Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Zekeriya Çınar´ın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Zekeriya ÇINAR´ın "24 Kasım Öğretmenler Günü" Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Zekeriya Çınar´ın
08 Kasım 2017 Çarşamba 03:46

 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ZEKERİYA ÇINAR´IN "24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" MESAJI     

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

           

Kıymetli meslektaşlarım, 

Başöğretmenimiz Atatürk’ün “Bir millet, savaş meydanlarında ne kadar zaferler elde ederse etsin, o zaferin yaşayacak neticeler vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür” şeklindeki sözlerini hatırlatarak öğretmenlerime sesleniyorum;

 Mutlaka hayalleriniz olsun. Mutlaka hedefleriniz olsun. Umudunuzu, azminizi, cesaretinizi bir an olsun kaybetmeyin. Akif´in dediği gibi;             

 

İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum Nevruz?

Ne çok söyle, ne büyük söyle, yiğit işte gerek,

Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme,

Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.

 

Bugünün Türkiye’sinde işte bu şekilde bir gençlik yetiştirmek gerek. Şikayet ettiğiniz her şeyi gelecekte değiştirmek sizin ellerinizde. Şikayet etmek yerine karanlığa bir mum yakmak sizlerin ellerinde. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne Türkiye´yi taşıyacak olan sizlersiniz. Ben sizlere yürekten inanıyor ve güveniyorum. Bu aziz millet de size güveniyor ve inanıyor.

 

            Bizim medeniyetimiz, öksüz bir medeniyet değildir. Köksüz bir medeniyet hiç değildir. Tam tersine bizim medeniyetimizin kökü ilme, irfana, hikmete, bilgiye, öğrenmeye ve öğretmeye dayalıdır. Biz, ´bana bir harf öğretenin kölesi olurum´ diyen bir medeniyetin mensuplarıyız. Dolayısıyla öğrencisi ile öğretmeni arasında bu ilişkiyi kurabilmiş bir medeniyet. Bu bağlamda, öğrencilerimizi sadece bilgilerle değil, manevi duygularla da donatmak zorundayız. Bu durum tıpkı bir kuşun iki kanadı gibidir. Kanatlardan biri bilgi ve birikimi oluştururken diğeri manevi duyguları oluşturur. Maddi yönden yetiştirilen bir öğrenci birbirine paralel olarak manevi yönden de yetiştirilemezse o kuş uçamaz.

 

İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanıdır. Ama aynı zamanda en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibidir. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve başkalarının haklarına saygı duymayı öğretmede çok etkilidir. Eğitimden sorumlu öğretmen de, erdemli toplumun oluşumunda ve bireylere toplumda yaşama sanatını kazandırmada en önemli kaynaktır. Bu nedenle öğretmenlik için “peygamber mesleği” derler. Hakikaten de yüce, onurlu, aynı zamanda da sabır gerektiren, cefası bol bir meslektir öğretmenlik. Bu mesleğin türlü zorluklarına rağmen, hemen her öğretmen, dünyaya yeniden gelse yine öğretmen olmak istediğini söyleyecektir. Öğretmenlik mesleği, sevilmeden yapılması zor bir meslektir.

 

Görevleri başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle anarken, dünyanın en saygın ve en güzel mesleklerinden birini icra eden tüm öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlar, hepinize en kalbi duygularımla sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.

 

                                                                                            Zekeriya ÇINAR

     İl Milli Eğitim Müdürü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.