüşüm tamamen fiyasko” ifadesini kullandı.

AD DEĞİŞTİRİYORLAR

Türk Eği­tim-Sen Ge­nel Baş­ka­nı İs­ma­il Kon­cuk, ders­ha­ne ola­yı­nın bakanlığın skandallarından sadece bi­ri ol­du­ğu­nu kay­det­ti.
Kon­cuk, “İh­ti­yaç yok de­di­ler ka­pat­mak is­te­di­ler. Şim­di de öğ­ren­ci­le­ri sı­nav­la­ra ha­zır­la­mak için kurs açı­yor­lar. Sa­de­ce ad de­ğiş­tir­di­ler. Bin­ler­ce özel okul ola­cak. Se­ne­ye de özel okul­lar­la uğ­ra­şır­la­r” di­ye ko­nuş­tu.

1 EYLÜL'E KADAR BAŞVURU ALINACAK

Bakanlık, özel okula dönüşmek isteyen dershanelerin başvurularını 2 Haziran'da almaya başladı. Dershane dönüşüm başvurularının, 31 Ağustos 2015’e kadar 7 dönemde alınacağı açıklanmıştı.

FATMA EREN - BUGÜN GAZETESİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.