Müdür Atamalarına Tepki Gösteren Sendika Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, 22 Ağustos 2014 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü önünde, Türk Eğitim 1 Nolu Şube ve Aktif Eğitim Sen üyelerinin de katılımı ile yapılan eylem ile ilgili olarak hakkında...

Müdür Atamalarına Tepki Gösteren Sendika Başkanı Hakkında Suç Duyurusu
18 Kasım 2014 Salı 14:28

Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, 22 Ağustos 2014 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü önünde, Türk Eğitim 1 Nolu Şube ve Aktif Eğitim Sen üyelerinin de katılımı ile yapılan eylem ile ilgili olarak hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş. Yapılan suç duyurusuna Cumhuriyet Savcılığı'nın, Öztürk’ün açıklamalarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu vurgulayarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdiği ortaya çıktı.

Üç sendika başkanı ve üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde müdür atamalarıyla ilgili eylem yapmışlardı. Sendika başkanları, müdür atamalarındaki adaletsizlikle ilgili bilgi almak içinde İl Milli Eğitim Müdürü'nün makamına çıkmış ve kendisiyle görüşmek istemişlerdi. Ancak Milli Eğitim Müdürü makamında bulunmamasından dolayı görüşme olmamış ve müdürün sekreteri daha sonrası için randevu taleplerini ileteceğini ifade etmesi üzerine makamdan ayrılmışlardı. 22 Ağustos 2014 tarihindeki bu olayla ilgili olarak Türk Eğitim Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk hakkında eylemde yaptığı konuşma nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. Öztürk hakkında kamu adına yapılan şikâyeti inceleyen Cumhuriyet Savcılığının, sendika başkanın devlet büyüklerine hakaret etmediğini hükmetti.

    Kamu adına yapılan şikayeti değerlendiren Cumhuriyet Savcılığı, kararında, "2014 yılı içerisinde uygulamaya konan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda müdür ve müdür yardımcısı olarak çalışan kadroların yürürlüğe giren kanunla Haziran 2014 içerisinde görevlendirilen mustafi sayıların yerlerine yeni atamaların yapılmasına ilişkin uygulamaya tepki olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ertesinde 22 Ağustos 2014 tarihinde Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde yapılan gösteride Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk’ün yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği sözlerin unsurları bakımından hakaret suçunu oluşturmadığı, yerleşik içtihatlar ifade özgürlüğü konusundaki AYM ve AİHM’ce verilmiş olan kararlar göz önünde bulundurulduğunda, yürütmenin uygulamaya koyduğu atamalarla ilgili söylenmiş olan sözlerin eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, amaç ve sayik olarak devlet büyüklerine yönelik hakaret kastı taşımadığı, ayrıca toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna aykırılık oluşturan bir eyleme ve tutum içinde bulunmadıkları 22 Ağustos 2014 tarihli olay tutanağından ve CD çözüm tutanağı ile görüntü kayıtlarından anlaşılır olmakla, şüpheli hakkında unsurları oluşturmayan suçlardan kamu adına Kovuşturma Yapılmasına Yer olmadığına karardan bir suretin şüpheliye tebliğine; kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Kayseri Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğine itiraz yolu açık olmak üzere CMK’nun 172 ve 173 maddeleri gereğince karar verildi.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.