Memur-sen Memurları Ayağa Kaldırdı (memur Haberleri)

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 15 Temmuz'da tüm kamu çalışanlarının bir ilki yaşadıklarını ve zamsız maaş aldıklarını söyledi.

Memur-sen Memurları Ayağa Kaldırdı (memur Haberleri)
15 Temmuz 2014 Salı 15:22

 15 Temmuz'da kamu çalışanlarının sadece maaş da değil sabit ek ödeme, aile yardımı gibi sosyal ödemelerde de bir kuruş bile zam alamadığını hatırlatan Önder Kahveci, "Çünkü kendisini memur sendikası sananlar, toplu sözleşmede hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife evet dediler. Enflasyon farkını istemediler. Memur hesap sormalı." dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memur maaş zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Memurun maaş zammının enflasyona kurban gittiğini belirten Kahveci "Yılın ilk altı ayında enflasyon oranı yüzde 5,7 çıktı. Hiç pazarlık yapmayıp hükümetin açıkladığı yüzde 3+3 zamma razı olsalardı bugün yüzde enflasyon farkı olarak yüzde 2,7 daha maaşınıza zam yapılmış olacaktı." diye belirtti. Temmuz ayı itibarıyla pratisyen bir doktorun 119 TL, ebe hemşire, sağlık teknisyenleri ve sağlık memurlarının 60 TL, memurların 46 TL ve hizmetlilerin aylık 28 TL zararda olduğunu ifade eden Kahveci, "2014 yılını memurlara Memur-Sen zehir etti." ifadesini kullandı.

Hesabında, kitabında, aklında ve imzasında memurlara yer vermeyen Memur-Sen’in yol açtığı bu felaketi hiçbir kamu çalışanının unutmaması gerektiğini vurgulayan Önder Kahveci, "Sadece unutmamak yetmez, malum sendikanın 2014 yılında ellerindeki imza yetkisini kötüye kullanarak yapılan bu zulmün hesabını kamu çalışanları sormalıdır. Kendilerine iki yüzlü davranan, hükümetin teklifinden daha düşük bir zamma imza atanların yanlarına bunu kâr bırakmamalıdır. Memurun ocağına incir ağacı dikenlere memurlar gerekli dersi vermeli, bunlara daha fazla tahammül etmemelidirler. Malum sendikaya her ne şekilde olursa olsun üye olan veya yapılanlar, bir imza atarak kendilerine 2014’ü zehir eden, ceplerine kocaman bir delik açan, enflasyon canavarına memuru teslim eden malum sendikadan bir imza ile yollarını ayırmalıdırlar. Gelecekleri ile daha fazla oynamalarına, evlerine girecek aşa kepçe daldırıp alıp gitmelerine mani olmalıdırlar. Tepkilerini ortaya koymalıdırlar." sözlerini kaydetti.

TURGAY ÇETİN: İLK KEZ ZAMSIZ MAAŞ ALACAKLAR

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, kamu görevlilerinin ilk kez Temmuz ayında zamsız maaş alacaklarını söyledi.

Zamsız alınan maaşlarla ilgili olarak basın açıklaması yapan Turgay Çetin, kamu görevlilerinin bankamatiklerden maaşlarını aldıklarında ilk defa bir kuruş bile zam almadıklarını göreceklerini belirtti. Memurların sadece maaşında değil sabit ek ödemesinde, aile yardımı gibi sosyal ödemelerde de bir kuruş bile zam alamadığını kaydeden Çetin, bunun nedeninin de kendisini memur sendikası sananların, toplu sözleşmede hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife evet demeleri olduğunu kaydetti.

Toplu sözleşmeye imza atan sendikanın enflasyon farkını bile istemediğini anlatan Çetin şöyle dedi: "Yılın ilk altı ayında enflasyon oranı yüzde 5,7 çıktı. Hiç pazarlık yapmayıp hükümetin açıkladığı yüzde 3+3 zamma razı olsalardı, bugün yüzde enflasyon farkı olarak yüzde 2,7 daha maaşınıza zam yapılmış olacaktı. Fakat istemediler. Kirli bir oyun oynadılar. Masaya yüzde 6+6, taban aylığı 100 TL zam ve 234 TL aile yardımı talebi ile oturdular. Sadece 123 TL zamma imza attılar. Kısacası memura ikiyüzlü davrandılar. Bugün enflasyon karşısında memurun maaş zammı çoktan buharlaştı. Memur enflasyon karşısında kaybetti. 2014 yılını size Memur-Sen zehir etti. Temmuz ayı itibarıyla pratisyen bir doktor 119 TL, ebe hemşire, sağlık teknisyenleri ve sağlık memurları 60 TL, Memurlar 46 TL, Hizmetliler aylık 28 TL zarardalar. Aile yardımı Temmuz 2013’te 163 TL idi. Temmuz 2014’te de 163 TL olarak kaldı. Halbuki sadece yüzde 3+3 ve enflasyon farkına bile evet denilseydi bugün aile yardımı 178 TL idi. Ama tüm bunları Memur-Sen istemedi. Memurları düşünmedi. Onlar hesabını sadece kendi siyasi ikballeri üstüne yaptı. Ona göre zam isteyip, imzayı attı. Hesabında, kitabında, aklında ve imzasında memurlar olmayan Malum-Sen’in yol açtığı bu felaketi hiçbir kamu çalışanı unutmamalı, aklından çıkarmamalıdır.”

