Muğla Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Muğla Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Muğla Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
08 Kasım 2017 Çarşamba 03:46

 Sevgili Öğretmenlerim,

 

 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmeni unvanının verildiği ve doğumunun 100. Yıldönümünden buyana Öğretmenler Günü olarak kutladığımız böylesine önemli bu günde öğretmenlere duyulan sevgi, şükran ve minnet duygularını bir kez daha ifade etme imkânı bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

   Kurtuluş Savaşının ardından yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin zor koşullarında öğretmenler, almış oldukları görevi en iyi şekilde yerine getirmek ve yeni nesilleri yetiştirebilmek için gerçekten de sevgiyle, inançla ve elbette büyük fedakârlık göstererek çalışmışlardır. İşte bu çaba öğretmenlik mesleğini ülkemizin en onurlu ve saygın mesleklerinden biri yapmıştır. Bunun yanı sıra öğretmenlerin hayatın ve geleceğin şekillenmesinde, ülkenin kalkınmasındaki rolleri de dikkate değerdir. Bir insan yetiştirme sanatı olan öğretmenlik önemini ve saygınlığını hiçbir zaman yitirmemiştir.

    

  "Yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğim bir günde, benim için güneşin doğmasında bir hayır yoktur." diyor Mevlana. Öğretmen değişen şartlara, hedeflere ve beklentilere göre kendisini geliştirdiği oranda, yenilikleri öğrencisine aktarabilecektir. Öğretmen, inceleme, araştırma yani bilimsel olma özelliği kazandıran bir rehberdir. Bilgi sunmanın yanında öğrencinin güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmesini sağlayan, performansını ortaya çıkaran ve bu doğrultuda onu yönlendiren, yol gösteren kişidir.

    

    Dünyada hızlı bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. Türkiyemizin büyük hedeflerine ulaşabilmesi, yeni  dünyada güçlü bir ülke olarak yerini alabilmesi ve bilgiyi üreten nesiller yetiştirilmesi konusundaki en büyük görev, geleceğin mimarları olan öğretmenlere düşmektedir.

 

      Başöğretmen Atatürk´ün "Bir milletin ıslahı kötülerin imhasıyla değil, nesillerin eğitim ve terbiyesiyle mümkündür." sözünden hareketle, nasıl ki Kurtuluş Savaşı´nın ardından devletimizin milletiyle şekillenmesinde en büyük ve en önemli görev öğretmenlere verilmişse bu yeni medeniyet yarışında da en büyük gücümüz hiç şüphesiz yine öğretmenler olacaktır. Temel görevimiz, öğrencilerimize küresel düzeyde akranlarıyla rekabet sağlayabilecek bilgi ve bütün iş alanlarının beklentilerine uygun beceriler kazandırmak, aynı zamanda bütün toplumsal değerlerimizi de benimsetmektir.Gelişmiş ülkeler arasında yer alma mücadelesi veren ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin bu sorumluluğun bilincinde olduğundan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır.


      Kıymetli Meslektaşlarım,

 

     “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” geleneğinden gelen ve sevgiden başka sermayesi olmayan biz öğretmenlerin, bugün insanlığın yüksek diplomalı nesillere ihtiyacı olduğu kadar, iyi eğitilmiş, yüksek ahlak sahibi, vatanına, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, devletinin kuruşuna dahi ihanet etmeyen, haksız kazançta tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğu inancını kendine şiar edinmiş nesillere ihtiyacımız olduğunu da unutmaması gerekiyor. Böylesi nesiller ancak sizlerin gönüllerinde yoğrulacaktır.

 

     Bu duygu ve düşüncelerle, eşref-i mahlukat olan insanı yetiştirmek amacıyla verdiğiniz emek ve sevgi için, fedakârca gayretleriniz için şükranlarımı sunuyor, sağlık mutluluk ve esenlikler diliyorum.

 

       Milletimizin geleceğinin aydınlatılması amacıyla feragat ve fedakârlıkla uzun yıllar hizmet vererek ebediyete intikal eden, şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, emekliye ayrılan büyüklerimize sağlıklı, huzur ve mutluluk dolu uzun ömürler temenni ediyorum,

 

       Saygı ve sevgilerimle Günümüz hepimize kutlu olsun.

 

                                                                                                                                            Tamer KIRBAÇ

                                                                                                                                         Milli Eğitim Müdürü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.