Memurlara Aylık Maaş Dışında Yapılan Bazı Ödemelerin Miktarı Ne Kadar Oldu?

Devlet memurlarına aylık maaşlarının dışında mali ve sosyal haklar kapsamında bazı ödemeler de yapılmaktadır. Bu ödemelerin bazılarının miktarı, yıl içerisinde yapılan maaş artışlarına göre değişebilmektedir.

Memurlara Aylık Maaş Dışında Yapılan Bazı Ödemelerin Miktarı Ne Kadar Oldu?
20 Temmuz 2015 Pazartesi 12:27

2015 yılı ikinci altı aylık dönemi için memur maaş katsayılarının %4,76 oranında artmış olması, Devlet memurlarının mali ve sosyal haklarının bazılarının miktarını da artırdı. Miktarı değişen mali ve sosyal ödemelerin bazılarından ve bu ödemelerin zamlı miktarlarından aşağıda söz edeceğiz.

Sosyal Denge Tazminatı

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde istihdam edilen kamu görevlilerine sosyal denge tazminatı ödenebilmektedir.

Ödenebilecek sosyal denge tazminatı aylık tavan tutarı en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) %100’ü kadar olabilmektedir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde ödenebilecek sosyal denge tazminatı miktarı en yüksek "789,30 TL" olacaktır.

Mahalli İdareler Personelinin İkramiyesi

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinde görev yapan Devlet memurlarına (ilgili kurumdaki toplam memur sayısının en çok %10’u), ilgili encümenin takdiriyle yılda iki defa ikramiye ödenebilmektedir.

Büyükşehir belediyesi personelin verilecek her bir ikramiyenin miktarı, en çok 36.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı kadar olabilecektir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde büyükşehir belediyesi personeline ödenecek her bir ikramiyenin miktarı en yüksek "2.991,02 TL" olacaktır.

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyeler ile il özel idarelerinin personelin verilecek her bir ikramiyenin miktarı, en çok 25.000 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı kadar olabilecektir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde, il özel idareleri ile belediyelerin (büyükşehir belediyesi olmayan) personeline ödenecek her bir ikramiyenin miktarı en yüksek "2.077,10 TL" olacaktır.

Ölüm Yardımı

Eşinin veya çocuklarının ölümü halinde Devlet memurlarına; kendilerinin ölümü halinde ise önceden belirledikleri kişiye veya aile fertlerine yardım yapılır.

-Devlet memurunun, memur olmayan eşi ile aile yardımı ödeneğinden yararlanmakta olan çocuğunun (üvey çocuklar dahil) ölümü halinde, kendisine en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında yardımı yapılır. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde eşi veya çocuğu ölen memura yapılacak ölüm yardımının miktarı "789,30 TL" olacaktır.

-Devlet memurunun ölümü halinde, sağlığında kurumuna bildirmiş oldu kimseye; kimseyi bildirmemişse eşine ve çocuklarına; bunlar yoksa anne ve babasına; bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek Devlet memuru aylığının iki katı tutarında ölüm yardımı yapılır. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde ölen eşi veya çocuğu ölen memura yapılacak ölüm yardımının miktarı "1.578,60 TL" olacaktır.

Ödül

Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmalarıyla emsallerine göre başarılı görev yapan memurlara “Başarı Belgesi”, üç defa başarı belgesi alan memurlara ise “Üstün Başarı Belgesi” ve ödül verilmektedir.

Üstün başarı belgesi alan memura; merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde ise vali uygun gördüğünde en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) % 200’ü tutarına kadar para ödülü verilebilmektedir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde memurların bir defada alabileceği ödül miktarı en çok"1.578,60 TL"olacaktır.

Aile Yardımı

Devlet memurlarına, eş ve çocuklarından dolayı aile yardımı ödeneği verilebilmektedir.

-Eş için aile yardımı: Memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşi için, 2.134 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenen tutarda aile yardımı ödenir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde memura eşi için ödenecek aile yardımı miktarı "177,30 TL" olacaktır.

-Çocuk için aile yardımı miktarı: Aile yardımı ödenebilecek her bir çocuk için 250 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenen tutarda (72 aylık ve daha küçük çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödenir. Buna göre, 2015 yılının ikinci altı aylık döneminde memura çocuklarından dolayı ödenecek aile yardımının miktarı, 72 ay ve daha küçük her bir çocuk için "41,54 TL", 72 aydan büyük her bir çocuk için ise"20,77 TL" olacaktır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.