Memurlar 5 Ayda Neler Kaybetti Neler?

Memurlar ve memur adayları için son yıllarda yapılan yasal değişiklikleri takip etmek zorlaştı. Özellikle son 5 ayda memurların haklarında yaşanan gerileme ve memur adayları için memur olmayı zorlaştıran uygulamalar dikkati çekiyor.

Memurlar 5 Ayda Neler Kaybetti Neler?
03 Temmuz 2014 Perşembe 13:39

 Kamu çalışanları için değişen yasalar, özellikle son 5 ayda kabusa döndü. Sadece memurlar değil memur adayları için de zorlaşan şartlar hem kamu çalışanlarını hem de atama bekleyen memur adaylarını kara kara düşündürüyor. Peki memurları ve memur adaylarını yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler neler? Özellikle memurların iş güvencesini ortadan kaldıracak torba yasa maddesi, memur hakları açısından ne tür sakıncalar doğuruyor? İşte yanıtı..

 
 

MALİ VE ÖZLÜK HAK KAYIPLARI HARİÇ

Sadece son 5 aylık döneme bakıldığında bile, kamu çalışanlarının sahip olduğu güvencelerin nasıl yok edildiği açıkça görülmektedir. Konunun daha rahat anlaşılabilmesi için son 5 aylık dönemi 3 bölüm halinde ele alıp karşılaştırdık.

Burada, kamu personeli hakkında yapılan idari işlemlere karşı açılan davaların uygulama şekli yönüyle konu ele alınmış olup, kamu çalışanlarının mali ve özlük haklarını olumsuz etkileyen diğer düzenlemelere ise değinilmemiştir.

Bu çerçevede, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekâleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak mahkemeler tarafından davacı lehine karar verildiği durumlarda kararın uygulanma şekli konusunda kısaca şunlar söylenebilir.

  

6 MART 2014′DEN ÖNCESİ

- Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyordu.

- Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyordu.

- Dava konusu edilen kadro boş olsun ya da olmasın (kadro boşaltılarak) bu kadroya atama yapılması (uygulanması mümkün olmayacak haller hariç) ve mali haklarının bu kadro üzerinden ödenmesi, mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyordu.

 

HÜKÜMETİN HEDEFİ MEMURUN İŞ GÜVENCESİNİ ORTADAN KALDIRMAK 

6 MART 2014′TEN GÜNÜMÜZE

- Yürütmenin durdurulması kararı alınabiliyor.

- Karar, idareye tebliğinden başlayarak 30 gün içerisinde uygulanıyor.

- Dava konusu edilen kadronun boş olması durumunda bu kadroya atama yapmak suretiyle; kadronun boş olmaması durumunda ise ilgili kamu görevlisinin aynı kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması mahkeme kararının uygulandığı anlamına geliyor.

- Başka bir kadroya atamada, eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunması durumunda, aradaki fark, bu farklılık giderilinceye kadar tazminat olarak ödeniyor.

  

TORBA KANUN TASARISI YASALAŞIRSA

- Yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

- Karar, idareye tebliğinden başlayarak 2 yıl içerisinde uygulanacak.

- Dava konusu edilmiş olan kadro boş olsa bile bu kadroya atama yapılmayacak, ilgili kamu görevlisinin aynı veya başka bir kurumda kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması, mahkeme kararının uygulandığı anlamına gelecek.

- Eski kadro ile atama yapılan yeni kadro arasında mali haklar bakımından bir fark bulunsa bile aradaki fark ödenmeyecek.

 

“MEMUR VE İŞÇİ ÖRGÜTLERİNİ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMAYI DOĞRU BULMUYORUZ” 

TBMM GÜNDEMİNDEKİ TASARININ İLGİLİ MADDESİ

Mecliste görüşülmekte olan torba Kanun Tasarısında yer alan ve kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren düzenlemenin alt komisyondan gelen hali şu şekilde:

MADDE 82 – 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde; ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilir.

“Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz.”

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır.”
memurunyeri.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.