Milli Eğitimdeki Hukuksuzluk, Üst Mahkemelerce Tescil Ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerine yönelik performans değerlendirme uygulamasındaki hukuksuzluklar mahkemeler tarafından tek tek tescil ediliyor. Zonguldak'ta performans değerlendirme formlarının mahkemece celp edilmesi ile değerlendirme...

Milli Eğitimdeki Hukuksuzluk, Üst Mahkemelerce Tescil Ediliyor
13 Ocak 2015 Salı 13:00

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerine yönelik performans değerlendirme uygulamasındaki hukuksuzluklar mahkemeler tarafından tek tek tescil ediliyor.

Zonguldak'ta performans değerlendirme formlarının mahkemece celp edilmesi ile değerlendirme yapılırken yıl içinde yapılan toplantılara bilfiil katılan müdürlere 'toplantıya katılmadı', ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak derece alan okulların müdürlerine 'yarışmalara katılmamıştır' veya 'adil davranmamaktadır' şeklinde gerçeğe aykırı değerlendirmeler yapıldığı ortaya çıktı. Haksızlığa uğradığını iddia eden 72 okul müdürünün tamamına yakını Zonguldak İdare Mahkemesi'ne dava açmış, Zonguldak İdare Mahkemesi’nce yürütmeyi durdurma kararları veriliyor.

'ASIL PARALEL YAPI MAHKEME KARARLARINI HİÇE SAYANLAR'

Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Müdürü Şahin Ören, yapılan haksızlığa ateş püskürdü. Asıl paralel yapının, mahkeme kararlarını hiçe sayanlar olduğunu anlatan Ören, şube başkanlığında Cihan'a açıklamalarda bulundu. Ören, "Dün nasıl yargıda, emniyette suçsuz insanları hapse attılarsa bugün de milli eğitimde bunlar yaşanıyor. Komisyon, okul müdürlerinin yaptıkları konulara bile bakmadan hayır diyerek haksız hukuksuz bir değerlendirmeye varmıştır. Bunu mahkeme görmüş ve bu oyunu bozmuştur." ifadesini kullandı.

'YARGI TOKADI SURATINIZA VURMUŞTUR, ARTIK YANLIŞTAN DÖNÜNÜZ!'

Ören, "Yerinden ve ilk defa görevlendirme adı altındaki kararnameyle hem Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki hem de aşağıdaki bürokratları, okul müdürlerini refüze etmek amacıyla ortaya konulan bir oyundur. İşte uydurma bir değerlendirmem formu yapmışlardır. Okul müdürlerinin yaptığı konulara bakmadan evet hayır işaretleyerek ve özellikler 'hayır' kısımlarını çok kullanmak suretiyle haksız hukuksuz bir değerlendirme yapılmıştır. Bunu mahkeme görmüştür ve bu oyunu bozmuştur. Zonguldak'ta 72 tane okul müdürü görevden alınmıştı. Bunlardan 20 tanesi bizim sendika üyesiydi. Bu arkadaşlarımızın yüzde 80'i yürütmeyi durdurma kararı aldırdılar. Ve diğerleri de peyderpey devam ediyor. Bu ne demek? Siz haksızlık yaptınız demektir. Yargı, tokadı sizin suratınıza vurmuştur. Bir takım yerleri paralel yapı diye insanları töhmet altında bıraktınız. Onların yanına giderek yemeğini yediniz, suyunu içtiniz. Dolayısıyla bu ahlaki bir davranış değildir. Buradan o arkadaşlarımızı ahlaka davet ediyorum. Milli Eğitim yetkilileri lütfen yanlıştan dönünüz." çağrısında bulundu.

'YAKANIZA YAPIŞACAĞIM'

Ören, "Bu hukuksuzluk, bu dünyada da yakanıza yapışacaktır, öbür dünyada da yakanıza yapışacaktır. Onlar yapışmazsa, ben söz veriyorum: Zonguldak'ta yakanıza ben yapışacağım. Ve bu haksızlıklar düzelinceye kadar yakanızdan inmeyeceğim." şeklinde konuştu.

