Müdür Yard. Ders Denetimi Yapmaya Yetkisi Yok

Müdür Yardımcısı okulun müdür yardımcısı, sınıfların başarı durumlarını kontrol etmek için sınıfları denetleyebilir mi? özellikle birinci sınıf öğrencilerinin okuma ve yazma durumlarını kontrol edebilir mi, resmi olarak yetkisi var mı, müdürden ayrıcı bu konuda görev tebliğinde bu konunun yazması gerekir mi?

Müdür Yard. Ders Denetimi Yapmaya Yetkisi Yok
04 Şubat 2016 Perşembe 13:19

Okul Müdürünün Görev, Yetki ve Sorumluluğu
 
               
 
Madde 60 —(Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) İlköğretim kurumu, demokratik eğitim-öğretim ortamında diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Okul müdürü; ders okutmanın yanında kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, program ve emirlere uygun olarak görevlerini yürütmeye, okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir. Müdür, okulun amaçlarına uygun olarak yönetilmesinden, değerlendirilmesinden ve geliştirmesinden sorumludur.
 
Okul müdürü, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.
 
Müdür Başyardımcısı
 
Madde 61 — Müdür başyardımcısı, ders okutmanın yanında müdürün en yakın yardımcısıdır. Müdürün olmadığı zamanlarda müdüre vekâlet eder.
 
Müdür başyardımcısı, okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, taşınır mal(35), yazışma, eğitici etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar. Bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludur.
 
Müdür başyardımcısı, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.
 
Müdür Yardımcısı
 
Madde 62 — (Değişik birinci fıkra: 2.5.2006/26156 RG) Müdür yardımcıları ders okutmanın yanında okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, taşınır mal(35), yazışma, sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, nöbet, koruma, temizlik, düzen, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar. Müdür yardımcıları bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludurlar. Müdür yardımcıları, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar.
 
 
 
 
 
Hükümleri gereği denetim yetkisi sadece okul müdürününde bulunmaktadır. Müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı verilen görevleri yapmakla soruludur. Denetim yetkisi bulunmamaktadır. Ba anlamda müdür yardımcısının ders denetimi, öğretmen denetimi vb. denetim görevleri yapması ya da böyle bir görev verilmesi doğru olmayacaktır.
 
 
tokat teftiş
mebpersonel.com 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.