Malum sendikanın 2014 yılında ellerindeki imza yetkisini kötüye kullanarak yaptığı bu zulmün hesabını kamu çalışanlarının mutlaka sorması gerektiğini kaydeden Çetin “ Kendilerine iki yüzlü davranan, hükümetin teklifinden daha düşük bir zamma imza atanların yanlarına bunu kar bırakmamalıdır. Memurun ocağına incir ağacı dikenlere memurlar gerekli dersi vermeli, bunlara daha fazla tahammül etmemelidirler. Malum sendikaya her ne şekilde olursa olsun üye olan veya yapılanlar, bir imza atarak kendilerine 2014’ü zehir eden, ceplerine kocaman bir delik açan, enflasyon canavarına memuru teslim eden malum sendikadan bir imza ile yollarını ayırmalıdırlar. Gelecekleri ile daha fazla oynamalarına, evlerine girecek aşa kepçe daldırıp alıp gitmelerine mani olmalıdırlar. Tepkilerini ortaya koymalıdırlar. Zulme rıza göstermemelidirler. Aksi takdirde kötülerin kendilerine tahammül edildikçe, daha çok azacağına şahit olacaklardır." dedi.

BES'E BAĞLI MEMURLAR YARIM GÜN İŞ BIRAKTI

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi'ne bağlı memurlar, Toplu İş Sözleşmesini protesto amaçlı yarım gün iş bırakma eylemi yaptı.
Sabah saatlerinde maliye binası önünde bir araya gelen memurlar, sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Ayrıca memurlar çalan davul ve zurna eşliğinde öğlene kadar halaylar çektiler. Öğle saatlerinde memurlar adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya, son imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'nin 2 yılı kapsadığını belirterek, "Enflasyon farkı ödenmesi mutabakatta yoktur. 2014 yılı için seyyanen 123 TL zam yapıldığından ilk defa kamu emekçileri 2014 Temmuz ayında zam alamamaktadır, 2015 yılında verilecek yüzde 3+3 zammın bu yılın enflasyon farkını bile karşılayamayacağı ortadadır. Yine iki yıl için imzalanan toplu sözleşmede kamu emekçilerinin maaş artışı dışında hiçbir sorunu ve talebi gündeme bile getirilmemiştir. Memur-Sen hükümetin teklif ettiği artışın daha da altında bir artışa imza atarak sendikal mücadele kara bir leke olarak tarihteki yerini almıştır" diye konuştu.

Temmuz ayında memurların zam almadığını savunan Kaya, "Kamu emekçilerine 2014 yılı için verilen 123 TL seyyanen zam yılın ilk altı ayında enflasyonunun altında kalmasına rağmen enflasyon farkı da yok. Enflasyon hesaplarının emekçilerin hayatının gerçekleri ile örtüşmediği ve vergi adaletsizliğinden kaynaklı gelir kayıplarımızı da göz önüne aldığımızda kamu emekçilerinin gelir kayıplarının görünenden daha çok, daha fazla olduğu gün gibi ortadır. Zorba yasa ile özellikle vergi ve SSK primlerine yönelik çıkartılacak afla, sermaye kesimlerine ve yandaşlara birçok imtiyaz ve mali menfaat getirirken, büro iş kolunda birçok kurumumuzu 3 yıl sürecek yoğun bir ilave iş yükünün altına sokmaktadır. Bugün tüm Türkiye'de eşitsizliklere, ayrımcılığa, kadrolaşmaya, güvencesizliğe, hak kayıplarına, istihdam belirsizliğine, baskı, sürgün ve cezalara bir kez daha hayır demek için yarım gün iş bıraktık" dedi.

Konuşmaların ardından eylemlerine olaysız bir şekilde son veren memurlar, işlerinin başına döndü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.