Milli Eğitim Müdürümüz Murat Öğütcü´nün Öğretmenler Günü Konuşması

Öğretmeninin toplumdaki önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin ulviliğini kavramak amacıyla, Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 86 yıl önce millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım1928 günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Milli Eğitim Müdürümüz Murat Öğütcü´nün Öğretmenler Günü Konuşması
08 Kasım 2017 Çarşamba 03:45

 SAYIN KAYMAKAMIM, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIM, DEĞERLİ MİSAFİRLER VE SAYGI DEĞER MESLEKTAŞLARIM!

Konuşmama başlamadan önce; bizleri yetiştiren öğretmenlerimizden vefat edenlere Allahtan rahmet;  hayatta olanlara da sağlık sıhhat içerisinde hayırlı uzun ömürler diliyorum.

 

Öğretmeninin toplumdaki önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin ulviliğini kavramak amacıyla,  Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 86 yıl önce millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım1928 günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

Öğretmenlik insanlık tarihinin en eski en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıtadır öğretmenlik mesleği.meb personel

 

Öğretmenin vazifesi, gücü oranında erdemli toplum oluşturulmasına katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı, kısacası yaratılmışların en şereflisidir. Ama aynı zamanda, en merhametsiz, acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibidir. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede, öğrettiklerini davranış haline getirttirmede ve başkalarının haklarına tecavüz etmeyi engellenmede birinci derecede etkilidir. Öğretmen görevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir.

 

“Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek” ve "İnsanların en hayırlısı insanlara yararlı olanıdır.” “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” gibi özlü sözler icra ettiğimiz mesleğin ne kadar şerefli ve yüce bir gayeye hizmet ettiğimizin bir göstergesidir.

 

Sayın Kaymakamım, saygı değer meslektaşlarım,

Milletimizi millet yapan Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Öğretmen İnsan yetiştiren ustadır. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

 

Karşı karşıya kaldığımız veya kalacağımız bütün olumsuz şartlara rağmen ruhumuzu her şartta canlı tutarak, heyecanımızı kaybetmeden, başarıya ulaşabiliriz.

 

Yarınlarımıza güvenle, adaletle bakabimemiz için, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızı erdemli, kişilikli, vatanını milletini seven, tarihine, mazisine değerlerine bağlı yeniliklere açık her alanda başarılı, meb personel donanımlı yetiştirmek mecburiyetimiz vardır. Çocuklarımızın ilim, teknik ve medeniyet yarışında insanlığa örnek olacak bir seviyeye erişme azim ve kararında olarak yetiştirilmesi asıl gayemiz olmalıdır.

 

Gençliğine sahip olan geleceğinden emin olur. Bu ideallerle yetiştireceğimiz gençlerimiz büyük Türkiye’nin inşasında en büyük servetimiz olacaktır.

 

Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle donatmalı  ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz.

 

Bu vesile ile bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 

Emekliye ayrılan emektar öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında Allahtan sağlık sıhhat, afiyet ve mutluluk diliyorum. Adaylığı kaldırılan genç öğretmen arkadaşlarıma da meslek hayatlarında başarılar diliyor saygılar sunuyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.