Memura 1 Derece Verilmesi Tbmm'de

15 Ocak 2005 tarihine kadar göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlilerine bir derece verilmiştir. Dolayısıyla, 15 Ocak 2005 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlileri bir derece uygulamasından yararlanamamıştır. Bu durum, Anayasada yer alan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.

Memura 1 Derece Verilmesi Tbmm'de
04 Şubat 2015 Çarşamba 09:26

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
5289 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun’unda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

Veli AĞBABA 
Malatya Milletvekili

GENEL GEREKÇE
15 Ocak 2005 tarihine kadar göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlilerine bir derece verilmiştir. Dolayısıyla, 15 Ocak 2005 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar ve diğer kamu görevlileri bir derece uygulamasından yararlanamamıştır. Bu durum, Anayasada yer alan eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Bu Kanun Teklifi ile memur ve diğer kamu görevlilerinden bir derece hakkından daha önce yararlanmamış olanlara bir derece verilerek eşitsizlik giderilmekte ve daha sonra göreve başlayacak olanlara da bir derece verilmesi düzenlenmektedir.

5289 SAYILI MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNE BİR DERECE VERİLMESİ HAKKINDA KANUN
MADDE 1- 5289 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun’un birinci maddesi aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.
(1) 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek geçici madde, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen mülga ek geçici madde ve 459 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa eklenen ek geçici madde hükümleri; anılan ek geçici maddeler kapsamında belirtilen (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil) ve bu ek geçici maddelerin hükümleri ile 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan bu maddenin yayımı tarihinde görevde bulunanlar (aylıksız izinde bulunanlar dahil) ile bunlardan anılan tarihten önce emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanlar hakkında da uygulanır.
MADDE 2- 5289 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun’un birinci maddesinden sonra gelmek koşuluyla aşağıdaki madde eklenmiştir.
(2) Bu maddenin yayımı tarihinden sonra birinci fıkra kapsamındaki görevlere başlayanlardan, anılan hükümlerden daha önce yararlanmamış olanlar göreve başladıkları tarihten itibaren birinci fıkra hükümlerinden yararlandırılır.
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.