Muğla'da Öğretmenler İş Bıraktı

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler iş bırakma eylemi yaptı.Eylem için ilk olarak Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı. Şube Başkanı Bilgi Taşkıran, grup adına...

Muğla'da Öğretmenler İş Bıraktı
24 Eylül 2014 Çarşamba 14:51

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler iş bırakma eylemi yaptı.

Eylem için ilk olarak Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı. Şube Başkanı Bilgi Taşkıran, grup adına yaptığı açıklamada, "Bugün AKP hükümetinin eğitime, eğitim ve bilim emekçilerine yönelik saldırılarına dur demek için, öğretmene rotasyon, siyasi kadrolaşma, eğitimdeki muhafazakârlaştırma, güvencesiz ve angarya çalışma, özel okullara kaynak aktarma gibi uygulamalar karşısında demokratik, laik, bilimsel ve kamusal eğitim taleplerimizi dile getirmek için buradayız. Siyasi iktidar ve MEB şunu çok iyi bilmelidir ki biz, eğitim üzerinden oynanmak istenen oyunun ve boynumuza geçirilmek istenen zincirin farkındayız ve ne kendimizin ne de çocuklarımızın, siyasi iktidarın siyasal ideolojik hedeflerine kurban edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Siyasi iktidarın, eğitimi ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda tektipleştirme yönündeki gerici uygulamalarına bütün gücümüzle karşı duracağız." dedi.

Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenler ise üzerinde "Eğitim" yazılı siyah bir tabutla Kurşunlu Cami'ye kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan Şube Başkanı Mürsel Özata, Milli Eğitim Bakanlığı'nın son dönemdeki uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı isyanın doruğa çıktığı bir gün yaşadıklarını dile getiren Özata, "Milli Eğitim'in köküne kibrit suyu dökülüyor. Bugün tüm Türkiye genelinde, sendikacılığın evrensel asgari standartlarını karakterinde taşıyan bütün sendikaların da desteğiyle iş bırakıyoruz. Okullarımızda bugün ziller çalmıyor, eğitim çalışanları işbaşı yapmıyor. Bugün yandaş yönetici atamalarına hayır demek için, sendikamızın nöbet ücretleriyle ilgili 6 saat ek ders talebinin yerine getirilmesi için, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, ilk defa alamadığımız enflasyon farkı için, üniversite çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları için, 4/C'lilerin kadroya alınması için, taşeronlaşmaya karşı durmak için, akademik zam sözünün yerine getirilmesi için, özel okulları teşvik edip imkânsızlıklarla cebelleşen devlet okullarına üvey evlat muamelesi yapıldığı için, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kaybettiği itibarları için, daha demokratik üniversite için iş bırakıyoruz. Yapılan haksız uygulamalarla Milli Eğitim sistemi katledilmiştir. Çok açık söylüyorum ki MEB'in bu ötekileştiren anlayışını kökünden reddediyoruz. MEB'in kimilerine ana baba şefkatiyle yaklaşırken, onları sıcak kolları arasında seğirtirken kendisinden olmayanları ayrık otu olarak görerek onlara zulmetmesi, eğitim tarihimiz için bir utançtır. Elimizden makamlarımızı alabilirler, bizi zorunlu göçe tâbi tutabilirler, programımızı bozabilirler. Bıkmadan yorulmadan dik durmak zorundayız." şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından vatandaşlara lokma dağıtıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.