Müdürlük Mülakat Listelerindeki 3 Kat Yanlışı İçin Bakanlığa Başvuruldu

Müdürlük Mülakat Listelerindeki 3 Kat Yanlışı İçin Bakanlığa Başvuruldu

Müdürlük Mülakat Listelerindeki 3 Kat Yanlışı İçin Bakanlığa Başvuruldu
02 Ekim 2014 Perşembe 11:19


Müdürlük Mülakat listelerindeki 3 kat yanlışı için bakanlığa başvurduk
Danıştay kararları ile de yanlışlığı hukuken ispatlanmış olsa da mülakatla yönetici seçmekten vazgeçmeyen MEB, kendi yönetmelik ve kılavuzlarını da uygulatamıyor. Yürürlükteki yönetmelik ve ilgili kılavuz çerçevesinde önümüzdeki günlerde okul müdürlükleri için sözlü sınav yapmaya hazırlanan il milli eğitim müdürlükleri aday listeleri açıklamaya başladılar. Bu listelerin yayınlanmasıyla “boş kurum sayısının üç katı aday” belirlenmesinde kurum bazında müdürlük yapabilecek branşlar yerine her branştan gelişi güzel üç kat aday derlendiği tarafımızdan tespit edilmiştir. Bu durumda örneğin okul öncesi eğitim kurumu müdürlüğü için başvuru yapan sayısı ile kurum sayısı denk düşebilir, üç katı aday ilgili listede bulunmayabilir. 
İller bazında farklılık gösterse de genel olarak branşları veya aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin olduğu kurumların üç katı kadar aday belirlemesi yapılmamış olup, bunun yerine, tüm boş eğitim kurumları branş fark etmeden üç katı olarak tüm branşlarla birlikte değerlendirilmiştir. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için MEB İKGM acil ve süreli talepte bulunan sendikamız, konunun takipçisi olacaktır. 
Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği 

Sayı: 842-14/2704                                                                                       Tarih: 02/10/2014
Konu: İlk defa ve yeniden kurum müdürlüğü görevlendirmesinde, sözlü sınava girecek adayların tespiti (boş kurumun üç katı sorunu)
İlgi: Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik 
TC
Milli Eğitim Bakanlığı
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne
Acil ve sürelidir

Bilindiği üzere; önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde, yöneticiliği boş eğitim kurumlarına, ek 2 değerlendirme puanına ve sözlü sınav sonucuna göre yönetici görevlendirmeleri yapılacaktır. 
İlgili görevlendirmelerin yapılmasına kaynak oluşturmak için yayınlanmış kılavuzun  5.6. maddesinde;  “Değerlendirilme sonucunda en yüksek puan alandan başlamak üzere boş eğitim kurumu müdürlüğü sayısının üç katı aday ile son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar sözlü sınava alınacaktır.” denilmektedir. Ancak üç katı aday belirlenmesinde; bazı İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin (İstanbul ve Elazığ İl MEM örneği) sözlü sınav duyurusunda kurum müdürü olmak için sözlü sınava katılacak adayların, branşları veya aylık karşılığı okutabilecekleri derslerin olduğu kurumların üç katı kadar aday belirlemesi yapılmamış olup, bunun yerine, tüm boş eğitim kurumları branş fark etmeden üç katı olarak tüm branşlarla birlikte değerlendirilmiştir. Adaylara branşları itibariyle üç katı kadar boş eğitim kurumu değerlendirmesinin yapılmamış olması, adayların görevlendirmelerinde birbirleri üzerinde bir hak ihlaline yol açacaktır. Örneğin; branşı itibariyle okul öncesi eğitim kurumu müdürlüğü için sözlü sınava girecek bir adayın, diğer eğitim kurumları için sözlü sınava başvuracak adaylarla değerlendirilmesi haksızlık oluşturacaktır.
Hatırlamak gerekirse 29 ağustos 2013 duyurusu ile İstanbul İlinde eğitim kurumu müdürlüğü için yapılacak sözlü sınava katılacak üç katı kadar aday belirlemesinde eğitim kurumunun türü itibari ile bir belirlemeye gidilmiştir. Duyurunun ilgili maddesi şu şekildedir: “Eğitim kurumu müdürlüğüne yapılacak atamalarda; türü itibariyle ayrı ayrı her ilde ilan edilen boş eğitim kurumu yöneticiliği sayısının üç katı kadar aday, yazılı sınavda başarılı olmak kaydıyla puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sözlü sınava çağrılır.” yazmaktadır. Aynı duyuru ekinde TTK’nın 80 Sayılı Cetvel’ine de yer verilmiş olup, branşlar itibariyle üç katı kadar aday belirlemesine işaret edilmektedir. 
Genel müdürlüğünüzce yayınlanacak bir genelge ile henüz duyuru aşamasında olan sözlü sınava çağrılacak aday listeleme yanlışlığını düzeltmek olasıdır. Hukuki sorunlara yol açılmaması açısından müdürlük kadrosu boş eğitim kurumlarının branşlar  bazında 3 kat adayla değerlendirilmesi talebimizi bilginize arz ederiz.

Adem ÇELİK
Hukuk ve TSS Genel Başkan Yardımcısı
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.