Memurların Göreve Gelebilmek İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

Her memurun göreve gelebilmesi için belirli bir bekleme süresi bulunmaktadır.

Memurların Göreve Gelebilmek İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?
03 Temmuz 2014 Perşembe 13:48

 657 sayılı devlet memurları kanununa göre istifa eden veya müstafi olan yani görevden el çekmiş sayılan memurun geri dönebilmesi için bazı sürelere ihtiyaç vardır. Memurların göreve gelebilmesi için bu bekleme sürelerini doldurmuş olması gerekir. Bu süreleri şöyle açıklayabiliriz.

 
-Kendi istekleriyle istifa eden memurlar altı ay geçmeden yeniden başvuru yapıp görevlerine dönme işlemini başlatamaz.

-Müstafi devlet memurları ise bir yıl boyunca beklemek zorundadır. Ancak bu tarihten itibaren başvuru yapıp görevlerine geri dönmek isteyebilir.

-Devlet memuru istifa edip yerine biri atanana kadar bekler. Bir ay boyunca yerine yeni bir kişi gelmezse amirine haber vererek görevini bırakabilir. Bu kişiler göreve gelmek için bir yıl beklemek zorundadır.

-İstifa eden memurun görevi kritikse ve yerine biri gelene kadar görev aksayacaksa görevini bırakamaz. Bir kişiye görevini teslim edene kadar göreve devam etmesi gerekir. Yerine biri gelene kadar süresiz bir şekilde görevine devam eder. Yerine birinin atanması işlemi idarenin inisiyatifindedir. Eğer bu kurala uymadan görevini bırakıp giderlerse üç yıl boyunca göreve yeniden gelmek için başvuruda bulunamazlar.

-OHAL, deprem vs. gibi doğal afet ve ülkenin olağanüstü bir durumda olması durumunda memurlar görev yerlerini kesinlikle bırakamaz. Görevlerine biri gelene kadar görevlerine devam etmek durumundadırlar. Bu zorunluluğa uymadan memurluğu bırakanlar bir daha hiçbir zaman memurluğa geri dönüş için başvuru yapamaz.

-Diğer durumlarda bulunan memurlar için bir düzenleme yapılmamıştır. Bu memurlar genel bekleme şartlarına uymak durumundadır. Dolayısıyla bir memurun yeniden işe dönebilmes için mutlaka altı ay beklemesi gerekir. Ancak bu tarihten sonra memurluğa geri dönüş için talepte bulunabilir.

-Aday memurken ayrılan memurlar görevlerine yeniden dönmek isterse altı ay beklemek durumunda kalır. Bir yıllık aday memurluk süresini doldurmasına rağmen asil memurluğa geçmeyen ve bu şekilde memurluktan ayrılan memurlar tekrar aynı kadroya belli bir süre geçmeden başvurabilir. Başka bir kuruma girmek istiyorlarsa aldıkları KPSS puanıyla kuruma başvurmak durumundadırlar.

-Sözleşmeli personel ise belli bir bekleme süresine sahip değildir. Görevden ayrıldıktan sonra geri dönüş için başvuru yapamaz. Ancak aynı kurumda çalışmak istiyorsa kurum sınavına veya KPSS puanıyla yapılan merkezi atamalara katılarak kurumda yeniden işe başlayabilir.

-4C geçici personelin bekleme süresi yoktur. Görevden istifa ettikten sonra istediği zaman yeniden başvuru yapabilir.

-Akademik personelin göreve geri gelmek için bekleme süresi yoktur. İstifa eden akademik personel istediği zaman yeniden başlamak için başvuru yapabilir.

-Hakim ve savcılar istifa ettikten sonra bekleme süresine tabi olmadan istedikleri zaman başvuru yaparak görevlerine geri dönebilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.