MİLLİ EĞİTİM SUÇ İŞLEDİ

Sendika binasında yönetimiyle birlikte basın açıklaması düzenleyen Türk Eğitim Sen Gölcük Şube Başkanı Yaşar Tokay, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tokay, açıklamasında Milli Eğitim'in suç işlediğini ifade etti

MİLLİ EĞİTİM SUÇ İŞLEDİ
25 Haziran 2015 Perşembe 10:32

 

Türk Eğitim Sen Gölcük Şube Başkanı Yaşar Tokay, sendika yöneticileriyle birlikte sendika binasında bazı açıklamalarda bulundu. Tokay, "15 Haziran itibariyle TÜİK verilerine göre açlık sınırının Bin 350 lira, yoksulluk sınırının ise 4 Bin 40 lira olarak belirlendiği, işsizliğin yüzde 12 olduğu gençlerdeki işsizliğin yüzde 20 ve büyümenin ise sadece yüzde 2 olduğu bir ülkede yaşamaktayız. Yani bu durumun birçok evde yemek pişmediği ve tencere kaynamadığı görülüyor. Bu durumların ciddi bir şekilde ortaya koyulması gerekiyordu. Nitekim tüm bunlardan ötürü ülkemizin 13 yıllık iktidarı sorgulanmaya başladı. Dolayısıyla seçimlerden ise böyle bir sonuç çıktı. Ayrıca insanların meraklandığı, kuşkuların fazlasıyla arttığı bir oransal dağılım söz konusu hale geldi. İş konusunda ülkemizde sadece büyüyen bir inşaat sektörü var. Bunun haricinde sanayileşme alanında yapılan hiçbir şey yok. Kamunun Cumhuriyet döneminde ve hatta 1960 dönemine kadar elde ettiklerini 13 yıldır var olan iktidar tek başına elde edememiştir. Ekonomik anlamda çareler üretilmesi ömrümüz fazla uzun olmaz” dedi.

 

17 MİLYON ÖĞRENCİ TATİLE ÇIKTI

Tokay, açıklamasının devamında, “Eğitim tarafına bakacak olursak şu anda 17 Milyonun üzerinde öğrencimiz tatile girdi. Bunun yanı sıra 800 Binin üzerinde de öğretmenimiz var. Bir devletin gerekli kademe noktalarına ya da merci noktalarına bizim eğitim camiamız içerisinde kişiler yetiştirilmesi önleniyor. Milli Eğitim’in devletimizin söz konusu merci noktalarına kaliteli ve kalifiyeli insanlar yetiştirme konusunda adeta ülkemizin bir merhemi olması gerekiyor. Fakat mevcut eğitim sistemi bunu gerçekleştirmede çok geri kalıyor. Dolayısıyla kendi Milli Eğitim sistemimizle yetiştirdiğimiz insanların doldurduğu kadrolarla muhatap olamayınca bir çöküntü içerisinde olunuyor. Yani dünyanın en iyi 20 ekonomisinden birine sahibiz demek lafla olmuyor. İstihdam, aşı ve işi olan Türk insanı hayal ediliyor. Bunun için ise ülkemizde son derece iyi ve donanımlı bir yönetim gereklidir. Kurumların, bürokrasinin, meclisin, bakanlıkların ve müsteşarlıkların sağlıklı bir şekilde hak eden kişilere teslim edilmesi gerekir. Eğer ki bu görevler sadece kağıt da yazdığı gibi gerçekleştirilseydi, zaten sorun olmazdı. 7 Haziran’dan sonraki sürecimizde ise baskı, korku, yandaşlık ve diğer konuların son bulması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

DİMDİK AYAKTAYIZ

Tokay, son olarak Türkiye’nin yargı sistemi değerlendirdi. Tokay, yargı sistemi konusunun en önemli konulardan biri olduğunu belirterek, "En önemli hususlardan bir tanesi ise yargıdır. Yargımızın hukukun üstünlüğü ve adalet anlayışı içerisinde herkese eşit mesafede olması ve her türlü haksızlığın önüne geçmesi gerekir. Örneğin Milli Eğitim camiasında şu müdürleri ve diğer üst düzey müdürler, göreve başladıkları yerden itibaren 6 ay süre geçmediği takdirde atama yapamazlar. Yargımız bunu durdurdu ama ona rağmen hiç aldırış etmeyen Milli Eğitim Bakanlığı ise suç işledi. Bir zamanlar ‘Hukukun üstünlüğünden çok, üstünlerin hukuku’ diyen kişiler, şimdi ise bunu kendileri yapıyorlar. Fakat bizler Türk Eğitim Sen olarak 220 Bin üyemizle dimdik bir şekilde ayaktayız. Sıkıntılara ve sorunlara karşı hak ve hakkaniyet anlayışı içerisinde daima haklı mücadele içerisinde oluyoruz ve bundan asla geri durmayacağız” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.