Memurlar Ek Zam İçin Yollara İniyor

2014 ve 2015 yılı maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde...

Memurlar Ek Zam İçin Yollara İniyor
05 Aralık 2014 Cuma 15:46

2014 ve 2015 yılı maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde sözde yetkili konfederasyon tarafından masada yüz üstü bırakıldın. Kanuna göre 30 gün sürmesi gereken toplu sözleşme görüşmeleri meb personel hileli bir imza ile 7 gün içinde, 2 toplantı sonunda bitirildi.

Toplu sözleşme sonunda hiçbir ekonomik kazanım elde edilemediği gibi kazanılmış hakkımız olan enflasyon farkı ödemesi dahi gasp edildi.

Memur maaşlarına yapılan 123 TL, emekli maaşlarına yapılan 140 TL’lik net artış, tarihi başarı olarak yutturulmaya çalışıldı.

123 liralık artış doğalgaza, elektriğe, suya, gıdaya yapılan zamlarla çoktan eridi, gitti.

Ailenin zorunlu harcamaları 10 ayda tam 410 lira yükseldi, memur maaşı kuşa döndü.

Bu haksızlıklara, hileli anlaşmalara, danışıklı dövüşlere, ahbap çavuş ilişkilerine “ARTIK YETER!” deme vakti geldi.

Memuru ve emekliyi yok sayan, sorunlarımıza çare üretmeyen, bizleri bütün bir yıl boyunca 123 liraya mahkûm eden ve 2015’de de %3+%3 zammı reva görenlere karşı,

Memuruyla, emekli, dul ve yetimiyle tüm vatandaşlarımızın feryadını duyurmak için,
Eriyen maaşların telafisi için,
Artmayan nöbet ücretleri, fazla mesai ödemeleri, döner sermayeler, ek ders ücretleri, ek ödemeler, özel hizmet tazminatları, sosyal yardımlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için,
4/C’lilere, yardımcı hizmetlilere verilen sözlerin tutulması için,  
Belli kesimlere verilen maaş zammının, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi için,
Tam 1,4 milyar liraya saray inşa edip, Cumhurbaşkanlığına 200 milyon lira, milletvekili maaşlarına 1000 lira zam yapıp; bizlerden aldıkları vergileri, lojman kiralarını, yemek ücretini, kreş ücretini %10’un üzerinde artırıp, memurlara 123 lira zammı reva görenlere “Dur!” demek için,
2014 ve 2015 yıllarının şaibeli bir imzaya kurban edilmemesi için,
TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL MERKEZİ

15 BİN LİRA ZARAR VAR
Toplu sözleşmedeki hesap bilmezlik nedeniyle ortaya çıkan zararın önümüzdeki 10 yıl içinde memurun ortalama 15 bin lira zarar ettiğini belirten Doğruyol, "Bugün itibarıyla memurların yaklaşık yüzde 75'i vergi dilimi tavanından dolayı 15 Ocak 2014 tarihinde aldıkları maaştan daha az maaş almaktadırlar. Yani 2014 yılında memurların maaşı artmamış azalmıştır. 13 yıldır tek başına iktidar olan mevcut hükümet yetkilileri istedikleri kanunu istedikleri zaman ve hatta saatte çıkartırlarken söz konusu memurların talepleri olunca kulakları sağır, gözleri kör olmaktadır. Bu haksızlıklara, hileli anlaşmalara, danışıklı dövüşlere, ahbap çavuş ilişkilerine 'Artık Yeter' deme vakti geldi. Artmayan nöbet ücretleri, fazla mesai ödemeleri, döner sermayeler, ek ders ücretleri, ek ödemeler, özel hizmet tazminatları, sosyal yardımlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için Ankara'da olacağız. Hakim ve savcılara verilen bin 155 lira maaş zammının, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmeli" dedi.

Ahmet DOĞRUYOL
Türkiye Kamu Sen İzmir İl Tems.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.