'ZULMÜ YAPAN ZALİMDİR, ZALİMİN YANINDA OLAN DA YİNE ZALİMDİR'

Okul müdürlerine yönelik değerlendirme formundaki hukuksuzlukları gösteren 24 yıllık eğitimci Şahin Ören, şunları söyledi: "Değerlendirme formunda okul müdürü toplantılara katılıyor mu katılmıyor mu diye sorulmuş. Mesela ilgili yetkili, toplantılara katılmıyor demiş. Bu okul müdürleri toplantılara katıldığını belgelendirmişler. Buradan şunu tespit ettik. Komisyondaki arkadaşlarımız, soruları okumadan direk cevap noktasına geçmişler ve 'hayır' diye işaretleyerek iç yüzlerini ortaya koymuşlardır. Buradaki amaç okul müdürlerini ölçmek, değerlendirmek değil; arkadaşlarımızı cezalandırmaktır. Bir büyüğümüzün söylediği bir söz var: Bu dünyada küfür sonsuza kadar var olacaktır ama zulüm sonsuza kadar var olmayacaktır. Bunu adı zulümdür. Zulmü yapan zalimdir, zalimin yanında olan da yine zalimdir. Onlara insani olarak üzülüyoruz. Bunların hesabı verilecek ey Milli Eğitim yetkilileri! Bunları öbür dünyada size soracaklar. Bu olmayan şeyleri var diye gösterdiniz. Müdürleri hakkaniyet ölçüsüne uymadan yanlış değerlendirdiniz. O zaman o sırat köprüsünü nasıl geçeceksiniz diye sormak istiyorum."

'HER TÜRLÜ YAMUKLUĞUNUZU, ÜÇGENLİĞİNİZİ VE DÜZ OLMADIĞINIZI GÖRDÜK'

Daha önce bakanlığın Milli Eğitim Şube müdürlerine yönelik uygulamalarına da değinen Ören, "Önce bir sınav yaptılar sonra mülakat yaptılar. Sınav puanını değerlendirmeden yalnızca mülakat puanıyla şube müdürlerine atama yaptılar. Sonra mahkeme 'sınav puanını değerlendirmeden mülakat puanıyla atama yapamazsınız' kararı verdi. Mahkeme kararına rağmen sayın müsteşar, bu kararı uygulamadı. Bunlar hala görevlerine devam ediyorlar. Bu nedir? Hukukun olmadığı mahkeme kararlarının uygulanmadığı yapı, ikinci yapıdır. Ben teknik resimciyim, bu paralel çizgi demektir, bu da paralel yapı demektir. O arkadaşlar 'biz dikeyiz' diyorlar ama biz onların hiç dikliğini görmedik. Ama her türlü yamukluğunuzu, üçgenliğinizi ve düz olmadığınızı gördük." dedi.

DOSYALAR KABARDI

Ören, Milli Eğitimin okul müdürlerine haksızlık yaptığını belgelendiren dosyaların kabarık olduğunu ileri sürdü. Dosyalar hakkında bilgi veren Ören, sözlerini şöyle sürdürdü: 72 tane dosyamız var. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu kararı verenlerin tazminat davası ve hapis olarak haksızlığı yapanlara karşı dönecektir. Bir takım kriterler var. Bunların hiç soru tarafını okumadan yalnızca 'hayır' işaretlenerek, okul müdürü arkadaşlarımız görevlerinden cebren uzaklaştırılmışlardır. Şimdi mahkeme sürecinde birçok arkadaşımız mahkeme sürecinde ellerine geçtiğini için bu hukuksuzlukları belgelendirebilmektedirler."

EĞİTİM-SEN'DEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Eğitim-Sen üyeleri, geçtiğimiz hafta performans değerlendirme komisyonunda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yakup Keleş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nusret Parlak hakkında, 'Görevi kötüye kullandıkları' iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Aktif-Eğitim-Sen Zonguldak Temsilcisi Yıldıray Uysal ise yönetici görevlendirme komisyonlarının yönetmeliğe aykırı kurulduğu gerekçesiyle ayrı bir suç duyurusunda bulunmuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.