Meram İlçe Milli Eğitim’deki Usulsüz Atamalara Tepki

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “ Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 1 Müdür, 7 Şube Müdürü olmak üzere toplam 8 kişilik yönetici normu bulunmaktadır..."

Meram İlçe Milli Eğitim’deki Usulsüz Atamalara Tepki
10 Temmuz 2014 Perşembe 13:39

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “ Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 1 Müdür, 7 Şube Müdürü olmak üzere toplam 8 kişilik yönetici normu bulunmaktadır. Ancak, ne hikmetse, 7 kişilik Şube Müdürü asil olarak görevdeyken, kadrolar dolu olduğu halde bir başka kişi 8. Şube Müdürü olarak geçici görevle görevine devam etmektedir. Olmayan bir kadroya Zübeyir Yavuz isimli kişi nasıl olur da Şube Müdürü olarak hala geçici görevle görevine devam ettirilebilir. Asil Şube Müdürleri gelip görevine başladıkları tarih itibariyle bu kişinin onayının iptal ettirilerek esas görev yerine gönderilmesi gerekirdi. Ancak bunun yapılmadığını görüyoruz. Buradan Sayın Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürümüze sormak lazım, bu nasıl oluyor? Sanırım bu kişi, bir sendikanın Meram İlçe Temsilcisi olduğu için göz yumuluyor. Sendika olarak bu konuda gerekli idari ve adli girişimleri de başlatacağız.”dedi

Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan usulsüzlükleri dile getirmek amacıyla basın toplantısı gerçekleştiren Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata “ Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 4 Temmuz Cuma günü, kapalı kapılar ardında yapılan ve maalesef konunun taraflarının olmadığı bir toplantı sonucu, Şube Müdürleri ve Şefler arasında görev değişiklikleri yapılmıştır. Bu görev değişikliklerinin, Okul Müdürlerinin atama işlemleri ile ilgili sürecin başlangıcında yapılması çok dikkat çekicidir. Sanırım birileri şark kurnazlığı peşindedir. Özellikle, Müdürlüğün İnsan Kaynakları Bölümü Yönetici ve Personel Atama bürosundan sorumlu Şube Müdürü ve Şefinin değiştirilmesi çok anlamlıdır. Okul Müdürlüğü atama iş ve işlemleri sırasında birilerini rahatsız edeceğe benziyor ki, tecrübeleriyle bu büronun yükünü omuzlayan, taraflı-tarafsız herkesin mevzuata uygun ve adil iş yaptıkları konusunda emin olduğu Şube Müdürü ve Şefin bu görevden alınmaları gerektiği anlaşılmaktadır. Yine, bu büroda, ücretli öğretmenlerin görevlendirme iş ve işlemlerinden sorumlu olan bir Memurun da görev yeri değiştirilerek, bu bürodan uzaklaştırılmıştır.Şimdi buradan Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne soruyoruz; Bu görev değişikliklerinde hangi kamu yararı vardır? Daha göreve başlayalı bir ay olmuşken, gerek İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak siz ve gerekse göreve yeni atanan 2 Şube Müdürü, görevde bulunan personeli ne kadar tanıyorsunuz da, görevleriyle ilgili değişikliğe ihtiyaç duyulmuştur? Bu görev değişikliklerini size öneren, telkin ve tavsiyelerde bulunan, fazladan Şube Müdürü olarak çalışan ve bir sendikanın da ilçe temsilcisi olan Z.Y. mudur? Bu görev değişikliklerinin altında yatan, Okul Müdürü atama iş ve işlemleri sırasında, hiç kimsenin sizlere ayak bağı olmaması, verilen puanların sürekli kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yandaşlarınız lehine değiştirilmesi midir? Siz de iyi biliyorsunuz ki, esas puanların ağırlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce verilecek puanlardadır. İlçe Milli Eğitim Müdürü ile Şube Müdürlerinin vereceği puanların toplamı 60 olacaktır. Puanlamayı yapacak Şube Müdürleri bunun için mi değiştirilmiştir. Asil olmayan, Fazlalık olarak geçici görevine göz yumulan ve Din Öğretiminden sorumlu Şube Müdürü olarak görev verilen Z.Y. Okul Müdürlerine puan verecek midir? 4 Temmuz’dan itibaren yapılan her türlü iş ve işlemlerin şaibeli olacağı açıkça ortada iken, bu görev değişikliklerinden dolayı vicdanen rahat mısınız? Adaletten, haktan, kul hakkından bahsederken, en büyük haksızlığı, adaletsizliği yaptığınızın ve kul hakkına girdiğinizin farkında mısınız? İhtiyaç duyuluyorsa ve yapılması gerekiyorsa, Rotasyona bağlı Şube Müdürleri atamasıyla Meram ilçesine gelecek 3 Şube Müdürü göreve başladığında ve Okul Müdürü atama işlemlerinden sonra bu değişiklikleri yapmış olsaydınız ne kaybederdiniz? Bu değişiklikleri yaparak, sizi bu göreve getirenlere mesaj mı veriyorsunuz?

Soruları çoğaltmak mümkündür, ancak, biz bu soruları şimdilik yeterli görüyor ve kamuoyuna cevap verilmesini bekliyoruz. Bu sorularımızı adli ve idari işlem yapılmak üzere ilgili makamlara da taşıyacağız.

Buradan açıkça ilan ediyoruz. 4 Temmuz tarihinden itibaren Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki yapılan iş ve işlemler şaibelidir. Burada bir “paralel yapı” tesis edilmeye çalışılarak yandaşlara avantaj sağlanmaya gayret gösterilmektedir. Görev yeri değiştirilen Şef ve Memur üyelerimiz en kısa sürede önceki görevlerine döndürülmelidir. Z.Y. isimli geçici görevli çalışan fazlalık Şube Müdürünün onayı iptal edilerek, esas görev yerine gönderilmelidir. Bu kişi, kesinlikle Müdür atama işlemlerinde puan vermemelidir. Devletin işinde mevzuat ve adalet anlayışı, objektiflik, denetlenebilirlik, hesap verilebilirlik ilkeleri ön planda tutulmalıdır. Her kademedeki yöneticiler de buna imkân sağlamalıdır. Ne yazık ki, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde bu anlayış ve ilkeler rafa kaldırılmıştır. “Ben yaptım, oldu” anlayışı hâkim kılınmak istenmektedir. Buna seyirci kalmayacağız, her platformda bu haksızlıkları ve adaletsizlikleri dile getirmeye devam edeceğiz."dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.