Meclis Akademisyenlere Zammı Onayladı!

Üniversitelerde vazife oluşturan öğretim üyeleri ile inceleme görevlisi, öğretim görevlisi, okutmanlar, uzmanlar, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacılarına yeni mali haklar getiren Yükseköğretim Personel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Meclis Akademisyenlere Zammı Onayladı!
06 Kasım 2014 Perşembe 00:01

 Üniversitelerde vazife oluşturan öğretim üyeleri ile inceleme görevlisi, öğretim görevlisi, okutmanlar, uzmanlar, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacılarına yeni mali haklar getiren Yükseköğretim Personel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa madde eklenerek, yüksek öğretim tazminatı uygulamasını düzenleniyor. Buna oranla Devlet Memurları Kanunu’na tabi en yüksek devlet memuru, ek gösterge dahil brüt maaş tutarının profesör, doçent ve destekçi doçent kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, inceleme görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacıları kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i oranında her ay yükseköğretim tazminatı ödenecek. Bu tazminata hak kazanılması ve ödenmesinde aylıklara ait kanunlar uygulanacak. Bu maddeye oranla ödenecek tazminat damga vergisi dış herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte bulunan zam, tazminat, ödenek, döner anamal ek ödemesi, ikramiye, ücret ve gibi ödemelerin hesabında dikkate alınmayacak.

Akademik Teşvik Ödeneği
Kanuna oranla bilim, teknoloji ve sanata yardım sağlayıcı nitelikte ülke içerisinde yada ülke dışında sonuçlandırdıkları proje, yaptıkları araştırma, yayın ve sergi, aldıkları patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, İlim danışma kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda sundukları ve almış oldukları akademik ödüller ana alınarak, öğretim üyeleri ile inceleme görevlisi, öğretim görevlisi ve okutmanlar için yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak, aldıkları puanlarla orantılı şekilde da akademik teşvik ödeneği adı altında yeni bir ödeme yapılacak. 

Akademik teşvik ödeneğinden Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında bulunan öğretim elemanları da yararlanacak. Buna oranla her bir takvim yılı için, bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata yardım sağlayıcı nitelikte ülke içerisinde yada ülke dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalara yapılan atıflar, İlim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış yer aldığı akademik ödüller ana alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak. 

Akademik teşvik puanı otuz ve üstünde bulunanlara, Devlet Memurları Kanunu’na tabi ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru brüt maaş tutarının, profesör kadrosunda bulunanlar için yüzde 100’üne, doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 90’ına, destekçi doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 80’ine, inceleme görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine aldıkları akademik teşvik puanının yüze bölünmesi şekli ile bulunacak oranın uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda akademik teşvik ödeneği verilecek. 

Ödeme, aylık ödendiği sürece ve kadrolarının yer aldığı yükseköğretim kurumları sebebi ile Şubat ayının onbeşinden itibaren oniki ay süreyle her ayın 15’inde yapılacak. Damga vergisi dış herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak. İlgili mevzuatı uyarınca ödenmekte bulunan zam, tazminat, ödenek, döner anamal ek ödemesi, ikramiye, ücret ve gibi ödemelerin hesabında dikkate alınmayacak. Bilim alanlarının nitelikleri ve öğretim elemanlarının unvanına göre, akademik teşvik puanlarının hesaplanmasında esas alınacak faaliyetlerin ayrıntılı özellikleri, bu faaliyetlerin puan karşılıkları, akademik teşvik yekün puanının yüzde 30’unu geçmemek üzere her bir akademik etkinlik türünün yekün puanın hesaplanmasındaki ağırlıkları, akademik teşvik puanının hesaplanmasına ait usul ve esaslar ile bu hesaplamaları yapıcak komisyonun oluşumu ile öteki hususlar, Yükseköğretim Kurulu’nun önerisi, Maliye Bakanlığı’nın görüşü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu sebebi ile yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenecek. Söz konusu yönetmelik 4 ay içerisinde yürürlüğe konulacak, ilk kere akademik teşvik puanı hesaplanması, 2015 yılında yapılan faaliyetler ana alınmak suretiyle, 2016 yılı için yapılacak.
Paylaş

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.