Memuriyet Güvencesi Bitiren Şok Yasanın Detayları

MEMURİYET GÜVENCESİNİ BİTİREN TORBA YASA HÜKMÜ SONRASI NELER OLABİLİR?

Memuriyet Güvencesi Bitiren Şok Yasanın Detayları
30 Haziran 2014 Pazartesi 12:43

 Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısında yer alan ve memuriyet güvencesi tamamen sona erdiren madde hayata geçerse neler değişecek?
Mahkeme kararlarının uygulanmasını ortadan kaldıran, hukuksuzluğa ve keyfiliğe davet çıkaran bu hükmün Anayasaya, güçler aykırılığı ilkesine ve hukuk devleti anlayışına aykırı olduğu ortada. Dolayısıyla halen var olan bu anti-demokratik yasa hükmünü daha da kuvvetlendirerek çıkartmak isteyenlerin ne yapmak istediklerini bilmiyoruz ama, bu hüküm yürürlüğe girerse Devlet memurlarının sahip oldukları güvencenin yok olduğunu, keyfi işe son vermelerin, sürgünlerin ve hukuksuz uygulamaların, adam kayırmacanın, adaletsiz uygulamaların hakim olduğu bir kamu yönetimi ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Torba Kanunda yer alan düzenlemenin kabul edilmesi halinde;

**Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının uygulanmasında zorunlu olan süre 30 günden 2 yıla çıkarılıyor.

**Kararın uygulanması; eski kadroya, göreve veya yere geri döndürme şeklinde olmayacak ve sadece kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atama yapılması da yargı kararının uygulandığı anlamına gelecek.

**Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari işlemler, telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmuş sayılmayacak.

**Kamu görevlileri hakkında bu işlemler nedeniyle verilen iptal ve yürütmenin durdurulması kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak..

Somut olarak memurun hayatını nasıl etkileyebilir?

Bazı örneklerle somutlaştırmak gerekirse, böyle bir hükmün yasalaşması;

-Siyasi görüşünüz, üyesi olduğunuz sendika, görüntünüz vs gibi sebeplerle hakkınızda uydurma bir suç isnadıyla görevinize son verilirse, açacağınız davayı kazandığınızda 2 yıl göreve başlatılmayabilirsiniz. Başlatıldınız diyelim, eski görevinize başlatılmayacaksınız. Kazanılmış hak aylık derecenize uygun bir kadroya atandığınızda mahkeme kararı uygulanmış sayılacak.

-Amiriniz keyfi olarak sizi sürgüne gönderdi ve bu işleme karşı açtığınız davayı kazandınız. Eski yerinize dönemeyebileceksiniz. Sürgün edildiğiniz yerde kazanılmış hak aylığınıza uygun bir görevde çalışıyorsanız çalışmaya devam edeceksiniz.

-Görevde yükselme sınavına girip kazandığınız halde atamanızı yapılmadı ve bu işleme karşı dava açıp kazandınız. Görevde yükselme sınavına girdiğiniz unvana atanmayabilirsiniz ve kazanılmış hak aylık derecenize uygun bir kadroya atama yaparak mahkeme kararı uygulandı denebilir.

-Müdür kadrosunda iken, hiçbir gerekçe gösterilmeden hizmetli kadrosuna atandınız ve bu işlemi mahkemede iptal ettirdiniz. Görevinize dönmeniz her zaman mümkün olmayacak. Mahkeme kararının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra sizi kazanılmış hak aylık derecenize eşit bir kadroya atamak suretiyle davanın gereği yapılmış sayılacak.

-Hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliğine ilişkin haksız işlemlerden dolayı dava açtığınızda yürütmenin durdurulması kararı alamayacaksınız.

-Amirler mahkeme kararını 2 yıl içinde yerine getirmez ya da sizi kazanılmış hak aylığınıza eşit dereceli bir kadroya atamazsa bile, ilgili amir hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılmayacak, (belki) disiplin hükümleri uygulanabilecek.

İşler bu boyuta varabilir mi?

Bu örnekler sayısız şekilde çoğaltılabilirken, bunlar yaşanmaz, bu kadar da olmaz demeyin, çünkü verdiğimiz tüm bu örneklerin somut uygulamalarına şahit olacak kadar yeterince uzun bir kamu yönetimi tecrübemiz var.

2 yıl geciktirme ile hiç uygulamama aynı şey

Mahkeme kararlarının uygulanmasını engellemediği, 2 yıl geciktirmeyi öngördüğü şeklindeki savunmaya karşı ise, bunun bir anlam ifade etmediği söylenebilir. Çünkü idarenin bu 2 yıllık süre bitiminde alacağı yeni bir idari karar, dava süreci de dahil her şeyin baştan başlaması, bu 2 yıllık sürelerin birbirini takip etmesi anlamına gelecektir. Ayrıca 2 yıl sonra yapılacak uygulamanın da doğrudan eski duruma dönüş olmayacağı ve dvayı kazanmış memurun 2 yıl içerisinde nelerle karşılaşabileceği de unutulmamalıdır.

Hukuksuzluklar artacaktır

Adaletsiz uygulamaların yargıdan döndüğü ve amirlerin yaptığı işlemlerden dolayı hesap vermesinin de mümkün olduğu dönemlerde bile kamu çalışanları çeşitli haksız ve hukuksuz işlemlere maruz kalabiliyorsa, getirilmek istenen düzenlemenin yasalaşması durumunda kamu çalışanlarının hangi hukuksuzluklarla karşılaşacağını kestiremiyoruz.

Gerçekten de kamu yönetiminde adeta her şeyi alt üst edebilecek kadar tehlikeli bir düzenlemeye karşı tüm memurlarımızı uyanık olmaya davet ediyoruz. Ayrıca, bu düzenlemeye karşı durmanın hangi sendikaya üye olunduğuyla da ilgisi yoktur. Bu tehlike tüm kamu çalışanlarını ilgilendirmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.