Müdürlere Düşük Puan Verilemez!

MÜDÜRLERE DÜŞÜK PUAN VERİLEMEZ!

Müdürlere Düşük Puan Verilemez!
05 Haziran 2014 Perşembe 10:18

Piyasada dolaşan eğitim kurumları görevlendirme yönetmelik taslağına göre İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürünün Değerlendirmesinin  %60'ı; Okul Paydaşlarının(Okul Aile Birliği, Öğrenci Meclis Başkanı, En Kıdemli Öğretmen) Değerlendirmesinin %40’ı alınmak suretiyle yönetici değerlendirilecek ve İki değerlendirmenin toplamları 75 Puanı geçmesi durumunda yönetici görevine devam edecektir.

Değerlendirmeler sistem üzerinden yapılacak. Herhangi bir belgelendirme olmadan (Belgelendirmeden kastım şu:  Düşük puan verdiğiniz bir kriterle ilgili bir inceleme veya soruşturma yapılıp bir ceza teklif edilip edilmediği) yapılan bu değerlendirmeler de kuşkusuz sayısız Danıştay kararına göre hukuksuz sayılacaktır.

Geçmiş örneklerden biliyoruz ki: sicil notu 89 olan bir öğretmen idari mahkemeye giderek bu notu bozmuştur. İdari mahkeme özetle: ‘Bir not kırıyorsanız bunun belgeli gerekçesi olmalıdır.’ Demiştir. Bu işler öyle sanıldığı kadar kolay değildir.

İşte bir Danıştay kararı: ‘ (…)Yukarıda belirtildiği şekilde yetkili sicil amirlerince düzenlenen sicil raporlarının doğurduğu hukuki sonuçların ağırlığı dikkate alındığında; her yıl için yeniden düzenlenmek suretiyle ilgili memurun o yıl içindeki mesleki bilgisini, deneyimini, tutum ve davranışlarını ortaya koyan ve tüm bu hususların değerlendirilmesinden sonra oluşan hukuki bir belge niteliği taşıyan sicil raporlarında, "Sicillerin Objektifliği" ilkesi çerçevesinde yetkili sicil amirlerinin kanaatinin oluşmasına etki eden hususların somut bilgi ve belgeye dayandırılmasının bir zorunluluk arzedeceği tartışmasızdır (...)

Diyelim ilçe milli eğitim müdürünün verebileceği puan değeri 0-60 puan aralığında ve ilçe milli eğitim müdürü de kişiye 59 puan takdir etmiş olsun. Dava eden ilgili, kırılan bir puandan dolayı davasını kazanacaktır. Dolayısıyla ileride sıkıntı yaşanmamak isteniyorsa tüm ilçe milli eğitim müdürlerinin ve şube müdürlerinin haklarında somut bilgi ve belge olmayan kişilere 60 tam puan vermeleri gerekir.

'Şuna 40 puan verdim buna 60 puan verdim' diye savuran ilçe müdürleri ve şube müdürleri yarın bir gün çok çeşitli maddi manevi tazminat davalarının muhatapları olabilirler.

Oğuz AVŞAROĞLU
personelmeb.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.