Mhp'nin Çalışan Kesime Vaatleri Neler?

Milliyetçi Hareket Partisinin seçim beyannamesinde memurlar, işçiler, sözleşmeliler ile ilgili neler vaat edeceği merakla bekleniyor. MHP'nin özellikle atama bekleyen 300 binin üzerinde öğretmen adayına atama sözü vereceği tahmin ediliyor.

Mhp'nin Çalışan Kesime Vaatleri Neler?
12 Nisan 2015 Pazar 23:15

Milliyetçi Hareket Partisinin seçim beyannamesinde memurlar, işçiler, sözleşmeliler ile ilgili neler vaat edeceği merakla bekleniyor. MHP'nin özellikle atama bekleyen 300 binin üzerinde öğretmen adayına atama sözü vereceği tahmin ediliyor.

Milliyetçi Hareket Partisinin 2011 genel seçimlerindeki vaatlerine yakın vaatlerde bulunacağını öngörebiliriz. İşte MHP'nin 2011 genel seçimlerinde çalışan kesimle ilgili vaatleri:

Çalışan kesim: memurlar, işçiler, sözleşmeliler

22. Çalışların ücretlerinin sadece enflasyon oranındaki artışı dikkate alan bir anlayışla belirlenmesi yerine, çalışanların ekonomik büyümeden pay alacağı şekilde belirlenecektir.

23. Asgari ücretliden vergi alınmayacak, bütün çalışanların gelirlerinin asgari ücret kadar kısmı vergi dışı bırakılacaktır.

24. Ücretlilerin gelir vergisi oranı kademeli olarak yüzde %10'a indirilecektir.

25. Kamu istihdamı gözden geçirilerek aynı ya da benzer işi yapmakla birlikte sözleşmeli, geçici, taşeron elamanı, 4/B'li, 4/C'li, vekil ve benzeri adlar altında istihdam edilenlerin tamamının kadrolu istihdamını sağlayacak düzenlemeler yapılacak, bu alandaki karmaşa ve mağduriyetler giderilecek, eşitlikçi, adaletli ve hakkaniyetli bir istihdam düzeni sağlanacaktır.

26. Kamu çalışanlarının ek gösterge, hizmet tazminatı, fazla çalışma tazminatı, diğer zam ve tazminatlar ile yan ödeme gibi kurumlar ve statüler arası farklılıklara yol açan ödeme unsurları gözden geçirilerek, tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde ve hakkaniyete uygun biçimde yeniden düzenlenecektir.

27. Kamuda çalışanlara ödenen denge tazminatı arttırılacaktır.

28. Güvenceli esnek istihdam şekilleri yaygınlaştırılacak, bu amaçla başta sosyal güvenlik mevzuatı olmak üzere ilgili yasalarda gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

29. Öğretmenlere, araştırma görevlilerine, okutmanlara ve diğer öğretim yardımcılarına araştırma ve kendini geliştirme faaliyetlerine katkı olmak üzere beş bin göstergenin memur maaş katsayısı ile çarpımı tutarında her ay yaklaşık 310 lira "Araştırma - Geliştirme Tazminatı" verilecektir.

30. Kadrolu olmayan sözleşme ve geçici çalışan öğretmenler daimi kadrolara geçirilecektir.

31. Öğretmenler arasında yapılan kademelendirme nedeniyle oluşan ücret farklılaşmasından yararlanamayan emekli öğretmenlerin de bu düzenlemeden yararlanmaları için intibakları yapılacaktır.

32. Eğitime hazırlık ödeneği eğitim kurumlarında çalışan tüm personele teşmil edilecektir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.