Muhakkiklik Görevi Müfettişlerin Değil Mi?

Eğitimci yazar Adil Gülmez, inceleme ve soruşturma görevinin müfettişlerin görevi olduğunu söyleyerek okul müdürlerine muhakkiklik yaptırılmasının sakıncalarını yazdı. İşte yazarımız Adil Gülmez’in o yazısı:

Muhakkiklik Görevi Müfettişlerin Değil Mi?
13 Nisan 2015 Pazartesi 09:32

Muhakkiklik nedir?

Kamu kurumlarında, en üst amir tarafından belli bir konuda inceleme ve soruşturma yapmakla görevlendirilen kişi.

Muhakkik inceleme yaptığı konuda, -ama sadece o konuda- kendisine görevi veren amirin tüm yetkilerine sahiptir

Örneğin kaymakam tarafından görevlendirilen kişi, görevle ilgili olmak koşuluyla kaymakamın astı olan herkesin ifadesini alabilir, yazıyla bilgi-belge isteyebilir. İncelemenin bitiminde bir rapor düzenlenerek görevi veren makama sunulur. Varılan sonuç ve kanaatlar bu raporda bildirilir.

Bir başka ifadeyle disiplin amirleri tarafından inceleme ve soruşturma yapmak amacıyla görevlendirilen memurdur.

MEB personeli olduğumuzdan dolayı konunun bizi ilgilendiren tarafı okul müdürlerinin muhakkik tayin edilmeleri. Bakanlığımızın okul müdürlerini eğitim camiasındaki şikâyete konu olan hususlarda muhakkik olarak görevlendirmesi bazı sıkıntılara yol açıyor. Görevinde henüz yeni olan bir müdürün mevzuatı tam olarak bilmesi mümkün değildir. Mevzuata tam hâkim olmayan bir müdür kendini muhakkik olarak görevlendirilmiş gördüğünde kelimenin tam anlamıyla afallıyor ve ne yapacağını bilemiyor. Okul Müdürü bir olayı araştırmakla görevlendirildiğinde okuldaki yeri boş kalıyor. Eğitimde yönetimden kaynaklanan aksama meydana geliyor. Başka bir okuldaki vakıayı raporlamakla görevlendirilen müdür kendi okulunda onun yokluğundan kaynaklanan sıkıntıya çözüm bulamıyor. Başka bir okuldaki vakıayı incelemek ve raporlamakla görevlendirilen müdür, gerek olay mahalline gidip gelirken gerekse iş üzereyken bazı harcamalarda bulunuyor. Muhakkik tayin edilen müdürlere hiçbir harcırahın verilmemesini mantıklı bulmuyorum.

Ayrıca yapılan iş ekstra bir iş. Dolayısıyla bir bedelinin olması lazım. Bildiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığında müfettişler var. Müfettişler varken niçin müdürlere muhakkiklik görevi veriliyor?

Yoksa müfettişlerin bilgisi olayı çözmede yeterli gelmiyor mu?

Bu vesileyle kulağıma bazı şikâyetler geliyor. Bir ortaokul müdürü anlattı. İstanbul’un önemli bir ilçesinin müdürü okulda nöbet tutmayan bir öğretmenin durumunu inceleyip raporlaması için arkadaşımı görevlendirmiş. O şimdi ben ne yapacağım diyerek haklı olarak şikâyette bulunuyor. Çünkü kendi de sakal bırakmış durumda. Yani o da henüz yasal olmayan ama sendika kararıyla desteklenen bir konumda. MEB bir an önce bu nöbet konusundaki talepleri neticelendirmeli. Sürüncemeye bırakılırsa konu okullardan sıkıntılı haberler gelmeye devam edecek. Bir kez daha hatırlatalım dedik.

AJANSKAMU

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.