MEMURLARIN GENEL HAKLARI ARASINDA NELER VAR?

DEVLET MEMURLARININ GENEL HAKLARI ARASINDA NELER VAR?

MEMURLARIN GENEL HAKLARI ARASINDA NELER VAR?
30 Haziran 2015 Salı 01:42

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile memurlara çeşitli haklar tanınmış olmakla birlikte, bazı haklar “Genel Haklar” başlığı altında düzenlenmiştir.

Devlet Memurları Kanununun memurlar için genel hak olarak gördüğü haklar arasında şunlar yer alıyor:

Uygulamayı isteme hakkı: Devlet memurları, 657 sayılı Kanun ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan tüzük ve yönetmeliklerin yürürlükte bulunan hükümlerin kendileri hakkında aynen uygulanmasını istemek hakkına sahiptirler.

Güvenlik hakkı: Kanunlarda yazılı haller dışında Devlet memurunun memurluğuna son verilmez, aylık ve başka hakları elinden alınamaz.

Emeklilik hakkı: Devlet memurlarının, özel kanununda yazılı belirli şartlar içinde, emeklilik hakları vardır.

Çekilme hakkı: Devlet memurları, 657 sayılı Kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler.

Müracaat, şikayet ve dava açma hakkı: Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler. Müracaat ve şikayetin nasıl yapılacağına ilişkin yazımız için tıklayınız …

Sendika kurma hakkı: Devlet memurları, Anayasada ve özel kanununda belirtilen hükümler uyarınca sendikalar ve üst kuruluşlar kurabilir ve bunlara üye olabilirler. Sendika üyesi olmaya ilişkin yazımız içintıklayınız …

İzin hakkı: Devlet memurları, 657 sayılı Kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler.

Kovuşturma ve yargılama hakkı: Devlet memurlarının görevleri ile ilgili veya görevleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı soruşturma ve kovuşturma yapılması ve haklarında dava açılması özel hükümlere tabidir.

İsnat ve iftiralara karşı korunma hakkı: Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikayetler, garaz veya mücerret hakaret için, uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığı ve soruşturma veya yargılamanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda bu isnat sabit olmadığı takdirde, merkezde bu memurun en büyük amiri, illerde valiler, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isterler. İsnat ve iftiraya karşı memurun nasıl korunacağına ilişkin yazımız için tıklayınız

 

memurunyeri.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.