Milli Eğitim Kanunu'na Yeni Madde Önerisi

İzmir (bağımsız) Milletvekili Ertuğrul Günay, 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 53. maddesine 3 fıkra eklenmesini önerdi.

Milli Eğitim Kanunu'na Yeni Madde Önerisi
12 Ocak 2015 Pazartesi 15:37

Bu önerinin yasalaşması halinde;

- Zorunlu eğitim süresinde Bakanlığın verdiği ücretsiz ders kitapları dışındaki kitaplardan öğrenciler sınav sorumluluğu taşımayacak. Böylece yardımcı/ek vb adlar altında öğrenciye yük olunmayacak.

- Bütün öğrencilere günde bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilecek.

-Devlet okullarında talep eden öğrencilere ders yılı başında bir çift ayakkabı ve palto verilecek. Böylelikle devlet, zorunlu eğitim çağındaki çocukların ve gençlerin hayata daha sağlıklı ve özgüvenli başlaması için yeni sosyal sorumluluklar yüklenmiş olacak.

Yasa önerisinde medya aracılığıyla yayılan yoksul çocuk fotoğraflarının vicdanları kanattığı belirtilerek şöyle denildi:

"...Eğitim sürecine katılan öğrencilerin ders gereçleri, beslenme, barınma ve giyim konusunda yaşadığı eşitsizlikler, onların hayat karşısında duruşlarını olumsuz etkiler. Bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, hiç olmazsa azaltmak ve özgüvenli yetişmelerini sağlamak 'sosyal devlet'in temel görevlerinden biri, belki birincisidir.

Oysa, her ders yılı içinde ayakkabıları eskimiş, yırtık, bazan terlikle okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin fotoğrafları basına yansımakta ve vicdanları kanatmaktadır. Sırtında soğuktan, yağıştan korunacak bir paltosu olmadan okula gitmek zorunda kalan öğrenciler ise sayılamayacak kadar çoktur.

O nedenle, nasıl ki, zorunlu olan askerlik hizmeti sırasında yükümlülerin bütün gereksinimi devlet tarafından karşılanmakta ise, zorunlu eğitimde de öğrencilerin ders kitabı yanında, ders saatleri içinde bir öğün sıcak yemek ve sağlıklı giyim için gerekli ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır.

Devletin, bu sosyal yükümlülüğünü gereği gibi yerine getirebilmesi için giyecek desteğinin talep edenlerle sınırlı tutulması öngörülmüştür..."


Kaynak:eğitimajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.