MESLEKİ VE TEKNİK LİSELERDE EK DERS SOYGUNU!!

MEB uzun yıllardır Ek derslere ilikin köklü bir düzenleme yapmamış olması birçok usulsüzlüğü ve suistimali de beraberinde getiriyor. Bunların en büyüğü Mesleki ve teknik liselerde..

MESLEKİ VE TEKNİK LİSELERDE EK DERS SOYGUNU!!
14 Eylül 2015 Pazartesi 12:00

Öğremtenlerin alacğaı EK Ders Üretini düzenelyen Ek Derslere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararında  Meslek Liselerinde atölye derslerinde grup uygulaması yapılıyor. Herkesin bildiği üzere bu uygulamaya göre 30 kişilik bir sınıf aynı atölye içerisinde güya 3 gruba ayrılıyor ve her 10 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. 

Ama genellikle bu dersler 30 kişi halinde 1 ya da bilemediniz 2 öğretmen tarafından okutuluyor.

Peki 3. öğretmen kim ve nerede?

Genellikle 3. öğretmenler ya müdür yardımcısı oluyor ya da okul müdürü. Ve atölyeye bir kere olsun bile uğramadan ek derslerini cebe atıyorlar. 

Ya da dönüşümlü olarak her hafta atöleyelerde 1-2 öğretmen ders anlatıp derse girerken diğer öğretmen okula geliyor ama içerde çay kahve sohbeti yapıp, gazetesini okurken kahve keyfi yapıyor, ya da okul dışında bir işi veya dükkanı varsa siparişlerin, faturalarını çeklerini vs kontrol ediyor, ya da çocuğunu kreşe götürüp evinin pazarını yapıyor, ya da koşusunu yapıp duşunu alıp arada bir okula uğruyor. Okul idareleri de bu duruma göz yumuyor.

Mesleki ve teknik liselerde hakkıyla görevini ifa edenlere bir sözümüz yok. Ancak soygun bu kadar olsa yine iyi. Çoğu okulda 18 saate hatta 24 saaate kadar İşletmelerde Temel Beceri Eğitimi adı altında Koordinatörlük / işletme görevi alınıyor ve her gün için devlet 8 saat ek ders ücreti ödüyor bu öğretmenlere. Koordinatörlüğü olabildiğince fazla alabilmek için var gücüyle Alan şefi ve okul idaresiyle kavgalar verilir bu okullarda.

Koordinatörlük kavgasının hiç eksik olmadığı mesleki ve teknik anadolu liselerde herkesi cezbeden çok tatlı bir para dönüyor . Ve çoğu kez Koordinatörlük kavgası yapılıyor bu okullarda. Çünkü Koordinatörlüğün olduğu gün teknik öğretmen okula gitmiyor onun yerine işetmeye gidiyor. Tabi giderse. Hakkıyla bu işi yaparsa. Genellikle koordinatörlükler Cuma ya da Pazartesi bölüşülüyor ve okula 4 gün gidiliyor. İşletmeye ise çoğu öğretmen gitmiyor gidiyormuş gibi yapıyor.

Ama haftada  6 saat ücretini cebe atıyor.

Üstüne üstlük bu öğretmenlerin ders programları da herkesten önce yapılıyor ve bir daha da değiştirilmiyor.

Basit Bir hesapla Mesleki  ve Teknik liseler bir teknik öğretmenin Bir Haftada  alabileceği Maksimum ek ders saati: 27 Saat Ek Ders+Açık Lise10 saat+ 6 saat Ders Dışı Egzersiz+8 Saat Pansiyon Nöbeti = TOPLAM 51 SAAT  

Ortalama Ek dersin 9,5 Tl olduğu düşünülürse Teknik Öğrettmn  Haftada 484,5 tl - Ayda İse 1938 tl  ye kadar Ek ders ücreti alabilmektedir.

Teknik Lise Müdürü ise 30 Saat Ek ders+ 6 saat ilave derse girmeden+10 saat Açık Lsie ( Açık Lisede de Dese girmeden giriyormuş gibi görünerek) = TOPLAM 46 Saate kadar  Ders Alabilmektedir.

Ortalama Ek dersin 9,5 Tl olduğu düşünülürse Teknik Lise Müdürü Haftada 437 tl - Ayda İse 1748 tl Ek ders ücreti alabilmektedir.

İlkokul ve ortaokul müdürlerinin 20 Saat Ek Ders Aldığı, Branş dersi öğretmenlerinin 20 saat, Sınıf öğretmenlerinin 18 saat ek ders alabildiği bir sistem mevcut. 

Bu çarpık yapının ve adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesi Teknik Liselerdeki soygunun ise bir an önce sonlandrılması , Bu kadar adaletsizliğin olduğu sistemin en baştan yapılandırılması gerekli.

Meslek Liselerindeki Koordinatörlük, Ders Programı ve EK Ders Ücretleri ile Derslerin mutlaka ama mutlaka Eğitim Denetmenleri tarafından sıkıca denetlenmesi gerekmektedir.

Çünkü çoğu Okul müdürü buna göz yumuyor. İşini doğru yapan öğretmen ve idareciler bu durumun tamamen dışındadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.